Neljapäev, 5. oktoober 2023
Oled nädalavahetusel F1 vaadates kirunud, kuidas see või teine ei oska sõita, kuidas vormelipiloodi töö pole midagi erilist ning nad on kiires autos vaid pelk kohatäide? Arvad, et võiksid ka nii kiire masinaga pärast pisukest harjutamist täiesti okeilt sõita?

Võimalust seda 999£ ehk umbes 1120€ eest tõestada ning oma lapsepõlveunistus teoks teha pakub Ühendkuningriigis paiknev firma TrackDays, kes on võtnud Jordani EJ12 šassiil põhineva vormeli, millega 2002 hooaja alguses võistles Takuma Sato. Vormelit ehib ikka veel tibukollane DHL värvilahendus, mis Jordanitele omane oli.

Jordan F1

Tegu on viimase sõitva EJ12 šassiiga maailmas, kuid tehtud on pisut muudatusi. Suurim neist on mootor – kalli ja asendamatu Honda V10 asemel on pisut kerepaneele muutes aiste vahele sobitatud hoopis praktilisem 600 hj 3-liitrine V8, mille tootjaks on Judd.

Kes võistlusmootorite kohta pisut uurinud, on kindlasti kuulnud ka Judd’ist – ja paremat valikut oleks olnud raske teha, kui eesmärgiks on leida mootor, mis pakub sarnast jõudlust, kõrgeid pöördeid, vajab vähem hooldust ja on probleemide korral ka hõlpsalt asendatav. Selle mootori kriiskamine on muusika – alltoodud videos laseb mäkketõusuvõistlusel pöörded valla varalahkunud Georg Plasa.

Mida siis eelmainitud 1120€ eest saab? Kogu kogemus toimub Bovingdonis, endisel sõjaväe lennuväljal, mida nüüd kasutatakse filmimiseks ja erinevate kiirete autode katsetamiseks. Sinna üles pandud rajal peab paketi ostja esmalt tõestama, et ei mässi vormeli rooli saades seda suurest erutusest esimese lähedalasuva puu ümber. Selleks on ette nähtud mitu tundi treeninguid erinevate autode roolis.

Kokku kestavad treeningud 5 tundi ja vältavad 44 ringi, sealhulgas 20 ringi ühekohalise Formula F1000 võistlusauto roolis. Juba see on elamus omaette – 340 kg sõidukit liigutab Suzuki GSX-R 1-liitrine 185 hj mootor, 160 km/h saavutab see masin 4,7 sekundiga.

Ja kui siiani on tehnika ja inimesed elu ja tervise juures, järgnebki 10 ringi Jordani F1 roolis. Pakutakse ka kallimaid pakette, kus F1 roolis saab teha kuni 30 ringi – selle eest tuleb juba välja käia 4210€.

Arvestades, et sellise kaliibriga masina liikuma panemiseks on vaja tervet inseneride armeed ja lisaks sisaldub hinnas ka terve päevapikkune pakett muude sõidukitega lennuväljal, mis vaid Sinu päralt, tundub 1120€ pakett vaat et liigagi hea.

Kui vaadata, mida sarnased kogemused on väga kogenud ning heas füüsilises vormis juhtidega teinud, on selge, et tegu on terava elamusega. Meeles tasub pidada, et suur osa F1 pilootide tööst on enda vormis hoidmine, et keha pidevaid G-jõudusid kannataks ja meel selle juures terav püsiks. Nii kurvides kui pidurdamistel on 4-5 G-d täiesti tavaline, kiirendades kuni 3 G-d.

Insenerid ja piloodid teavad öelda, et keskmisest paremas vormis inimesel annab vormeli roolis esimesena järele kael. Kui kurvist 4 G-d läbi kanda, tähendab see kaelale seda, et ta peab toestama umbes 25 kg massi. Seega enne vormeli rooli ronimist tasub kartulikott pea külge siduda ja kaelalihaseid treenima asuda!

Fotod ja meedia: TrackDays, HillClimb Monsters

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.