Teisipäev, 27. veebruar 2024
Kaks vormelilegendi, Emerson Fittipaldi ja Jenson Button tutvusid kuulsal Hetheli rajal uue Lotus Evija hüperautoga. Mida arvavad vana kooli mehed elektrilisest hüperautost?

Emerson Fittipaldi on mees, kelle edu Lotus Type 72-ga täpselt 50 aastat tagasi võisteldes inspireeris Lotust looma Evija Fittipaldi erimudelit. Auto maailma esmaesitluseks tuli Fittipaldi ka ise Hetheli 3,5-kilomeetrisele rajale nii Type 72 kui Evija erimudelit proovima. Mõned päevad enne esitlust testis Evija Fittipaldit aga 2009. aasta F1 maailmameister Jenson Button, kes muuhulgas ka ise Evija soetanud.

Lotus Evija Fittipaldi

Artikli lõpus nähtav lühike dokumentaalfilm on osa Lotus Evija Fittipaldi erimudeli esitlusest, mis loodi Fittipaldi esimese maailmameistritiitli 50nda juubeli puhul. Vanameister sõnas: “On väga eriline tunne olla tagasi siin rajal 50 aastat pärast mu esimest maailmameistritiitlit. Mu Lotus 72 on F1 ajaloos üks erilisemaid autosid ning kahtlemata kõige olulisem auto minu elus.”

Mõlemal autol oli kuulus musta ja kuldsega värvilahendus, mis sai samuti 50 aasta vanuseks. Evija Fittipaldi kerelt leiab mitmeid detaile, mis on austusavalduseks edukale 1972. aasta hooajale. Üks huvitavamaid detaile on vast päris Type 72 taaskasutatud alumiiniumist pöördvalits keskkonsoolil – seega iga Evija Fittipaldi sisaldab tükikest originaalse Type 72 DNA-st.

Lotus Evija Fittipaldi
Emerson Fittipaldi

Pärast mitmeid ringe Hetheli rajal sõnas 75-aastane F1-legend auto kohta: “Ma usun, et see saab olema sama kuulus kui Type 72. See on suurepärase juhitavusega, võimas, moodsa hüperauto võrdkuju ja erinev kõigist teistest autodest, millega sõitnud olen. See on tükike kunsti – vaadake seda, vaadake seda tehnoloogiat! On au, et sellel autol on minu nimi.”

Lotus Evija Fittipaldi
Jenson Button

Paar päeva varem käis autot rajal proovimas ka Jenson Button. Maailma võimsaimast seeriaautost välja hüpanuna sõnas ta: “See kõlab nagu hävituslennuk! Elektriauto puhul mõtled enamasti, et see on vaikne – ja see on vale. Pöördemoment on meeletu, see on suurepärane auto, mis manab naeratuse näole. Tunne on nagu kosmoselaevas, kuid esimesel rooli keeramisel saad eksimatult aru, et tegu on Lotusega. Juhitavus on fenomenaalne, mind üllatab selle vilkus. See on tuleviku Lotus!”

Lotus Evija Fittipaldi

Rohkem kui 2000 hj ning 1700Nm pöördemomenti teevad Evijast maailma võimsaima seeriaauto, 0-300 km/h vältab vähem kui 9 sekundit. Sellegipoolest on juht ja tema elamus ning tagasiside auto loomisel olnud keskpunktiks – nagu iga Lotusega. Erimudelit tehakse vaid kaheksa tükki, et avaldada austust kaheksale säilinud Type 72 eksemplarile. Lähemalt näeb videost:

Meedia: Lotus

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN