Neljapäev, 28. märts 2024
Kesklinna päästekomandos asub lähiajal turvalisust valvama ja tuld kustutama klassikalisest põhiautost märksa väiksem tulekustutus- ja päästeauto Toots. RAM raamauto baasil ehitatud Toots kiirendab paremini ja sellega on lihtsam manööverdada. Ristimistseremoonial näidati ka päästjate uut univormi.

blank

Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu rääkis neljapäevasel auto sisseõnnistamisel uuendustest: „Otsime pidevalt võimalusi, kuidas päästevõimekus muuta tõhusamaks, aga ka mugavamaks. Katsetused viisid meid uue tulekustutus- ja päästeauto versioonini, millega saab jõuda päästesündmustele kiiremini ja lähemale kui suure põhiautoga – sisuliselt võib öelda, et tegu on pääste kiirreageerijatega.“

Tavalisest tuletõrjeautost väiksem sõiduk võiks sobida mh ka vabatahtlikele päästjatele, ligi 11 tonni kergema maastikusuutliku autoga saab minna kohtadesse, kuhu varem suur masin ei pääsenud. Ka linnakeskkonnas ei ole suure tuletõrjeautoga lihtne kitsastel tänavatel manööverdada, uus sõiduk seda võimaldab.

Uuel päästeautol on kustutusvõimekusena kasutusel nii vee kui ka vahu kõrgsurvesüsteemi kombinatsioon, ja see on hea lahendus väiksemate hoonesiseste tulekahjude kustutamisel.

Uudsel kõrgsurvekustutussüsteemil on palju häid kasutusvõimalusi, näiteks varjatud konstruktsioonide ning -ruumide (pööning, kelder, seinte- ja põrandate sisesed põlengud vms) tulekahjud, mis on ajamahukamad ja suure kustutusaine vajadusega päästesündmused. Uue süsteemiga saab tulekahjusid kiiremini, päästjatele ohutumalt ja väiksema veekuluga kustutada.

Kärme tuletõrjemasin sai nimeks Toots ning asub valvesse Tallinna kesklinna komandos. Sellesse mahub 3- või 4-liikmeline päästemeeskond.

Nimi Toots valiti nimekonkursil, oma osa on sellel ka tootja nimel Dodge, mis kõlabki toostilikult. Dodge RAM saab päästekomandos ometi kord auto võimetele väärilist tööd.

This slideshow requires JavaScript.

Päästjad saavad uue univormi

Päästeamet alustab tänavu ka uue eri- ja kaitseriietuse hankimist. „Uus kaitseriietus arendati välja koostöös päästjatega ja võtab arvesse kandjate vajadusi. Selgitasime põhjaliku testimisperioodi jooksul välja, milline peab riietus olema, et tagada nii päästjate turvalisus kui ka parem liikumisvabadus tegemaks päästetöid nii põlevas majas, liiklusõnnetusel, maastikul ja mujal,“ sõnas Tammearu.

Uus kaitseriietus on senisest märksa heledam – see on liivakarva ning kollaste helkuritega, kontrastiks musta värvi detailid.

Tänu heledale kangale ja rohkematele helkuritele on päästja paremini nähtav ka pimedas ning heledam riietus ei ole suvel nii palav. Ergonoomilise lõikega riietus annab parema liikumisvabaduse ning on ka kaalult kergem, mis hõlbustab füüsilise töö tegemist ning kaitseb päästjate tervist.

„Päästeamet ei tegele vaid päästesündmustega. Meil on teenistujad – näiteks eksperdid, inspektorid ja tugiteenuste pakkujad –, kes ei vaja tööülesannete täitmiseks tulekustutusriietust. Seetõttu uuendame 2024. aastast ka tavalist vormiriietust. Peamine, et riietus on mugav ja toetab töötajat tema igapäevategevustes,“ ütles Tammearu

Uued vormiriided valmistatakse senisest venivamast kangast, sellest tulenevalt kandjale oluliselt mugavam. Väljanägemiselt saab uus univorm praeguse halli värvi vormiriietusega olema sarnane.

Uus riietus jõuab kasutusse 2024. aastal ja üleminekuperioodil kasutatakse vanu ja uusi riideid samaaegselt.

This slideshow requires JavaScript.

Allikas ja fotod: Päästeamet

KOMMENTEERI SIIN