Neljapäev, 18. aprill 2024
2018. aastal jõudis Eesti teedele üle 25 000 uue sõiduauto. Küsisime maaletoojatelt, millal on kõige parem aeg salongi sisse jalutada, pälvida müüja täis tähelepanu ning saada ka soodsamat hinda? Saime ka väärt nõuandeid uue auto ostmiseks üldisemalt.

2018. aastal müüdi Eestis AMTELi andmetel 25 387 uut sõiduautot. Markide edetabelis võidutsesid sarnaselt eelmistele aastatele Toyota ja Škoda, mudelite seas Škoda Octavia ja RAV4. Kõige rohkem ostavad eestlased väike-keskklassi autosid ja maasturilaadseid.

2019. aastal peaks uute autode müük üldjoontes samal tasemel püsima, ka markide edetabelis ei peaks suuri mullistusi toimuma, seda enam, et nii Toyotal kui Škodal on tänavu müügile jõudmas uued mudelipõlvkonnad või täiesti ka täiesti uued mudelid – Toyotal Camry, Škodal Scala näiteks.

Äsja jõudis müügile ka Eesti populaarseima linnamaasturi Toyota RAV4 uus generatsioon. Seega on kohane alustada parima autoostuaja väljaselgitamist just Toyota ja Škoda peamajadest.

Aga et pilt väga üksluiseks ei jääks, palusime oma magusamate aegade saladuselt katet kergitada ka teistel populaarsete markide maaletoojatel. Võimaluse kipitavale küsimusele vastamiseks leidsid Fordi, Hyundai, Kia, Nissani ja Subaru esindajad.

TOYOTAT OSTA JAANUARIS, ŠKODAT DETSEMBRIS

Toyota Balticu turundusjuht Liisi Kõivumägi ning Auto 100 turundusjuht Lemmo Tigane kinnitavad kui ühest suust, et tänapäeval on automüüjad aastaringselt valmis klientide soove täitma: eripakkumisi leiab alati ning laos on ootel hulk just Eesti ostja maitsele vastavaid sõidukeid.

Toyota valimist võibki alustada nende kodulehelt, kus on olemas alajaotus “parimad pakkumised”. Igakuiselt on väljas üle kümne eri soodustuse. Siit edasi on lihtne valida sobiv esindus ja hakata asja lähemalt uurima.

Škoda eripäraks on intervallkampaaniate puudumine, aga ka tšehhide au ja uhkuse valimist tasub alustada eestikeelselt kodulehelt, alajaotusest “eripakkumised“.

Pole midagi lihtsamat kui valida Škoda märki kandev laoauto – otsi välja sulle meeldiv mudel, ja “pane käpp peale” ehk anna müüjale oma soovist teada.

Liisi Kõivumägi ütleb, et kõige õigem aeg Toyotat osta on aasta alguses: “Automüüja jaoks on aasta kaks esimest kuud vaiksemad ilmselgel põhjusel – kõik sagivad enne jõule kaubakeskustes ostuhulluses nagunii ning jaanuaris-veebruaris puhkame me kõik tarbimisest. Seega on just jaanuaris-veebruaris parim aeg salonge külastada.”

Suvel on rahu ja vaikus puhkuste kõrgajal. “Suvel on autoostja jaoks sõbralikum kuu juuli, mis on üldine puhkuse aeg. Eks me kõik elame samas laines, seega on Toyota ostja jaoks “klassikaliselt” vaiksemad kuud aasta alguses ja juuli keset suve need magusamad, mil aega sobivaima auto valimiseks on nii müüjal kui ostjal,” soovitab Liisi.

Lemmo Tigane Auto 100st tõdeb, et autode müügitsükkel on märksa isepäisem muu tarbimisega võrreldes: “Jah, tavakaubanduses on ju tõesti mingid hooajad, kui ostlemine soodsam. Autokaubanduses aga nii öelda ei saa. Meil on hooajad kus kliendid aktiveeruvad.”

“Škodas oleme aktiivsed 365 päeva ja aastaringselt on meil igas segmendis ka eripakkumine või erimudel,” lisab ta.

“Ent kui peaks välja tooma mingi erilise aja, mil Škodat oleks kõige parem osta, kui automüüja võiks n-ö altim olla autot müüma, siis on see aasta lõpp. Kliendid soovivad uue aastanumbri sisse registreerida auto, müüja aga tahab aasta võimalikult ilusate numbritega lõpetada,” räägib Lemmo Tigane.

KIAT OSTA DETSEMBRIS, HYUNDAID VEEBRUARIS

Eesti aasta auto 2019 tiitli võitis Kia Stinger, teisele kohale tuli Kia Ceed ning automüügi edetabelitestki on näha, et ostjad valivad üha enam Korea päritolu autosid.

