Teisipäev, 19. märts 2024
Kevad toob iga-aastase mure: vähegi pikemal sirgel või suuremas parklas pannakse autod joonele ja läheb kiirendamiseks. Improviseeritud kiirendussõit on politseile ja päästjatele korralik peavalu, sest hulljulged kihutajad seavad ohtu enda ja teiste elu. Nähtuse eri tahke valgustab PPA juhtivkorrakaitseametnikul Sirle Loigo.

Kiirendusvõidusõit paneb proovile nii tehnika kui autojuhi oskused ja reageerimiskiiruse. Teadaolevalt on tegu ühe maailma lärmakama ja ohtlikuma võistlusalaga. Väiksemgi viga võib maksta kellegi elu.

Kuidas haldab PPA illelegaalseid tänavakiirendusvõistlusi? Nende toimumise ajad ja kohad on teada, takistada nende korraldamist aga raskem. Kui suuri jõude rakendatakse ning milliste meetoditega püütakse noori harida/teavitada?

Me ei tea igat viimset kohta ja aega, kuhu autohuvilised kogunevad, kuid suures pildis oleme teadlikud, kuidas nad käituvad. Siin on ka abi teistest liiklejatest, kes kahtlasi tegevusi märgates meile helistavad.

Pole saladus, et suveperioodil toimub rohkem ohtlikke võistlusi ning siis pöörame neile ka suuremat tähelepanu. Meie taktikast täpsemalt rääkimine pole mõistlik.

Kas on teada konkreetseid õnnetusjuhtumeid, mis on seotud illegaalsete kiirendusvõistlustega? Kiirus on kuri kubjas, kui temaga vaidlema hakata.

Igal aastal saab keegi vigastada. Kõige viimane ebaturvaline kiirendusvõistlus, kus maksti kõige kõrgemat hinda, juhtus eelmisel aastal, mai keskel Kiltsi lennuväljal, kus autoklubi otsustas pikniku varjus hoopis võidu kiirendada.

Klubi liikmed ütlesid õnnetusejärgselt õigesti – hukkunu võinuks olla ükskõik kes nende seast. Aga juhus valis seekord 22-aastase noormehe.

Sellised kiirendusvõistlused on ohtlikud, sest turvalisusele ei mõelda, see on teisejärguline. Levib mõtteviis, et kui siiani pole autod käest läinud, siis ei lähe ka nüüd. Aga üks kord eksib kas juht või annab tehnika järgi ning sureb keegi vaatajatest või sõitjatest.

On inimesi, kes ütlevad, et politseinikud ei saa noorte käitumisest aru – väidetakse, et me ei mõista, miks nad kõike seda teevad. Me saame väga hästi aru. Politseinikud teavad, et lõpuks karistab kihutajat kiirus.

Tagajärjeks võib olla kihutaja või täiesti süütu inimese surm. Aga sellele ei mõelda enne õnnetust. Senikaua tundub, et politseinikud kiusavad, kuid tegelikult hoiame ära varajasi matuseid.

Avalikel teedel ad hoc sündivad kiirendusvõistlused on ohtlikud ja varem või hiljem sõidavad inimesed üksteist või mõne pealtvaataja surnuks.

Sõiduoskuste näitamiseks või enese proovile panemiseks tasub lahti võtta Eesti Autospordi Liidu või mõne nende alaliidu võistluskalender ning end mõnele võistlusele kirja panna. Minge sinna ja säästke elusid.

Kaubanduskeskuste parklates koguneb kiirendavate ja sõõrikuid joonistavate autode ümber suur rahvasumm. Kes vastutab, kui midagi juhtub? Kui keerulised on selliste juhtumite lahendamised? Mida soovitada selliste ürituste pealtvaatajatele?

Minu soovitus on lihtne – mõelge tagajärgedele ja ärge minge taolisse kohta. Seaduse silmis vastutab põhjustaja, aga kaudselt vastutavad kõik – kohale tulnud inimesed, parkla omanik, kelle parklas on võimalik nii sõita, politseinikud, lapsevanemad, kiirendajad.

Kuidas peaks tavakodanik käituma ja kas ta üldse peaks midagi tegema, kui näeb näiteks avalikus parklas või mõnel teelõigul autode võiduajamist?

Sellist võistlust nähes tulebki helistada numbrile 112 ning siis saavad patrullid toimunust teada. Kui on näha, et autod on lahkumas, tuleks edasi anda ka nende võimalik sõidusuund.

Iga infokild tuleb kasuks. Taoline informatsioon aitab politseil oma taktikat ja tegevusi planeerida ning annab teavet kiiredajate kogunemiskohtadest.

[dropcap]! [/dropcap]Meelde tasub jätta, et ametlikke üritusi ja võistlusi korraldavad autospordiliidu erinevad alaliidud ning need on leitavad näiteks Eesti Autospordi Liidu kalendrist.

Kuidas peab pealtvaataja Kiltsil või mujal avalikult ja ametlikult toimuvatel võistlustel käituma? Kõige olulisemat teame – tuleb jälgida korraldaja juhiseid, olla kaine, rõõmsameelne ja jälgida tähelepanelikult toimuvat, et vajadusel ohuolukorrale reageerida – neid tuleb ette ka kõige paremini korraldatud autospordiüritustel.

