Impreza WRX STI on suuresti vastutav Subaru kuvandi eest – rallisinine jõhkard, mis boksermootori müdinal külg ees kõigi nelja ratta kraapides kurvist välja sööstab. Reedel aga teatati, et sisepõlemismootoriga WRX STI-ga on kõik.

Kuigi Euroopasse poleks see niikuinii tulnud, oli vähemalt jaapanlastel, ameeriklastel ja austraallastel seni lootust ning küll oleks ka mõni entusiast leidnud viisi mõni Euroopasse importida. Kuid Subaru teadaandes, mis reedel edasimüüjatele saadeti, seisab selgelt – viimasel WRX-il põhinevat sisepõlemismootoriga STI-d ei tule.

Põhjuseks on loomulikult tulevikku vaatamine – STI on Subaru jaoks halo-auto, mis peaks ka tehnoloogia osas brändi suhtumist ja uuenduslikkust peegeldama. Uue STI jaoks kavandatakse “teistsuguseid lähenemisi, sealhulgas elektrit”.

Subaru WRX 2022
Uusim WRX ei meeldinud fännidele, kuid see on nii olnud pea iga uue põlvkonna puhul.

Eelmise aasta lõpus avalikustatud uue põlvkonna WRX sai uue platvormi ja mootori (jälle!), ent välimus ei kõditanud entusiaste õigetest kohtadest. Ka käigukaste pakutakse vaid üht – variaatorit. Seega olid kõik huviliste kaardid pandud uuele STI-le, mis pidi kuulduste kohaselt olema 400-hobujõuline ja tooma paljuoodatud uuendusi – kasutas ju viimane STI ikka veel EJ257 2,5-liitrist turbobokserit, mis juba 18 aastat vana.

Nüüd aga jääb ametlikult viimaseks WRX STI-ks erimudel S209, mida toodeti vaid 209 eksemplari ning need kõik läksid USA turule. Sellesse autosse pandi kokku kogu teadmiste- ja arenduspagas, mis läbi mudeli ajaloo kogutud.

Subaru WRX STI S209

2,5-liitrisest boksermootorist võeti uue turbo, kütusesüsteemi, väljalaske ja õhuvõtu toel välja tavamudeli 310 hj asemel 341 hj, see sai juba tehasest laiema kere (nagu legendaarne 22B STI!) ja rööpme, süsinikkiust tiiva ja katuse, parema vedrustuse ja pidurid-rehvid ja palju muud.

Mis iganes STI variatsiooni omanikud võivad aga halvas head näha püüda – praegu niigi hullunud kasutatud autode turul said nende autod just hinnatõusutõuke.

Subaru Impreza WRX
Foto: Gustav Kull

Fotod: Subaru, Gustav Kull

Jaga

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.