Pühapäev, 4. detsember 2022
16. juunil kogunesid Audrusse Porsche Ringile Eesti autoajakirjanikud, autoentusiastid ja luksustoodete asjatundjad, et panna elamusterohke rajapäeva raames proovile Jaguari kõige muljetavaldavamad sportautod. Ringrajal sai kogenud juhendajate toel proovida kiirendamist, slaalomisõitu ning juhiabisüsteeme, mida Briti tootja oma mudelitele pakub.

Audru ringrajal oli proovimiseks Jaguari sportautode paremik. Asjatundjate juhendamisel said osalejad rajal proovida 550 hobujõudu arendavat linnamaasturit Jaguar F-Pace SVR, mille arendamisel on oma panuse andnud Jaguari legendaarne Special Vehicle Operations osakond, ning 300 km/h tippkiirusega sportautot Jaguar F-Type. Tekstis värvilistele sõnadele vajutades saad vaadata ka meie arvustusi.

Need mudelid on omasuguste seas ühed viimastest. Euroopa Liidu regulatsioonide tõttu on V8 mootorid turult kadumas ning müügile on jõudmas uue põlvkonna elektrifitseeritud sõidukid. Ka uued mudelid suudavad pakkuda sarnaseid tehnilisi näitajaid, kuid klassikaliste jõuajamite austajate jaoks jäävad V8-d alati ihaldatuks.

Jaguari rajapäev Audru ringrajal

Ka Jaguar liigub jätkusuutlikuma tuleviku poole, elektrifitseerides hoogsasti oma luksusmudelite valikut. Ettevõtte ReImagine strateegia näeb ette, et 2025. aastaks on kõik Jaguari mudelid elektrifitseeritud ning 2030. aastaks on Jaguarist saanud sajaprotsendiliselt elektriline bränd, kuid nii F-Pace SVR kui ka F-Type jäävad mudelivalikusse veel mitmeks aastaks.

„Nii F-Pace SVR kui ka F-Type pakuvad paljut, mida ihaldada. F-Pace SVR on küll linnamaastur, kuid see teeb silmad ette paljudele sportautodele – Jaguari SVO osakonna insenerid on selle iga oma liigutusega taganud. Jaguar F-Type’i näol on aga tegu puhtaverelise ja emotsionaalse sportautoga, millele suudavad konkurentsi pakkuda vähesed mudelid,“ ütles Jaguari Baltikumi ärijuht Justė Jarušė.

Rajal üle tuhande hobujõu

Jaguari rajapäev Audru ringrajal

Jaguari sportmudelid andsid Pärnus osalistele võimaluse kogeda Briti luksusbrändi tippklassi. F-Pace SVR-i arendusse on oma panuse andnud Special Vehicle Operationsi (SVO) eriosakond ning F-Type’i loomisel on peetud silmas sportautode põhitõdesid: kiirus, juhitavus ja sõidunauding. F-Pace SVR on varustatud 5-liitrise V8 mootoriga, mis pakub koos mehaanilise kompressoriga 550 hobujõudu ja 700 Nm pöördemomenti, samas kui F-Type suudab nullist sajani kiirendada vähem kui nelja sekundiga.

Kogenud juhendajate käe all said osalised rajapäeva raames brittide kaslased proovile panna. Lisaks ringrajasõidule tehti kiirendusi ning pandi slaalomsõidus mängu nii autode kui ka enda võimed ja oskused. Mitmeid osalisi üllatas, kui täpselt Jaguari kõige võimsamad ja valjemad luksuslikud sportmudelid juhi igale käsklusele reageerivad.

“Ootasin pool aastat, et saaksin selle võimsa linnamaasturi ka ringrajal proovile panna. Talvel, veebruaris, kui selle autoga tavaliikluses sõitsin, oli küll aru saada, et tegu on mugava ja võimsa autoga, aga ei olnud võimalik seda võimsust täies mahus tunda. Nüüd andis ringrada väga hea võimaluse autot päriselt proovida,” hindas sõidukogemust fotograaf ja luksusautode austaja Ardo Kaljuvee.

