Teisipäev, 19. märts 2024
Aasta alguses kolis Ensto Ensek elektriautode laadimisseadmete tootmise Eestisse üle. Tootevalikus on ka kiirlaadijaid, ent ettevõtte peamine fookus on AC- ehk kodulaadijatel ja nende toimiva võrgustiku arendamisel.

Ensto Ensek on Eestis tegutsev cleantech-ettevõte, mis kuulub rahvusvahelisse kontserni Ensto Grupp ja tegutseb elektriseadmete ja -tarvikute valdkonnas.

Eestis on Ensto Ensekil tehased Keilas ja Tallinnas, ettevõttes töötab ligi 500 töötajat. Aasta alguses koliti elektriautode laadijate tootmine Eestisse üle.

Ensto on teatanud, et panustab nutikatesse ja loodust säästvatesse lahendustesse linnades. Ettevõte on üle Euroopa aidanud kaasa avalike “aeglaste” laadimispunktide levikule, paigaldades kontorihoonete juurde eri tüüpi AC laadijaid. Näiteks Oslos kohtab sarnaseid lahendusi pea igal sammul.

Teavitus ennekõike

Eestis on Ensto päris hästi tuntud kui elektriautode laadimislahenduste asjatundja. Projekteerijad panevad Ensto lahendusi projektidesse ning kel elektriautodega tegemist, küsivad Ensto spetsialistidelt nõu.

Ensto korraldab elektrilaadijate-teemalisi seminare, pakub klientidele nõustamist ning teeb avalikku teavitust elektriautode laadimisjaamade tootmisvõimekusest.

“Oleme ka läbi korteriühistute ja elektriala erialaväljaannete samuti laadimisjaamade arengust ja mõistlikkusest rääkinud. Sealt on tulnud ka tellimused,” selgitab Norbert Kaareste, Ensto kommunikatsioonijuht.

Linnu huvitavad reeglina kiirlaadijad. Need on Ensto tootevalikus olemas, aga neist olulisemaks peab ettevõte kodulaadijate võrgustiku väljaarendamist:

“Oleme keskendunud täna eeskätt AC laadijate müügile ja taristu tekitamisele Eestisse. Praegu ju praktiliselt puudub nii avalik kui pool-avalik AC laadimistaristu. Välismaal on see aga palju rohkem levinud kui DC kiirlaadijad,” kõneleb Kaareste.

Kodulaadija tuleb valida autost lähtuvalt

Kodulaadijaid on Enstol valikus 2 tüüpi: Mode3 Type2 1-faasiline ja 3-faasiline. Varem toodeti ka Mode3 Type1 kodulaadijaid, aga kuna uued Jaapani autod on ka Type2 laadimisega, siis Type1 laadijaid enam ei toodeta.

Kodulaadijaid – nagu ka kõiki teisi laadijaid – saab igaüks Enstolt tellida. Need valmistatakse Eestis, Keilas.

Kodulaadija puhul on oluline, et enne seadme paigaldamist vaataks maja elektrivõrgu üle kogemustega elektrik ning annaks ka hinnangu, kas ja millistel tingimustel saab kasutusele võtta suure elektritarbija nagu elektriauto laadija.

Eramajades on enamasti olemas 3-faasiline elekter, aga see oleneb soetatavast elektriautost, kas on vaja ühe- või kolmefaasilist laadijat.

“Täpselt selline laadija tuleks ka endale hankida: ei ole mingit mõtet osta kallimat 3-faasilist kui autot saab laadida ainult ühe faasiga nagu enamikku elektriautosid,” soovitab Norbert Kaareste.

Kodus polegi vaja kiiremat laadimist, sest reeglina laeb auto õhtust hommikuni, sõltuvalt mudelist 8-10 tundi, mis on täiesti piisav aeg akude täislaadimiseks.

“Ensto jälgib põnevusega Eesti elektriautode turu arengut – tunneme uhkust, et Eestis on nüüdsest olemas ka kohapealne laadimisjaamade tootmisvõimekus,” ütleb Kaareste. Ta elab kaasa ka Nobe-projektile, mis annaks võimaluse Eestis toodetud sõidukit laadida omamaisest laadijast omamaise elektriga.

Kaanepilt: Ensto pressiruum

KOMMENTEERI SIIN