30. aprillist lõpetab Bolt eraldi Comfort ja Tesla kategooriate pakkumise, edaspidi on kõik kallima klassi autod, sh Tesla ühes Premium – kategoorias. Kliendile, kes võimalusel teeb oma sõidud Tallinnas elektriautoga, on see löök allapoole vööd.

Bolt on tänavu vahetanud nime, lisanud valikusse uue odavkategooria Basic, uuendanud vahepeal ka äppi nii, et sõidu alguse aadressi tuleb nüüdsest väga täpselt üle kontrollida, et mitte taksojuhiga end üle linna taga hüüda.

Nüüd siis visatakse esmaklassimargid, sh Tesla ühte patta ja tekitatakse Tallinnas* uus kategooria nimega Premium, mis loob justkui selge erinevuse tavalise Bolti kategooriaga, pakkudes võimaluse sõita kallima autoga. 

 NAHKSISU JA NELI UST

Bolti tegevjuht Aleksei Kolesnikov lubab, et Premiumist autot tellides võid olla kindel, et ette sõidab tõeliselt äge auto, nelja ukse ja nahksisuga:

“Mõnikord on tunne, et just see sõit peab olema eriline – kui sa lähed lennujaama äripartnerile vastu või kallimaga pidulikule õhtusöögile. Comfort kategooriasse hakkab kuuluma Bolti autopargi absoluutne tipp – sealt auto tellides võid olla kindel, et saad tõelise premium-sõidu osaliseks,” ütles Bolti Eesti tegevjuht Aleksei Kolesnikov.

Vaatame siis, milliseid esmaklassimarke Bolt meile pakub: Audi A8, BMW X5, M-B S-klass, Tesla Model X ja Volvo S90. Kõigis autodes on nahksisu ja kohti vähemalt 4 reisijale.

No tegelikult on samas klassis kindlasti ka vähemalt üks Lexus, millega meie toimetusel on õnnestunud sõita ja üks valge Tesla Model S, millega päris tihti satume sõitma.

Aga samas klassis on nüüdsest ka suured Opelid ja Škodad, sest vaevalt et neid Premiumist ära ajama hakatakse kui on vaja “nooblit sõitu” ja parasjagu on ainult sellised võtta.

Vähetõenäoline, et klient tahaks teatrisse hiljaks jääda vaid sellepärast, et tõeliselt luksuslikku masinat või Teslat parasjagu saada ei ole.

TESLA HIND KA ÕLIJOODIKUTELE

Bolti uue Premium kategooria stardihind on 3 eurot, kilomeetri hind 60 senti ning minuti maksumus 30 senti. Minimaalne sõiduhind Premium kategoorias on 4 eurot.

See on enam-vähem see hind, mida maksime siiani Teslat tellides. Rohelise maailmavaate eest veidi rohkem maksta tundus täiesti normaalne. Aga nüüd, kus samas pajas on kõik nahksisuga neljaukselised autod – ei, aitäh.

AEG ÄRA MINNA

Oleme toimetuses Bolti teenust kasutanud päris pikka aega. See pole alati kõige kiirem, ammugi mitte kõige odavam teenus. Aga Boltis on olnud elektriauto ehk Tesla-kategooria ja kui vähegi autot antakse, me selle valime.

Teine valik on Bolti põhikategooria, kus viimasel ajal on öiste ja pikemate sõitude peale tulnud juhtidelt aina äraütlemisi, aga kus sõidavad CNG-ga “rohesabad”.

Äraütlemised kinnitavad jutte sellest, et juhid lihtsalt ei jaksa enam. 15 km sõit kliendi jaoks 5 euroga – see ei ole ju reaalne. Kordajat ei ole enam ammu näinud. Väidetavalt on põhjuseks sõda Yandexiga, mis on asunud jõuliselt kliente üle meelitama. Juhte ka.

Ühesõnaga, Premium – kategooria lisandumine oli viimane kell, mis andis peo lõpust märku. Bolt, oli peaaegu tore, aga meil on aeg nüüd lahkuda.

Mõni kuu tagasi sõlmisime koondlepingu tellitesla.ee-ga, see on lihtne: teed konto ja seod sellega kõikide teenuse kasutajate mobiilinumbrid. Edasi pole muud, kui lähed kodulehele, tellid Tesla ja sõidad.

Teenust oleme siiani kasutanud täpselt ühe korra. Otsustavaks on saanud tõik, et tellitesla.ee-l ei ole äppi nagu Boltil. Kodulehe kaudu tellimine on (natukene) kohmakam. Hoopis lihtsam on võtta Bolt lahti ja vaadata, kas sealtkaudu Teslat saab.

Mario Kadastik, üks tellitesla.ee asutajatest ütleb, et võtab asja tõsiselt käsile ja tekitab äpi, et meiesugused laiskvorstid, kes samas deklareerivad oma meelsust ja nõuavad rohelist, rahul oleksid.

VASTAMATA KÜSIMUSED

Ma ei tea, kui palju on Boltil n-ö keskkonnateadlikke kliente, aga neid peab olema vähe, sest Eesti taksosõitja ostab hinda, mitte nahksisu. Kui see oleks teisiti, poleks eraldi Premiumi vaja. Kui see oleks teisiti, oleks meil ammu ainult elektritaksod teedel ja äri õitseks.

Ma ei tea ka, kui tõsiseltvõetav on see “neli ust ja nahksisu” teenus, sest erinevalt Tesladest, mis Bolti alt sõite tegid, on need “preemiumid” seni olnud küll üsna päevinäinud moega.

Öelge mulle ausalt, kes ja miks peaks oma uue A8-ga tahtma taksoteenust osutada!? Jaksasid Audi osta, jaksad seda ka ülal pidada.

Bolti põhiteenistus tuleb siiski Basic ja Bolt klassist ning loomulikult mitte Eestist. Meie siin oleme katselava – hea väike ja paindlik turg, kus igasugu pööraseid ideid rakendada.

Äkki siis vääriksid rohelise südametunnistusega kliendid – isegi kui neid on kaks ja pool – eraldi elektriauto kategooriat? Lisaks Tesladele on Boltis aeg-ajalt teenust osutamas ka Nissan Leaf elektriautod ja võib-olla mõni muu veel.

Bolt, mis tituleerib iseend ja mida nimetavad ka teised edumeelseks ettevõtteks – äkki siis kannataks mõelda natuke moodsamalt ja Basicu kuni 19-aastaste vanakeste kõrvale tuua eraldi ka elektriautod?

Mõtlemise koht.

TARTUS ON ELECTRIC OLEMAS

Meie Tartu lugeja saatis kommentaari, et Tesla-kategooria kaotamine mõjutab üksnes pealinlasi: “Tallinna ja Tartu Bolt on nagu siga ja kägu, sest Tartus on olemas Bolt, Electric, Comfort ja XL klassid.”

Seega, kolime Tartusse, lootuses et seal elektriautod eraldi tellitavaks jäävad? Kategoorias osutavad teenust peamiselt Nissan Leafid, aga on ka muud marki elektrikaid.

 

* Kinnitame, et lugu ei ole Tesla poolt kinni makstud vaid väljendab üksnes loo autori meelsust, eelistada elektriautot kui see vähegi võimalik. 

Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.