Laupäev, detsember 3
Soomekeelne Tallinna24 internetiväljaanne luges üles need parklad, kus on korrakaitsjate info põhjal pealinnas kõige tõenäolisem langeda autosse sissemurdmise ohvriks. Soomlastel soovitatakse nimetatud kohtadesse Tallinnas oma autot järelevalveta mitte jätta. Eesti politsei annab autoomanikele nõu, kuidas kurikaelte tegevust teadlikult ennetada.

Avalikuks said need parkimiskohad Tallinnas, kus autovargad kõige sagedamini neljarattaliste kallal hämaraid tegusid toime panevad. Nimetatute seas on etteaimatavalt sadamapiirkonda jäävaid parklaid, kuhu sageli jätavad oma sõiduvahendi Tallinna külastavad turistid; aga ka paar üllatuslikku kohta, mis asuvad kõigi silme all ja on varustatud turvakaameratega.

Politsei andmetel ei ole kurikaeltel vahet, kas väljas paistab  päike või on pime öö – autosse sisse murtakse igal ajal. Seega tasub halbade üllatuste vältimiseks olla ettevaatlik kõigil, kell Tallinna kesklinnas on autot vaja parkida – olgu siis tegemist linna külastava turistiga või ka näiteks Mustamäelt linna asjaajamistele tulnud pereemaga.

Lemmikkohad Tallinn

AUTOVARASTE LEMMIKPARKLAD TALLINNAS

Reisisadama A-terminali ümbrus: sellel alal on mitmeid parklaid, osa ka selliseid, kus on ööpäevaringne valve. Hoiatus puudutab kõiki sadamaala parkimiskohti, kus pidevat valvet ei ole. Eriti peaksid parkimiskohta valima need autoomanikud, kel seisab ees pikem reis. Mõistlik on auto jätta lähimasse parkimismajja või ööpäevaringselt valvatud parklasse või kasutada sadamasse sõitmiseks hoopiski ühistransporti.

Reisisadama ja Ahtri tänava vaheline parkla: see asub hotell Euroopa külje all ning osa sellest parklast on ka tõeline kuumaastik. Autosid pargitakse seal tihtipeale täiesti suvaliselt, mis on vesi murdvaraste veskile. Hotell Euroopa külastajatel tasub oma auto kindlasti turvaliselt hotelli maa-alusesse parklasse sõidutada.

Ahtri tänava ja Narva maantee vahele jääv parkimisala: selle lähedusse jääb Radisson Hotel Central. Autodesse sissemurdmised on selles kandis nii tavalised, et kohalikud ettevõtted on omaalgatuslikult kinnitanud nähtavatele kohtadele vargahoiatusi.

Nordic Hotel Forumi ümbrus: see parkimisala paikneb vana postimaja, nüüdse moodsa ärikeskuse (kinod,H&M, söögikohad) juures ning on seda üllatavam, et seal kandis liigub pidevalt palju inimesi ning kant on kaamerate poolt valvatud. Paraku ei heiduta see autovargaid; sest inimesed ei märka ümbritsevat ja pigem ei sekku teiste tegemistesse.

Hotelli Meriton Old Town ümbrus: see puudutab ala, mis jääb Laia tänava ja Laboratooriumi tänava juurde. Lisaks hoiatatakse soomlasi, et Laia tänava sadamapoolne ots on üldse üks rahutu kant ja sinna polegi vaja niisama minna.

See soovitus paneb kultuurse eestlase kulmu kergitama, sest tegu on teatrite tänavaga, kust on mõnus õhtutundidel läbi Suure Rannavärava trammi peale jalutada. Autovarastele võib see kant tõesti meeldida, sest inimesed, kes oma auto õhtul Linnateatri lähistele pargivad, lahkuvad enamasti paariks tunniks.

Rannamäe teel asuv parkla: sealkandis asub näiteks Suurtüki parkla ning ümbruskonnas on väiksemaid alasid, kuhu aeg-ajalt autosid jäetakse. Soomlased viitavad aga hoopis kogu piirkonnale, mis jääb vanalinna ja Kalamaja vahele, raudtee ja trammitee lähistele ning kus parkimine on reguleeritud paljude erinevate haldajate poolt. Tasub siis olla tähelepanelik ja paigutada oma sõiduk nii, et see jääks nähtavale kohale ja teedele lähemale.