Kia Auto turundusjuht Moonika Kitt ja Hyundai Motor Baltikumi tegevjuht Erkki Ots rääkisid välja, millal on parim aeg Kiat või Hyundaid müügisalongi passitama minna.

“Kõige vaiksemad kuud on veebruar ja juuli,” ütleb Erkki Ots lühidalt. Bassadone Automotive Nordic toob lisaks Hyundaile Eestisse ka SsangYongi, Suzukit ja Isuzut, mis tähendab, et neidki marke tasub lähemalt vaatama minna veebruaris või juulis.

Moonika Kitt Kiast kinnitab aga sarnaselt Škoda turundusjuhile Lemmo Tigasele, et kõige kindlam aeg müüja tähelepanu võitmiseks on hoopistükkis detsembris:

“Kindlasti on müügisaalides kõige vaiksem detsembris, sest üldjuhul tegeletakse siis pühadetoimetustega ja auto ost sinna alla tavaliselt ei kuulu.”

Ning taas tuleb mängu parim puhkusekuu, juuli: “Teine vaiksem kuu (kuigi registreerimiste arvu vaadates see ei tule välja) on juuli, kui üldjuhul inimesed kõik puhkavad, ja samuti ei soovi pigem uue auto ostmisega tegeleda,” räägib Moonika.

Ta juhib tähelepanu, et head autoostukuud ei seostu võimalike hinnaalandustega: “Allahindlused tavaliselt vaiksete kuudega korrelatsioonis pole, vaid ikka pigem sellega, kas ja kui palju on laos autosid, või kas tootja omalt poolt teeb mõne toreda pakkumise et müüke ergutada.”

NISSANIT OSTA JUST NÜÜD

Nissan on elektriautode segmendis tulikuum tegija – eelmisel aastal võeti registris arvele 62 uut elektriautot, neist lõviosa uue generatsiooni Nissan Leafid ning tänavune aasta algus näitab ostuhuvi jätkuvat kasvu.

Ent ostjate lemmikud on  ka “kõikide krossoverite vanaema” Qashqai ning suurem X-Trail. Millal Nissanit siis osta?

Nissan Nordic Europe turundusjuht Henri Daum ütleb algatuseks, et just nüüd on väga hea aeg Nissan välja valida ja leping vormistada, aga need, kes kohe otsustada ei suuda, võivad tulla igal ajal:

“Ei ole suurt vahet kellaajast, nädalapäevast, kuupäevast ega kuust. Üldiselt on müügiinimesi piisavalt, et nad saaksid uurida kliendi vajadusi, pakkuda neile sobivamat autot ja aidata nii vana auto tagasiostu, uue auto müügi kui ka vajalike liising- ning kindlustuspaberitega,” ütleb Henri.

Ühe nipi ta autoostjale siiski annab: “Soovitav oleks eelnevalt aeg kokku leppida. Selleks, et olla kindel, et müüjal on sobilikul hetkel piisavalt aega, et huvipakkuv mudel oleks vaba ka proovisõiduks jne.”

Nissani allahindlusi külastusaeg ega ka läbirääkimiste oskus suurt ei mõjuta: “Edasimüüjal/müügiinimestel on väike mänguruum. Suurimad soodustused tulevad ikka koos maaletooja/tehase soodustingimustega,” selgitab Henri.

Henri jagab veel ühe kasuliku nõuande: “Mõistlik on vaadata reklaamidest ja automüüjate kodulehtedelt, mis soodustused neil on. Automüüjal ei ole mingit mõtet teha suuri soodustusi müügieesmärkide täitmiseks, kuid jätta need saladuseks.”

Ostjal tasub meeles pidada, mida ta õigupoolest tahab, kas autot või allahindlust. Kui autot, millega sõita järgmised 5 aastat, siis peaks see esmalt sobima vajadustega ja meeldima.

“Kui selliseid autosid on rohkem kui üks ja edasi otsustatakse pakkumise põhjal, siis olulisem on vaadata, mida saadakse antud raha eest, mitte kumb pakkumine on näiliselt suurema soodustusega,” jagab Henri Daum autoostjale veel kolmandagi väärt soovituse.

SUBARUT OSTA KOLM KORDA AASTAS

Accelerista toimetusest vähemalt neli inimest sõidavad igapäevaselt Subaru märki kandvate autodega. Ringo Rahumeel, Subaru Nordic AB Baltikumi müügijuht ütleb, et ehkki häid pakkumisi leiab aastaringselt, on aegu aastast, mil Taevasõela müük on veidi vaiksem.