Jaguari rajapäev Audru ringrajal

Sobib nii suvitama kui rajale

Rajapäeval said osalejad oma nahal proovida, milleks on tänapäevased sportmaasturid tegelikult võimelised. F-Pace SVR-i 550 hobujõudu jõuavad maha läbi 8-käigulise ZF-i toodetud automaatkäigukasti ning tänu stardiabisüsteemile suudab sportmaastur 0–100 km/h kiirendada kõigest nelja sekundiga ja saavutada tippkiiruseks 286 km/h. Nutikad elektroonilised süsteemid ja SVO eriosakonna lahendused tagavad, et maastur säilitab täpsuse ja suurepärase juhitavuse ka suurtel kiirustel.

“Olen paljude sedaan- ja kupeesportautodega sõitnud, aga nii võimsat maasturit veel proovinud ei olnud. Arvasin, et tal läheb kurvides oma kõrgusega keeruliseks, aga auto hoiab ennast hästi teel,” kommenteeris Kaljuvee oma muljeid pärast sõitu F-Pace’iga.

Spetsiaalsel SVO osakonna disainitud erimudelil on tavapärasest suuremad õhu sisselaske- ja ventilatsiooniavad, mis vähendavad aerodünaamilist takistust.

Jaguari rajapäev Audru ringrajal

“Jaguari nutikas sõidudünaamika süsteem kannab väiksema koormuse korral võimsuse tagaratastele, ent on reguleeritud nii, et suudab sõidutingimuste muutudes iga telje ja ratta pöördemomenti reguleerida vaid sekundi murdosaga. Teravama sõidutunde jaoks on insenerid paigaldanud F-Pace SVR-ile ka jäigemad amortisaatorid, täiustanud stabilisaatorvardaid ja vedrustuse elektroonika algoritmid ümber programmeerinud,” selgitas sportmaasturi tööpõhimõtteid professionaalne rallisõitja Miko-Ove Niinemäe.

Tänu nendele ja paljudele teistele tippklassi lahendustele pakub F-Pace SVR suurepärast kombinatsiooni peremaasturist ja sportlikkusest, ilma kummagi osas järeleandmisi tegemata. “Sellega võiks nii suvitama kui ka rajale minna. Mõlemal juhul oleksid nii juht kui kaasreisijad õnnelikud,” nentis Kaljuvee.

F-Type – sportlikkuse tippklass

Jaguari rajapäev Audru ringrajal

Mõistagi ei puudunud Jaguari rajapäevalt ka kaheukseline F-Type sportkupee, mida alles eelmisel aastal täiustati. Kui F-Pace’is arendab 5-liitrine V8 550 hobujõudu, siis võimsaim F-Type pakub kuni 575 hobujõudu, kiirendades nullist sajani kõigest 3,5 sekundiga. Võimsaima mudeli tippkiirus on piiratud 300 km/h peale.

Jaguarile omaselt ei tee ka F-Type järeleandmisi luksuse osas ning mitmed osalised märkisid, et hoolimata kiirusest ja täpsusest kurvides ei hakanud sõites ebamugav. “Kujutan täiesti ette sellise masinaga sõitmist Itaalia ja Prantsusmaa kiirteedel või väiksemates külades veinimõisate vahel kruusateedel,” sõnas Kaljuvee.

F-Type on ehitatud alumiiniumkandmikule, see hoiab auto massi madalal, tagades sealjuures ülitugeva konstruktsiooni ja suurepärase juhitavuse. Võimsuse sujuva jaotumise igale rattale tagab ülikiire elektroonika ning vähemkogenud juhte aitab sõites spetsiaalne stabiilsuskontrollisüsteem.

“Paljude jaoks on täiesti arusaamatu, miks selliseid lärmakaid ja kiireid sportautosid vaja on. Kui F-Type’i roolis olnute nägusid vaadata, siis on väga selge, miks need mudelid lausa hädavajalikud on,” võttis Niinemäe rajapäeva emotsioonid kokku. “Usun, et tulevikus muutuvad need veelgi ihaldatumaks kui täna.”

Jaguari rajapäev Audru ringrajal

Nii Jaguar F-Type kui ka F-Pace on proovisõitudeks saadaval Jaguari Tallinna salongis. F-Type’i hind algab Eestis 67 600 eurost ning F-Pace’i hind 63 750 eurost.

Fotod: Jaguar/Inchcape

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.