Esmaspäev, 5. juuni 2023
Eestimaine energiaettevõte Alexela tutvustas täna oma uut nutikat e-mobiilsuse täisteenuslahendust, millega võtab vedada Eesti elektromobiilsuses kauaoodatud kvaliteeditõusu. Näha sai põnevaid ja väga erineva hinnaklassiga särtsumasinaid.

„Elektriauto ostutoetusele lisaks on põletav teema olnud laadimistaristu arendamine, mis siiani on meie hinnangul pigem kiratsenud. Juba 2025. aastaks võrdsustub elektriauto hind tavaauto omaga, 2030. aastaks prognoositakse Eesti liiklusesse juba 85 000 elektriautot,” ütles Alexela juhatuse liige ja e-mobiilsuse valdkonna juht Alan Vaht.

Alexela üritus elektriautod

“Ilmselgelt on meil tarvis luua Eestis kvaliteetne laadimistaristu, mis toetaks keskkonda vähem koormavatele lahendustele üleminekut,“ tõdes Vaht, kes lisas, et Alexelal on pikaajaline kogemus jätkusuutlike kütuste turule toomisel ja populariseerimisel.

Roheinnovatsiooni eestvedajana on Alexela toonud turule näiteks ringmajanduse põhimõttel töötava, lehmasõnnikust toodetava kliimaneutraalse biometaani, ning propageerinud gaasilisi kütuseid ja arendanud gaasiterminale.

„Meid eristab turuosalistest see, et oleme ainsa Eesti tanklaketina loodushoiu nimel aastaid arendanud keskkonda vähem koormavaid tankimislahendusi nagu LPG, CNG ja LNG. Samuti oleme loonud iga autosõitja jaoks mugava võimaluse oma tankimistelt loodusele tagasi anda, annetades igalt tangitud liitrilt ühe sendi Eesti metsamaa laiendamiseks. Igati loogiline jätk sellele on nüüd kogu e-mobiilsuse väärtusahela eestvedamine. Kogemusi, teadmisi ja särtsu meil selleks jagub,“ lisas Vaht.

Alexela üritus elektriautod

 

Üks laadija võimaldab korraga laadida kuni viiel autol

Kui senimaani on Eestis paigaldatud elektriautode avalikud laadijad pigem järjekordi tekitanud, võimaldades korraga laadida vaid ühel autol, siis Alexela turule toodavad uue põlvkonna tipptehnoloogiaga laadijad võimaldavad dünaamilist laadimist samaaegselt kuni viiele elektriautole.

„Toome Eesti turule kauaoodatud revolutsiooni. Asume sel aastal paigaldama oma tanklatesse kuni 322 kW laadimisvõimsusega superlaadijaid, mis on suutelised laadima 100 km sõiduulatust koguni 3 minutiga – oleme selle sammuga turuarengutest ees, sest täna ei ole turul veel ühtegi nii suure laadimisvõimekusega elektriautot,” sõnas Vaht.

“Samuti võimaldavad meie laadijad automaatset võimsuse ümberjagamist vastavalt elektriautode laadimisvõimekusele. See tähendab omakorda optimaalseimat laadimisaega kõikidele paralleelselt laadivatele autodele. Sedasi saame lahti järjekordadest ja anname inimestele võimaluse olla oma aja peremees,“ rääkis Alexela e-mobiilsuse valdkonna juht.

Alexela rakenduse kaudu hakkab ilma piiranguteta pääsema ligi rohkem kui 200 000 laadimisjaamale kõikjal üle Euroopa. „Pole mingi küsimus navigeerida Alexela äpi vahendusel Eestist startides lähimatesse teekonnale jäävatesse laadimispunktidesse, kus mugavalt meie äpis oma laadimise eest tasuda. Kõike seda tuttavas keeles, ilma igasuguse suurema ettevalmistuse ja mureta, kus laadimispunkt leida,“ tõi Vaht välja.

Uue tehnoloogiaga saab laadida samaaegselt nii 400-voldise kui ka 800-voldise akusüsteemiga autosid, s.h nii Euroopa CCS kui ka Jaapani CHAdeMO-otsikuga elektriautosid.

Alexela üritus elektriautod

 

Tark energiajuhtimine ja elektri tagasi müümise võimekus

Elektriautode laadijate paigaldamisel on iga hoone puhul äärmiselt oluline tark energiajuhtimine – seda nii kodu, töökoha või mistahes hoone või kaubanduskeskuse korral.

Alexela lahendus võimaldab juhtida oma energiatarbimist targalt, vältida üleliigseid investeeringuid kallitesse ampritesse ning saada osa energiakaubamaja teenus- ja tooteportfellist. Tark energiajuhtimine võtab reaalajas arvesse hoone elektritarbimise, vältides seeläbi elektrisüsteemi ülekoormust.

Alexela laadimislahenduse osaks on ka võimalus elektrit tagasi müüa ehk laadida auto akust elektrivõrku – üksnes elektriautod peavad Alexela pakutava innovatsiooniga sammu pidama.

Energiaettevõte pakub lahendust nii korteriühistutele, koduomanikele kui äriettevõtetele võtmed kätte moel, mis tähendab, et Alexela tuleb ise kliendi juurde ja paigaldab laadijad, misjärel on need kohe kasutamiseks valmis.

„Meil on siiralt hea meel, et osutusime valituks Alexela partnerina elektriautode laadimise infrastruktuuri rajamisel Eestis. Meie ulatuslik e-mobiilsuse portfell sisaldab auhinnaga pärjatud ülikiireid ja suure võimsusega laadijaid, mis aitavad energiaettevõttel Alexela saavutada Eestis e-mobiilsuse ambitsioonikaid eesmärke,” ütles Jussi Mäntynen, Siemens Osakeyhtiö elektrifitseerimise ja e-mobiilsuse juht.

“Tuginedes meie laiaulatuslikule kompetentsile elektrivõrkude, energiasüsteemide ja e-mobiilsuse valdkonnas, saame pakkuda tulevikukindlaid lahendusi jätkusuutlike ja konkurentsivõimeliste infrastruktuuride rajamisel,“ lisas ta.

„Kuna e-mobiilsuse turg kasvab kiiresti, usume, et partnerlus Alexelaga tõstab Eesti, aga ka Baltimaade elektromobiilsuse äri järgmisele tasemele. E-mobiilsuse positiivne areng annab majandusele hoogu ka pärast koroonakriisi. Meil Siemensis on väga hea meel investeerida sellesse ärivaldkonda ka siin Eestis,“ lõpetas Mäntynen.

Fotod: Raul Mee

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.