Teisipäev, 27. veebruar 2024
Merevalvekeskusel on tänavu suvel käed-jalad tööd täis. Juunis päästeti merelt rohkem kui poolsada inimest. Politsei- ja Piirivalveameti merevalvekeskusele laekus juunis 27 hädaabiteadet. Hätta sattus 54 inimest, kellest neli pääses iseseisvalt. Üks inimene uppus.

Ligi pool väljakutsetest oli seotud veesõiduki tehnilise korrasolekuga. Enamasti oli tegemist veesõidukite mootoriprobleemidega, kuid oli ka väljakutseid mis olid seotud kütuse lõppemisega. Abivajajani jõudsid merepäästjad juunis keskmiselt 32 minutiga.

Ühe juhtumi puhul abistas mootoririkkega veesõidukit lähedalasunud Soome piirivalvelaev. Kuna abivajaja sõitis Soome lipu all, pukseeriti ta Helsingisse.

Viiendik teadetest tuli isikutelt, kes märkasid merel punast raketti. Kahel korral käivitusid otsingu- ja päästetööd, kuid õnneks keegi tegelikult hädas ei olnud. Teistel juhtudel selgus, et rakett lasti hoopis maismaalt.

Punase raketi näol on tegemist rahvusvahelise hädasignaaliga ning vastavasisulise info saamisel kontrollib merevalvekeskus selle tõepõhja ning vajadusel käivitab otsingu- ja päästetööd. Vastutustundetu punase langevarjuraketi kasutamine võib pikendada või koguni takistada abi saabumist tõelise abivajajani.

“Punase signaalraketi kasutamine lõbu pärast on karistatav rahatrahviga kuni 400 eurot või arestiga. Veesõiduki pürotehnilisi vahendeid tohib kasutada vaid tõelise häda puhul,“ selgitab PPA valmisoleku ja reageerimise büroo juhtivkorrakaitseametnik Marge Kohtla.

Juhtus ka üks kurioosne lugu. 24. juunil, kella 21.20 ajal laekus merevalvekeskusesse teade aerupaadiga Salmistu lähistel hätta sattunud viiest inimesest. Teatati, et paadi aerud läksid katki ning seltskond ei saanud enam kaldale.

Merepäästetöödesse kaasati Salmistu vabatahtlikud merepäästjad ja Päästeameti ressursid. Sündmuskohal selgus, et seltskond oli joobes, päästeveste isikutel seljas ei olnud ning paati kasutati omavoliliselt.

Aerud olid terved, kuid lukustatud asendis ning seltskond ei osanud neid kasutada. Isikud toimetati kaldale ning paat tagastati omanikule.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Tasub meenutada vanarahva ütlust “meri annap, meri vötap”. Oled oskaja, saad merelt kõik, mis eluks vaja, heast enesetundest tervise ja leivakõrvaseni. Oled jobu, leiad end peagi suurest hädast. Meri võtab võimalusel kõigilt, kes teda ei austa.

Üldrahvalikus plaanis: kust võtab osa meist järjekindlalt õiguse sirutada pahatahtlikult käsi riigi rahakotti ja nõuda sealt oma lolluse kinnimaksmist? Päästevestita ja purjus peaga merele? Kütust ei jaksa osta, aga laineid lõigata tahaks ikka? Purjuspäi ujuma, sest koos alkouimaga saabus ka veelpüsimise oskus?

Mis toimub selliselt käituva inimese peas … nii üldisemalt? Teaduslikeks uuringuteks kahjuks raha ei jätku, see on jobude peale ära kulunud.

Allikas: PPA. Pilt ja video: PPA “Vest päästab veest”.

KOMMENTEERI SIIN