Pühapäev, 4. detsember 2022
VW Scirocco – väle luukpära, mis saanud oma nime tugeva Vahemere tuule široko järgi, on Corrado kõrval üks põnev toorik hobiautoks. Neid leiab õnneks ka Eestis.

Sciroccot on toodetud kokku kolm põlvkonda ning põhimõtted on olnud samad: kolmeukseline luukpära, sportlik, esimootor, esivedu. Esimene põlvkond valmis juba 1974. aastal Karmann Ghia asemikuks ning baseerus samal põhjal, millel pool aastat hiljem välja tulnud Golf.

VW Scirocco MK1

See oli kere mõttes ka ainuke, mis Golfilt kaasa tuli – mõlemad autod kujustas legendaarne disainer Giorgetto Giugiaro, kelle sulest pärinevate masinate nimistu on uskumatu. Alfa Romeo Giulia Sprint GT, Lotus Esprit, DMC DeLorean, De Tomaso Mangusta, Ferrari 250 GT Berlinetta SWB Speciale, Maserati Ghibli ja Merak… Ja veel umbes sadakond masinat. Ilmaasjata ei peeta teda 20. sajandi mõjukaimaks autodisaineriks.

Kõik Sciroccole pakutavad mootorid olid ühe ülanukkvõlliga ridaneljad ning varieerusid 1,1 ja 1,7-liitrise töömahu vahel. 1975. aastal tuli valikusse automaatkast.

1976. aastal sai Scirocco ka GTi versiooni – mõned kuud enne Golfi GTI versiooni. Mehaanilise sissepritsega 110-hobujõuline mootor, ventileeritud ketaspidurid, stabilisaatorvarvad ees ja taga ning väiksed muudatused kujustuses eristasid seda tavamudelist ning muutsid sõiduelamuse veelgi teravamaks ja nauditavamaks.

VW Scirocco MK2

Teine põlvkond tuli aastal 1981 ning kuigi platvormiks jäi sama A1, disainiti see masin nö “majas sees”. Vähenes õhutakistustegur, kasvas reisijateruumi pearuum ning pagasiruumi mahtuvus. Mootorivalik nihkus pisut suuremate litraažide poole: alates 1,3-liitrisest kuni 1,8-liitriseni, esmakordselt pakuti ka 16-klapilist mootorit, millest välja võetud täitsa adekvaatsed 140 hobust.

Lisandus ka erinevat mugavusvarustust: nahkne reisijateruum, elektriaknad ja -peeglid, katuseluuk… Kõrgemasse segmenti Scirocco siiski ei sihtinud, selleks tuli 1988. aastal Corrado, mis 1992. aastaks Scirocco ka mudelivalikus asendas.

… seda kuni aastani 2006, kui Scirocco ideeautot Pariisi autonäitusel tutvustati! Samal aastal teatati ka, et masin läheb tootmisse ning 2008 jõudis taassündinud Scirocco müüki. Masin võeti vastu väga hästi – Top Gear Magazine nimetas selle näiteks 2008. aasta autoks.

VW Scirocco MK3

Sarnaselt vanaisale oli seos Golfiga tugev – platvormi jagati viienda põlvkonna Golfiga. Ka mootorite hulgast leiab vanu tuttavaid – muuhulgas siiani kasutatava 2-liitrise EA888, mida leiab seades või teises enamuse VW AG kiiremate mudelite kapoti alt ning selle sai ka Scirocco GTS.

Pakuti ka 1,4-liitrist bensiinimootorit (turboga 122 hj, topeltülelaetud ehk turbo ja kompressoriga versioonil 160 hj) ja 2-liitrist diislit (143 ja 170 hj). Kõige kangem versioon, Scirocco R sai 265 ja 280 hj variatsiooni BorgWarneri turboga EA113 mootorist.

Vedasid ikka esirattad, jõudu suunas sinna kas kuuekäiguline käsikast või DSG, mida sai nii 6- kui 7-käigulisena.

Scirocco tootmine lõpetati 2017. aastaks ning samanimelist järglast siiani ei paista. Loomulikult tähendab see seda, et hobi-, kultus- ja  kollektsionääriautomaterjali on siin küllaga ning Eestis on müügil teise ja kolmanda põlvkonna esindajaid.

Teise põlvkonna Scirocco

Aeg-ajalt hulbib ka selliseid põnevaid masinaid välja. Omanik pole kuulutusse palju infot jaganud ning eelistab ilmselgelt auto kõrval arutamist.

Auto on toodud Poolast ning Eestisse pea aasta tagasi registreeritud. Näha on, et masina eest on korralikult hoolt kantud – roostet ega mõlke piltide silmjõllitamise teel ei tuvasta, sõitjateruum on korralik, plastikud pragudeta.

Ülevaatuse ajaloost paistab, et probleemiks on olnud kütuseleke – sellest tulenevalt on äsja vahetatud bensiinipaak ja tehtud korralik hooldus, omanik teeb enne müüki ka ülevaatuse ära. Tegu on juba praegu klassikuga ning selles valguses ei paistagi küsitav 4500€ nii soolasena.

Kolmanda põlvkonna Scirocco

225 hj, kuuekäiguline käsikast, vabam väljalase, järele aidatud jahutus, väledam seade koos lõbusate lisadega nagu stardiabi ja “paugud-lärtsud”, R-line välimuspakett, parem helisüsteem ja palju, palju tehtud töid veel… See tundub täiesti muhe ja lõbus masin, mis paslik ka igapäevaliikuriks.

Tõsi, hinda küsitakse 7250€ ning see jõud on välja võetud lahjemast, 1,4-liitrisest mootorist. Samas tähendab see oskusliku pedaali moduleerimise toel väikest kütusekulu, tehtud tööde ja vahetatud osade hind aga on kindlasti palju kõrgem kui auto eest küsitav. Originaalosad saab samuti kaasa, seega saab tulevase klassiku kindlasti soovi korral ka originaalseadesse taastada.

Lahtiütlus: käesolev artikkel on informatiivse eesmärgiga ning ei ole mõeldud soovitusena mainitud autosid osta, müüa ega vahetada. Accelerista.com ei vastuta käesolevas artiklis sisalduva teabe põhjal tehtud otsuste eest.

Fotod: VW, omanikud, Drive2.com

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.