Mammad-papad autoroolis on meie liikluspildis üsna tavaline nähe. Ehkki vanus on vaid number passis, on tõsi seegi, et selle numbri kasvades muutuvad pisut ka autoeelistused. Kuidas valida seeniorile autot? Millised on 10 parimat “mammamobiili” Eestis, aastal 2017? Neile küsimustele saame ekspertide abiga vastused.

Vanus iseenesest ei määra, millist autot eakas juht vajab. Oluline on inimese võime autot juhtida ja liikluses ettetulevaid olukordi hinnata. Juht võib olla 75 ja tal võib olla suurepärane koordinatsioon ja nägemine, samas kui tema 65-aastase tuttava motoorika võib olla halvenemas ning nägemisteravus kahanemas.

Eesti tohtrid soovitavad juba alates 50. eluaastast teha endale korra aastas “tehnoülevaatus”. Nii ei ole muret, et muutunud silmanägemine või mõni salakaval tõbi avastamata jääks. Liikluseksperdid annavad nõu talve- ja suvehooaja eel teha väike sõiduoskuste värskendus. Seda soovitust, muuseas, võiks kuulda võtta igas eas.

KUIDAS VALIDA MAMMALE-PAPALE AUTOT?

Seenioril on autot valides mõistlik 3-5 aastat ette mõelda: nagu perearstiga nii ka autoga – teineteist tuleb hästi tunda ja rutiin on kasulik kaaslane. Auto on turvaline, kui sel on funktsioonid, mis toetavad ohutumat, vähem stressi tekitavat sõitu.

Oluline on valida turvalisim oma vajadustele vastav auto, millele hammas peale hakkab. Mudeli turvalisusnäitajaid saab mugavalt kontrollida Euro NCAP lehelt. Viis tärni standarvarustuses masinale on väga hea!

SOOVITUSLIK VARUSTUSE NIMEKIRI

– automaatkäigukast
– roolivõimendus
– pidurivõimendus
– kohaldatavad pedaalid
– reguleeritavad autoistmed
– reguleeritavad peatoed
– jämedam või D-kujuline rool
– turvavöö eelpingutid

– elektrooniline stabiilsuskontroll (ESC)
– ohuolukorra pidurdusabi (EBA)
– pidurite blokeerimist ennetav süsteem (ABS)

– parkimisandurid ees ja taga
– tahavaatekaamera
– elektrilised soojendusega peeglid
– automaatselt tumenev (suur) tahavaatepeegel
– pimeala hoiatussüsteem
– automaatselt lülituvad tuled
– rajamärgistuse ületamise hoiatus
– kokkupõrkehoiatus
– esi- ja tagaklaasisoojendus
– multifunktsionaalne rool

– madalad ukseläved, et mugavalt sisse istuda ja välja saada
– suured, loetava kirjaga näidikud
– esi-ja tagaklaasisoojendus
– tempomaat või kohanduv kiirusehoidja
– puhkeaja automaatne teavitus

– elektrilised istmevalitsad
– elektriline tagaluuk
– elektriliselt libisevad külguksed

mammad-papad
Aita ja Vello Vaher saabumas telelavastuse “Nähka tuleb külla” võtteplatsile. Foto: Ylle Rajasaar

Vajaliku varustuse nimekiri võtab silmad kirjuks. Kui ei ole ühte autot, millel on kõik loetletud omadused, siis on kõige tähtsam leida mugav ja ökonoomne sõiduk, mis juhile sobib. Ka ülapidamiskulud tuleks täpselt üle vaadata: kui tihti tuleb autot hooldada ja mis see maksab?

Vanemat autot ostes tuleb veenduda automüüja korrektsuses. Eelistada tuleks müügiesindusi, mis on spetsialiseerunud kasutatud autode müügile ning annavad sõidukile garantii.

Kasutatud autode seast valikut tehes tasub lugeda sakslaste TÜV aruandeid.
Auto ökonoomsuse hindamisel tuleb appi Maanteeameti kütusekulu ja heitmenäitajate teatmik.
Mudelite müügiedetabelit saab vaadata AMTELi lehelt.

MILLIST AUTOT VALIDA? VAATA ÜLE TOP 10

Koostasime Eesti automüügiedetabelite põhjal parimate mammade-papade autode TOP 10. Sellest leiab hea hinna-kvaliteedi suhtega sõidukeid, mis vastavad suurele osale ülal loetletud tingimustest ning paar üllatust, mis on nimekirja sattunud toimetuse eri autorite tungival soovitusel.

Suvel palusime maaletoojatel saata meile oma soovitusi seenioridele sobivate sõidukite osas – kui tahtnuks, saanuks kokku panna ka TOP 50. Müügiosakonnad peavad tihkelt arvet, millised inimesed mis autosid ostavad, nõnda on pisut kahjugi, et kõiki soovitatuid kümne parema seka ei mahuta.

Üks müüt olgu siinkohal murtud: mammad-papad ei osta ilmtingimata vanu või odavaid väikseid ja mootorita autosid. Tänapäeval on meie seeniorid vägagi aktiivsed ning tulevad ka majanduslikult kaunisti toime.

Moodne linnamaastur ja kahenädalane Goa reis ei pruugi olla sugugi utoopia vaid üks märge kalendris – järgmine kord on juba Mustang ja Vanuatu. Meil läheb hästi, päriselt. Sukeldume nüüd esikümnesse!

Ülevaate koostas Kadi Rünkla. Alusmaterjalid: autotootjad. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.