Teisipäev, 20. veebruar 2024
18. augustil tähistatakse kõikjal Eesti looduse päeva. See on looduseinimeste kingitus Eesti Vabariigi 100. juubeliks. Rohkem kui poolsada Eesti loodust ja selle mitmekülgsust tutvustavat sündmust mahutav päev on osa EV100 suvisest peonädalast.

Eesti looduse päeva korraldamine 18. augustil on seotud Eesti esimese looduskaitseala, Vaika linnukaitseala loomise kuupäevaga 14. augustil 1910. Kuna 14. august on tänavu tööpäev, siis otsustasid korraldajad lükata tähistamise esimesele vabale päevale ehk 18. augustile. Nii on kõigil huvitunutel võimalus looduse päevast osa saada.

Üleriigilise looduspäeva tähistamine langeb ajaliselt kokku EV100 suvise peonädalaga, mis toimub 17.-25. augustini. EV100 suvine peonädal pakub mitmeid ühisüritusi Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ja juubelisuve tähistamiseks.

Eesti looduse päevast järgmisel päeval ehk pühapäeval, 19. augustil on RMK juubelimatkateede kõikidele harudele startinud osalevad matkagrupid. RMK kingitus Eesti 100. sünnipäevaks on kogu riiki hõlmav matkateede võrgustik, mille matkajad sünnipäevanädala raames läbi käivad.

„Eesti loodus on meil sügaval südames ning juubeliaastal tõstame selle ilu- ja elurikkuse Eesti looduse päevaga fookusesse,“ ütles Riigikantselei EV100 programmi juht Maarja-Liisa Soe. „EV100 suvisel peonädalal ootavad loodussõpru ligi poolsada sündmust, nahkhiirte vaatlusretkedest ja loodusmatkadest alates ning lõpetades ekskursiooniga ilmajaama,“ lisas Soe.

18. augustil, meie kodumaa kaunist loodust väärtustaval päeval kutsuvad looduskeskused, muuseumid, ühingud ja seltsid tutvuma huvilisi ligi poolesaja võimalusega, kuidas Eesti loodust paremini tundma õppida, väärtustada ja hoida.

Sel päeval toimuvad parimate giidide juhendamisel kõikjal üle Eesti kümned matkad, töötoad ja loodusvaatlused. Kavas on perehommikud Eesti Loodusmuuseumis, oma uksed avavad ka näiteks Tallinn-Harku aeroloogiajaam ning Tartu-Tõravere meteoroloogiajaam.

„Meil on väga hea meel, et Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise raames pööratakse erilist tähelepanu ka looduse hoidmisele ning selle väärtustamisele. Eestimaa imeline looduskeskkond on meile kõigile juba ise kingituse eest, aga et meie looduse ilu eraldi päeva ja sündmustega tähistatakse, on tõeliselt kaunis kingitus meie vabariigi juubeliks,“ tunnustas Keskkonnaministeeriumi loodusvaldkonna nõunik Hanno Zingel kõiki loodusasutusi ja –organisatsioone, kes 18. augustil Eesti looduse päeva puhul toredaid sündmusi korraldavad.

Eesti looduse päeva sündmuste loetelu täieneb jooksvalt. Vaata Eesti looduse päeva programmi lähemalt siit.

Eesti looduse päeva ürituste täpsema ajakava leiate sotsiaalmeediast Eesti looduse päeva ürituse lehelt.

Ka EV100 veebilehelt võib ammutada infot toimuvast.

Meie kodumaa loodust väärtustava päeva tähistamist koordineerib Riigikantselei EV100 korraldustoimkond koostöös Keskkonnaministeeriumiga.

Looduse päeva sündmusi korraldavad Eesti Looduskaitse Selts, Keskkonnaamet, Eesti Loodusmuuseum, Riigimetsa Majandamise Keskus, Eestimaa Looduse Fond, Looduse Omnibuss ja paljud teised.

Kaanepilt: Vilsandi LKA, Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN