Gordon Murray Automotive on tegelenud “parima analoogsportauto” loomisega aastaid, avalikkuse ette jõudsid täpsemad detailid 2019 keskel.

GMA T.50 saab olema samuti Murray loodud McLaren F1 vaimne järeltulija, mis järgib sarnaseid põhimõtteid ning teeb neid veelgi paremini, lisades ka mõned omapoolsed peotrikid.

Kes praegustest super- ja hüperautotootjatest midagi sellist veel pakuvad? Vabalthingav mootor (lisandväärtuseks 12 100 RPM!), käsikast, mass alla 1000 kg… Lisaks veel aktiivne aerodünaamika, keskne sõiduasend… Paremat sõidukogemust moodsate autode hulgas ei leia, isegi minevikus tuulates läheb keeruliseks.

Nüüd on prototüüp T.50 XP2 omadega nii kaugel, et temaga tehti rajal ka esimesed ringid. Koht – kuulus Top Geari testrada Dunsfoldis. Piloot – vanameister ise.

Tõsi, midagi meeletut esimeselt sõidult oodata ei tasu – insenerid lasid peale väga turvalise ja piiratud seade, mis ei lubanud mootori pöördeid üle 3000 lasta, seega kõrgepöördelist V12 sümfooniat veel kuulda ei saa.

Kuid mis on tähelepanuväärne – juba nuditud seades tunnistas Murray, et juhitavus on hämmastav. Pole ju kurvi kiiresti võtmiseks kõrgeid mootoripöördeid vaja – tagasisidest ja suutlikkusest saab maitse suhu.

Ning ka mootori kohta jagus vaid kiidusõnu – kui isegi 3000 pöördele lähenedes õnnestub varbaga gaasi pihta minnes tagumistest rehvidest kiunatus välja meelitada, peab tegu olema väga, väga suurepäraselt reageeriva mootoriga. Cosworth praaki ei tee! Ja nagu video lõpus öeldud – 9100 pööret on veel minna.

Murray sõnul tähendab katsetamine veel mitme prototüübi ehitamist ja palju testkilomeetreid. Ükskõik, et T.50 toodetakse vaid 100 eksemplari ja veelgi järsemat rajaversiooni T.50s Niki Lauda vaid 25 – entusiastidel on vahelduseks, mida jälgida ja oodata. Ajalooraamatud sellest autost ei pääse.

Meedia: GMA

Jaga

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Accelerista videotiimi ning teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi... või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.