POLITSEI SOOVITAB: OLE AUTOVARGAST NUTIKAM

Auto ärandamine või sinna sissemurdmine põhjustab selle omanikule palju vaeva ja kulusid. Elukutselise varga eest on autot väga raske kaitsta, kuid enamik ärandamisi on võimalik valvsuse ja suhteliselt odavate ettevaatusabinõudega vältida.

[dropcap]* [/dropcap]Võimaluse korral pargi autot alati avalikus ning hästi valgustatud kohas või kus liigub palju inimesi, et vältida varaste julget tegutsemist. Vali auto parkimiseks hästi valgustatud ja, kui võimalik, siis turvakaameratega varustatud valvega parkla, kus on määratud kindel sisse- ja väljasõidutee.
[dropcap]* [/dropcap]ära jäta auto uksi ega aknaid (ka katuseakent) lahti isegi siis, kui lahkud autost vaid mõneks minutiks.
[dropcap]* [/dropcap]ära jäta salongis nähtavale kohale midagi sellist, mis võib varast ahvatleda autosse sisse murdma: isiklikud esemed tuleb endaga kaasa võtta või paigutada auto pakiruumi juba enne auto parkimist. Vanematel autodel tuleb kindlasti eemaldada automaki esipaneel. Päikeseprillid, kosmeetika jms. tuleb pakkida panipaikadesse. Poekotid jms. tuleb panna silma alt ära. Varas ju ei tea, et su kott ei sisalda midagi väärtuslikku!
[dropcap]* [/dropcap]Tühjenda kindalaegas ja vahelaegas ning kõik muud tavapärased panipaigad väärtuslikes asjadest. Ära jäta autosse pangakaarte ega isiklikke dokumente.
[dropcap]* [/dropcap]Ära jäta autosse sõiduki tehnilist passi ega muid dokumente. See teeb auto müümise vargale tunduvalt lihtsamaks.
[dropcap]* [/dropcap]Autost lahkudes kontrolli veelkord, kas oled lukustanud kõik uksed ja pagasiruumi ning sulgenud aknad ja katuseluugi.

TEE VARGA ELU KEERULISEKS

[dropcap]* [/dropcap]Lase auto registreerimisnumber graveerida kõigile klaaspindadele, näiteks akendele, esilaternatele ja katuseluugile. Sel juhul on varas sunnitud need välja vahetama, sellega aga kaasnevad soovimatud kulutused.
[dropcap]* [/dropcap]Hangi autole lukustatav kütusepaak ja erivõtmega avatavad rattamutrid. Kui autol on lukustatav kütusepaak, on varas sunnitud auto kütuse lõppemisel maha jätma.
[dropcap]* [/dropcap]Kui autol on häireseade, ära unusta seda parkimise korral tööle lülitada!Kontrolli immobilaiseri korrasolekut iga kord, kui käid autoga hoolduses.
[dropcap]* [/dropcap]Küsi auto müüjalt ja kindlustajalt, mida saad veel teha auto vargakindlamaks muutmisel – kasutusele tulevad järjest innovaatilisemad süsteemid, mis aitavad sõidukit soovimatute külaliste eest kaitsta.

Lai tn Tallinn lemmikkohad

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Olete mõelnud, miks südalinnas on nii lihtne autosse sisse murda? Forumi kino juures näiteks? Linnateatri ukse ees? Sellepärast, et meie, kes me tänaval kõnnime, ei näe oma ninaotsast kaugemale. Ja kui näemegi, siis ei oska luua seoseid. Ja kui oskamegi – nähes kedagi, kes ilmselgelt käitub kahtlaselt – siis me ei sekku. Sest see pole ju meie asi, eks.

Kas me sellist maailma tahtsimegi? Vaevalt küll. Abitelefonide numbrid on tegelikult meie kõikide käeulatuses. Julge kodanik võib alati valida kas 112 või Politsei klienditoe telefoninumbri 612 3000 (kuus üks kaks kolm tuhat) ja oma tähelepanekust teada anda. Uskuge, päris palju purjutajaid, narkomaane, vargaid on just tänu aktiivsetele kodanikele kinni peetud. Hoiame silmad lahti ja tegutseme, sest turvaline elukeskkond on tegelikult meie kõigi ühine asi.

[button link=”https://www.parkimine.ee/et/parklad#search_tallinn” size=”medium” target=”new” color=”red”]VAATA PARKLAKOHTI TALLINNAS[/button]

Allikas: Tallinna24, Eesti Politsei-ja Piirivalveameti teabematerjal. Pildid: Pixabay. Kaanepilt: Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.