Neljapäev, 25. aprill 2024
Riia Toomväljakul tutvustati Lätis arendatavat nutika pakendiautomaadi prototüüpi. Praegu kasutusel olevatest masinatest erineb see selle poolest, et suudab tehisintellekti abiga aru saada, milline pakend parasjagu automaati sisestatakse.

pakendiautomaat

Läti juhtiv arendus- ja tootmisettevõte SIA PERUZA arendab koos IT firmaga WeAreDots sorteerimisautomaati, mis saab pakendeid vastu võttes aru, kas sellesse sisestati klaaspudel, alumiiniumpurk või papist piimapakk.

Kui prototüüpimine õnnestub ning sorteerimisautomaat jõuab seeriatootmisse, loodab ettevõte sellega tulla ka Eesti turule ning vaadata veelgi kaugemale.

Uudne pakendiautomaat pandi inimestele katsetamiseks välja Riia Toomväljakul. See toimib tehisintellekti toel: pakendi sisestamisel analüüsib AI seda ja suunab pakendi vastavasse taaskasutuskonteinerisse.

Tegu on uue ideega, mida mujal maailmas juba pisut kasutatakse. Eripära seisneb selles, et süsteemile saab õpetada uute pakendite tuvastamist – see suudab pakendeid sorteerida mitte ainult triipkoodi vaid ka teiste tunnuste järgi nagu kaal, vorm või mõõtmed.

“Seeläbi on võimalik taaskasutada ja sorteerida palju rohkem pakendeid, võrreldes praeguste masinatega, mis on suuresti lihtsalt triipkoodi lugejad,“ selgitas SIA PERUZA juhatuse liige Roberts Dlohi.

Dlohi sõnul on tänapäeva pakenditurul ja ühiskonnas laiemalt selge vajadus paindlikumate pakendiautomaatide järele, mis suudavad võtta vastu ja sorteerida palju laiemat pakendivalikut.

Praegused süsteemid on üles ehitatud vaid kitsale suunale, näiteks taarale. Dholi sõnul plaanib firma masinat kindlasti täiustada ja valmistada sellest ekspordipotentsiaaliga toode, mida saaks tuua ka Eestisse.

Pakendiautomaat suudab praeguse seisuga tuvastada pakendeid nagu 0,5L või 1,5L PET pudel, 5L plastpudel, 1,5L plastnõu (aknapesuvedeliku anum), 0,33L ja 0,5L alumiiniumpurk, papist tetrapakk, 0,5L klaaspudel, 0,7L klaaspudel (veinipudel) ja 0,5L klaaspurk.

Kui masinasse sisestatakse pakend, mida tehisintellekt ei suuda identifitseerida, sõidab see eraldi jaotusse ja saab osaks tuvastamata prügist.

Igal aastal jõuab ookeanidesse meeletu plastpakendite kogus, sealjuures moodustavad joogipakendid sellest üsna väikese osa.

“Seda olulisem on töötada välja lahendused, mis suudaksid enamat kui lihtsalt pudeli küljelt triipkoodi lugeda ning täpselt selleks antud seade ongi mõeldud,“ sõnas IT ettevõtte WeAreDots esindaja Aigars Jaundālders.

SIA PERUZA asutati 1991. aastal ja firma on üks selle valdkonna juhtivaid ettevõtteid Lätis. Ettevõte on masinaehituses viinud ellu enam kui 1500 edukat projekti, töötades välja ja tootes seadmeid partneritele enam kui 20 riigist.

WeAreDots on rohkem kui 20-aastase kogemusega infotehnoloogiaettevõte, mis läheneb uuenduslikust vaatenurgast traditsioonilistele tööstuslikele väljakutsetele, kasutades pilvelahendusi ja tehisintellekti tehnoloogiaid.

KOMMENTEERI SIIN