Meie jaoks on tähtis, et inimesed ei osaleks ebaseaduslikel kiirendusvõistlusel. Ei sõitjana ega pealtvaatajana, sest see ainult aitab kaasa nende toimumisele. Mitteametlikud kiirendusvõistlused on äärmiselt ohtlikud, kuna puuduvad igasugused turvameetmed. Sõitjad hindavad oma võimeid üle ja need õnnetused hüüavad tulles.

Kiirendusvõistlused on selge märk noorte väljaelamise vajadusest. Tänapäevased autod, head teed, ka õppinud sõitjad ning head mehaanikud justkui kisuvad kiirust ületama ja mõõtu võtma. Kas meil oleks vaja ametlikku kiirendusrada, kus noored saaksid kontrollitult kätt harjutada?

Kõigile, kes tahavad kiiresti sõita, on loodud turvaline ja seaduslik võimalus. Tavalise tänavasõiduautoga saab enda osavuse proovile panna ametlikel võistlustel. Ka ametlikud driftivõitlused on autospordi alaliitude vedada ning ainsaks tingimuseks on, et auto peab olema tehniliselt korras ja sõitja peab kandma kiivrit.

Taoliselt võistlustel on n-ö tänavaklass, kus igapäevasteks sõitudeks mõeldud autod saavad osaleda. Eestis on olemas kardiradu, Audru ringrada, Laitse rallypark, kus omanikega kokku leppides saab oma kihutamiskihku proovile panna.

[dropcap]![/dropcap] Kui on tõsine tahtmine oma oskused proovile panna, tasub ühendust võtta Eesti Autospordi Liiduga ja nende käest uurida, milliseid võimalusi on olemas. Kiirus on alistatav seaduslikult.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kahjuks ei tee politsei eraldi statistikat selle kohta, mitu illegaalset tänavanatti kinni on peetud – nad võetakse vastutusele eri rikkumiste eest.

On päris asjakohane küsida, et kui ametlikult saab, miks siis seadusega pahkusisse minna? Ei oska Internetti kasutada või on kirjutamisega raskusi, äss? Kasva suureks ja võta vastu väljakutse, mis ka väljakutse on. Niisama vehelda oskab igaüks, tõelised tegijad lähevad ausalt võistlema. Kiirus saab su kätte ükskord nagunii.

[dropcap]! [/dropcap]Meie andekas fotograaf ja videomeister Sten Ottep loob ja lehvitab ametlikel kiirendus- ja driftivõistlustel. Sest mis häda peaks tal olema oma elu ohtu seada? Tahad Steni kaamerasilma ette jääda ja oma elusad hetked jäädvustada? No aja siis asi ametlikuks! Kohtume legaalsetel kiirendusvõistlustel!

Kaanepilt ja video: Sten Ottep/Fifty Visual

6 kommentaari

  1. blank

    Sooviks samuti teada legaalsetest võimalustest driftida (või ka kiirendada). Kahjuks ei lubata mujal peale, kui LaitseRallyParkis (aitäh teile!). Mujal tuleb valmistada rada spetsiaalselt ette (paigaldada betoontõkked jms) ja käia välja tuhandete eurode eest renti. Olenemata sellest, kas korraldad võistlust või sõidad niisama tunnikese – raja ettevalmistus on kallis ja aeganõudev (selle aja maksad kinni) niikuinii. Üksikutel juhtudel on võimalikud kokkulepped, kuid mitte suvalisel tüübil tänavalt.

    Olen ise võistleja olnud aastaid, aga trennivõimalusi napib ja võistlused toimuvad 5x aastas. Saan aru neist noortest, kellel polegi muid võimalusi kui vana bemm suvalisel platsil kuumaks ajada. Sellist hallatavat platsi, kus sümboolse raha eest saaks raja maha märkida ja sõita ju pole.

    Siit üleskutse politseile/omavalitsustele – organiseerige lihtsalt tühi asfaltplats ja mingi osa noortest saate te sinna!

  2. blank

    Kus need legaalsed võimalused on? Ühelegi kardirajale autoga ei lasta.. Laitse rallipark tõstis hinda nii, et tavainimesel sinna asja ei ole. Kiltsil ravime tagajärgi ja enam ei luba.. Palju õnne legaalsed võimalused!

  3. blank
    Talu Turbo on

    Ei saa aru kuidas makstes suletud rajal sõitja vähem ohus on ? See on imelik vinkel politsei poolt, et kui kihutan kuskil kiltsil on paha paha aga lähen kiman audrus ja kohe on kõik ok ? Ses mõttes, et juht ja auto on ju täpselt sama, muutuvad vaid teatud korralduslikud detailid.

    • blank

      Aga me teeme nüüd nii, et küsime selle küsimuse politseilt ka! Siis ei hakkagi oletama vaid on kohe otseallikast vastus. Aimamisi võiks ju öelda, et regatud ürrid on turvalisemad ja korraldaja võtab vastutuse kui midagi juhtub.

KOMMENTEERI SIIN