“Meie sihiks on häid pakkumisi ning personaalset lähenemist kindlasti läbi terve aasta pakkuda. Kui aga siiski midagi eraldi välja tuua, siis aasta esimest kvartalit, kalendriaasta lõppu ning puhkuste perioodi,” vastab ta.

“Kuivõrd Jaapani majandusaasta lõpeb märtsiga, siis on Jaapani markide esindajad oma müügieesmärkide saavutamise nimel traditsiooniliselt just aasta esimese kvartali jooksul valmis häid pakkumisi tegema. Seega jaanuarist märtsini on hea aeg Subarut osta.”

Eesti kohalikud automüüjad on seatud sihtide saavutamiseks valmis rohkem panustama majandusaasta lõpus ja kuna see langeb üldjuhul kokku kalendriaastaga, siis võib Subaru salongi jalutada ka näiteks detsembris.

Kolmanda soodsama perioodina nimetab Ringo Rahumeel jaanipäevaga algavat puhkuste perioodi: “Suur osa inimestest siirdub südasuvel puhkustele ning automüügi salongides on sel perioodil üldiselt külastajaid vähe.
Kes siis taipab automüüja juurde minna, see saab tõenäoliselt tavapärasest personaalsema kliendikogemuse ja ning soodsama hinnapakkumise osaliseks.”

REGE RAUTA SUVEL, FORDILE MÕTLE NÜÜD

Raiko Vaher, Info-Auto Fordi müügijuht vaatab parima autoostu aja teemat sootuks teisest vaatenurgast: ta soovitab juba praegu hakata mõtlema, mis autoga suvel ringi sõita tahetakse.

Enamus ostjaid aga teevad oma otsuse justkui laksust ja nii ongi kevadel ja sügisel salongid huvilistest pungil, seevastu talvel ja suvel on vaikne:

“See on umbes sama nagu talverehvide vahetusega: kõik teavad, et talverehvid oleks mõistlik alla panna juba varakult enne lume saabumist, aga suureks vahetuseks läheb nagu ikka alles peale esimest lund,” tõmbab ta paralleeli.

“Ehk siis nii kliendi kui ka automüüja jaoks on kõige õigem aeg autot osta-müüa just talvel! Sellisel juhul saab rahulikult kõik asjad korralikult automüüjaga läbi arutada/nämmutada ning kevadel siis linnulaulu saatel juba oma uue auto rooli istuda.”

“Aga selliseid kliente on paraku veel vähe, kes suudavad 3-4 kuud ette näha ja mõtelda. Kevadel kõik ärkavad korraga ja kohe on autot tarvis,” tõdeb Raiko.

Lisaks kasvatab autmüüjate töömahtu asjaolu, et – varasemate aastate osturütmist tingituna- lõpeb suur osa liisingutest just kevadel ja sügisel.

Raiko soovitab allahindluste osas vaadata kõigepealt laoautode poole: “Laokaup on soodsam, nullist tehasest tellides on auto kallim. Bullitt tuleb aga enam-vähem päevapealt ära otsustada, sest tegu on eriseeriaga, mis ruttu ära ostetakse.”

KOKKUVÕTTEKS: NÜÜD JA JUULIS

Maaletoojate vastustest joonistub välja selge muster: kõige kindlam on müüja tähelepanu pälvida juulis, mil enamus inimesi mõtleb vaid, kas suve tähtsaim sõiduk – muruniiduk – kõigile raadamistele vastu peab.

Hea aeg müügisalongi jalutada on ka aasta esimestel kuudel. Ning osa margiesindusi rügab hullupööra kõige lõpus, jõulude eel.

Igal juhil on mõistlik mõelda auto ostmisele mitu kuud varem, sest tehasest soovikohase sõiduki ootamine on pikk protsess.

Valiku tegemise aluseks olgu vajadus, ja seejärel “mulle meeldib”. Nüüd tuleks korra rahakotile otsa vaadata ja küsida “kas ma saan?”

Seejärel tuleks varuda aega soovitud markide kodulehtede läbitöötamiseks, uurida laoseise ja eripakkumisi ning alles siis seada sammud lähimasse müügisalongi.

Viisakus tagab parima tulemuse: enne kui mantli selga tõmbad ja autot nõutama lähed, helista või kirjuta ja pane aeg kinni. Sellega kindlustad endale müügimehe aja ka aasta kõige kuumematel päevadel.

Kui kõik klapib, läheb auto ostuprotsess ladusalt: tegime toimetuses selle hiljaaegu läbi. Laoauto oli käes 4 päevaga. Autoostu plaanisime aga … rohkem kui pool aastat! Aga see on juba üks teine lugu.

Videod: Sten Ottep, Andres Kruus. Kaanepilt: Andres Kruus

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN