blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

Nacho – üks seitsmekümnest PPA neljajalgsest korravalvurist

Politsei teenistuskoer Nacho aitas tänavu oktoobris tabada roolijoodiku, möödunud aastal leidis ta üles kodunt lahkunud tütarlapse, kelle tervis oli ohus. Rakvere politseijaoskonna juhtivkoerajuht Raul Bamberg soostus meile Nacho ja teiste politseikoerte elust ja teenistusest lähemalt rääkima.

Lugedes uudist teenistuskoera poolt tabatud roolijoodikust või metsast leitud seenelisest, läheb silmanurk alati niiskeks – neljajalgsed “politseinikud” ilmselt ei aimagi, kui olulised abilised nad inimesele on.

Koera nina, mis on väidetavalt 100 000 korda inimese ninast tundlikum, ning neli korda ergum kuulmine võivad otsimise käigus osutuda kõige olulisemateks töövahenditeks. Truud ja sõbralikud koerad on väärt, et neist mõnikord muidu nii asises tehnikaportaalis pikemalt kirjutada.

40 000 TÖÖTUNDI

PPAs töötab kokku 70 teenistuskoera, kes inimeste kõrval panustavad aastas üle 40 000 töötunni korrakaitse heaks.

Enamjaolt on tegu Saksa lambakoertega, kuid aina enam koguvad populaarsust Belgia malinois lambakoerad. Ka kuueaastane Nacho on malinois.

Peamiselt kasutatakse teenistuskoeri politseipatrullides avaliku korra tagamiseks. Paljudele seaduserikkujatele mõjub koer ennetavalt ning rikkumine lõpetatakse. Teiseks oluliseks patrullkoerte teenistusülesandeks on Euroopa Liidu maismaapiiri valvamine.

KOGENUD KOERAJUHIGA KOOS

Raul Bamberg, Rakvere politseijaoskonna juhtivkoerajuht, on aastaid neljajalgsetega koos töötanud. Enne Nachot töötas tema käe all Saksa lambakoer Neero, kes oli samuti väga teenekas ning tänu kellele õnnestus päästa nii mõnigi inimelu.

Nacho on oma oskuste demonstreerimisega rõõmustanud paljusid lapsi ja täiskasvanuid. 2017. aastal leidis ta Ida-Virumaal kodust lahkunud 15-aastase neiu, kelle elu võis tema tervisliku seisundi tõttu olla ohus, tänavu oktoobris aga pidas koos koerajuhiga kinni roolijoodiku.

Praegu on Nacho kõrval peres kasvamas ka Mauser, kellest saab samuti patrullikoer. Juba praeguses noores eas on Belgia lambakoer Mauser näidanud kiiret õppimisvõimet ja oskusi.

Millised näevad välja Nacho tööpäevad?

Nacho tööpäevad näevad ette treenimist, patrullimist ja mängimist. Ta töötab graafiku alusel ning tal tuleb ette vahetusi patrullis, valveaegu, aga muidugi ka puhkepäevi. Preemiaks on toit ja maiused. Tema absoluutne lemmik on peremehega mängimine.

Kust Nacho on pärit ning kus ta õppis?

Nacho saabus Eestisse Soomest 2012. aastal, kui ta oli paarikuune. Ta veetis esimesed nädalad uue koduga kohanedes ning seejärel sõitsime Murastesse kooli. Läbi mängu õpivad koerad jälge ajama ja kuuletuma.

Esmased õpingud kestsid poolteist aastat ning järgnes esimene atesteerimine ehk noorkoera eksam. Seejärel jätkasime veel aasta õpinguid, juba keerulisemaid oskusi omandades ning läbisime veel ühe atesteerimise.

Koer atesteeritakse kas patrulli- või narkokoerana. Nacho on patrullikoer, kuid nagu teistelgi teenistuskoertel on tal mitu oskust. Nacho oskab samuti narkootilisi aineid leida.

Millised on patrullkoera ülesanded?

Patrullikoer peab oskama jälge ajada, sündmuskohal asitõendeid otsida, kurjategijat kinni pidada, vajadusel patrulltoimkonda kaitsma ja olema kuulekas.

Kus Nacho elab?

Koer elab koerajuhi kodus ning kuuletub ainult temale. PPA teenistuskoerad töötvad alati ühe inimese käe all. Sisuliselt on koer pereliige. Ka oma pensionipõlve veedavad politseikoerad koerajuhi juures kodus.

PPA teenistuskoertele otsitakse uus juht vaid juhul, kui endine koerajuht otsustab PPAst lahkuda või tekivad muud asjaolud, mis ei luba tal enam koeraga tööd teha. Siis läheb koer teise koerajuhi käe alla, kuid see nõuab kannatust ja aega, et üksteisega harjuda.

ROOLIJOODIKU TABAMISE LUGU

16. oktoobri öösel eiras 33-aastane joobes juht Lääne-Virumaal Kunda linnas politsei peatumismärguannet ning põgenes. Metsa peitu jooksnud juhi pidas kinni politsei teenistuskoer Nacho.

Kella 1.40 paiku öösel märkasid Kunda linnas patrullinud politseinikud kahtlase sõidustiiliga Volkswagen Passatit ning neil tekkis kahtlus, et juht võib olla joobes. Politseinikud andsid juhile peatumismärguande, mida mees eiras ning jätkas sõitu.

Pärast kümmekond minutit kestnud tagaajamist, mis kulges läbi linna ja ka külavaheteede, sõitis mees vastu liiklusmärki ning tema juhitud auto rehv purunes. Mees põgenes autost, milles viibis ka kaasreisija ning jooksis metsa. Kaasreisija, 20-aastane naine jäi autosse.

Rakvere politseijaoskonna patrullitalituse juht Reigo Loginov sõnas, et kuigi mehe põgenemisest kuni koera sündmuskohale jõudmiseni oli möödas ligi tund, võttis Nacho koheselt jälje üles.

„Nacho ja koerajuht Raul Bamberg asusid jälgi mööda teele ning jõudsid kahe kilomeetri kaugusele metsa. Koer andis märku, et otsitav võib olla läheduses, kuid mees politseinike korralduste ja hoiatuste peale peidust välja ei tulnud,“ lisas ta.

Paari minuti pärast pidas Nacho mehe kinni. Mees üritas koera ka lüüa, kuid see tal ei õnnestunud. Mehele osutati metsas ja pärast ka arstide poolt esmaabi ning seejärel toimetati ta arestimajja. Politsei alustas süüteomenetlust.

Reigo Loginov tõdes, et on äärmiselt vastutustundetu joobeseisundis rooli istuda ning hirmust politsei ees veel raskemaid rikkumisi toime panna.

„Joobes juhil jagub autorooli istudes julgust küll, kuid vilkureid nähes saadakse oma teo tõsidusest aru. Selle asemel, et oma tegude eest vastutust kanda, sõitis mees politseil eest, põhjustas liiklusõnnetuse ja põgenes. Kõige selle juures pani ta ka ohtu oma kõrvalreisija,“ kirjeldas Loginov juhi vastutustundetut käitumist.

„Mees otsustas ka metsas peitu jääda ja politseinike korraldusele mitte alluda ning koges hoopis valusamaid tagajärgi, mis kaasnevad koera poolt kinni pidamisega,“ lisas Loginov.

Pildid: PPA

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com