Kolmapäev, 8. mai 2024
Peugeot e-Expert elektrikaubik on esimene tõsiseltvõetavam game changer tarbesõidukite segmendis: auto suudab ühe laadimisega sõita kuni 330 km. Müügile ootame seda aasta II pooles. Esimene on e-Expert seetõttu, et jõuab müügile ilmselt enne sõsarmudeleid.

Peugeot üllatab tarbesõidukite segmendis korralikult, tuues müügile elektrikaubiku e-Expert, mille kandevõime on identne sisepõlemismootoriga versiooniga (1275 kg) ning sellele saab sappa haakida kuni 1000 kg haagise. e-Expert on sõsarmudel Citroeni ja Opeli analoogidega. Kas oma elektrikaubiku teeb ka Toyota, näitab aeg.

Elektrikaubiku maksimaalne sõiduulatus ühe laadimisega on 330 km (WLTP), tippkiirus 130 km/h ning “nullist sajani” kiirendus 13,1 sekundit.

Valikus on kolm kerepikkust ja kaks akupakki, korralik kandevõime ja tõhus kiirlaadimine kuni 100 kW, seega on mängus esimene tarbesõiduk, mille võib Paiaristi “ultralaadijasse” panna

Kolm kerepikkust

e-Expert elektriline tarbeauto tuleb turule kolme erineva kerepikkusega ja kahte tüüpi akudega – 50 ja 75 kWh, mille elektrilised sõiduulatused on vastavalt 230 ja 330 km (WLTP).

Kolm kerepikkust muudavad kaubiku hõlpsasti oma vajadustele kohandatavaks: e-Expert saab kas 4,6 m, 4,95 m või 5,3 m pikkusena, kahel pikemal versioonil on võimalus sisse panna ka 5-6 istekohta. Bussi kõrgus on 1,9 m olenemata kerepikkusest: sellega pääseb muretult nii parkimismajadesse kui ka laevale sõiduauto klassis.

Jagab elektriajamit “teise seeria” Peugeot’dega

e-Expert’i elektriajami maksimumvõimsus on 100kW ja pöördemoment 260Nm. See on sama, mis e-208 ja e-2008 sõiduautodel. E-kaubiku ajami jõuülekanne on kohandatud suurte koormuste vedamiseks.

e-Expert’i juhtimismugavust parandavad kolm sõidurežiimi – Eco, mis võimaldab maksimaalset sõiduulatust ja mille puhul on ajamil “piirik” 60 kW ja 190 Nm juures, tavaline sõiduviis (80 kW/210 Nm) ja Power (100 kW/260 Nm).

Huvitava lisandusena on tarbesõidukil ka kaks aeglustusrežiimi, mõõdukas ja võimendatud, mis võimaldab aku tagasilaadimist rekuperatsiooniga tõhusamalt vaid gaasipedaali vabastades.

Kuni 100 kW laadimine kiirlaadijast

e-Expert elektrikaubikuga on standardvarustuses kaasas 11 kW kolmefaasiline seinalaadija. 11 kW seinakastiga kodu- või kontorilaadijaga võtab aku täislaadmine aega 5 tundi (50 kWh) ja 7 h ja 30 minutit (75 kWh).

Avalikes laadimisjaamades tagab e-Expert´i aku termoregulatsioon ülikiire laadimise: 100 kWga laadides täitub aku 80%-ni 30 minutiga (50 kWh aku) või 45 minutiga (75 kWh aku).

Vajadusel saab elektrikaubiku akut laadida ka tavalises kodupistikus. Akupaki garantii on 8 aastat või 160 000 km. Järelejäänud mahutavust saab lihtsalt kontrollida ning see tõstab ka sõiduki järelturu potentsiaali.

Hinnainfot veel ei ole

Elektrikaubik pole ju teab-mis-suur-uudis, seda on meile näidanud nii Volkswagen kui ka Renault kuid need on mõeldud linnas lühemate distantside läbimiseks. Ainsana on üle 200 km sõiduraadiusega Nissan e-NV200 ent selle suurus jääb e-Expert´ile alla.

Kuna elektrisõidukid on uus normaalsus, siis ei tehta mugavus- ja turvavarustuses mööndusi: e-Expert kaubiku varustusse kuuluvad nii võtmeta käivitus, Grip Control veojõukontroll, automaatne hädapidurdus, jpm.

Juhi elu teevad mugavaks liiklusmärkide tuvastamine ja kohanduv kiirushoidja, mis  näpuliigutusega võimaldab reguleerida püsikiiruse vastavaks lubatuga, ühenduvus kõiksuguste nuhvlitega jms. 

Kuna tegu on elektriautoga, siis selle sõitjateruumi kütmiseks kasutatakse eraldi 5 kW soojuspumpa, mille saab sisse lülitada enne sõidu alustamist. Palava ilmaga saab soojuspumba sättida kabiini jahutama. 

Ja otse loomulikult on olemas ka elektrisõidukitele mõeldud rakendus MyPeugeot®, mis võimaldab auto kohta reaalajas saada olulist teavet ja seda distantsilt soojendada või jahutada.

Uus Peugeot e-Expert jõuab Euroopa turule 2020. aasta teises pooles. Hinnainfo siiani puudub, aga usutavasti on PSA võimeline elektrikaubikute hinnad hoidma mõistlikul tasemel (vaadates konkurente, siis iga number mis jääb alla 70 000 euro on juba väga hea). Saksamaal spekuleeritakse võimaliku alla 50 000 eurose hinnaga. 

Kui PSA tõesti suudab e-kaubikuid hakata hulgem tootma ja nende hinnad mõistlikuna hoida, on tegu esimese tarbesõidukiga, mis tõesti võib muuta mängu ja seda mitte enam üksnes linnas.

Linnades nagu London ja Pariis, kus on kehtestatud nulltsoonid, saab kahtlemata hakkama ka 70 km ulatusega kaubikuga, kuid tegu ei ole jätkusuutliku projektiga, sest kauba kohalevedamiseks on sel juhul vajalik kasutada kombineeritud lahendust. PSA elektribuss võimaldab kauba kaugemalt tuua ja kohale toimetada ühe raksuga. 

See on mängumuutev lahendus.

Pildid: tootja

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN