Teisipäev, 19. märts 2024
Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) ja Florida Polütehnilise Ülikooli (Florida Poly) koostöös arendatav Iseauto 2 võiks tulevikus hakata sõitma ka kergliiklusteedel.

TalTechi teadlane ja Iseauto projektijuht Raivo Sell sõnas: „Kuna USAs on sageli sõiduteedel ummikud ja kergliiklusteed alakasutatud, siis on Florida Poly teadlastel huvi testida just linnade kergliiklusteedel Iseauto-tüüpi sõidukeid.”

Isejuhtivad minibussid liiklevad sarnaste kiirusega kui jalgrattad ja sobivad kergliiklusteedele, vältides nii ummikuid autoteedel. Samuti ei ole vaja olemasolevat teedevõrku eriti muuta. Lisaks USA-le võiks selliseid teste teha ka Eestis.

ISEAUTO ÕPIPROTSESS

Eesti ja ameerika teadlaste ja inseneride koostöö üks eesmärke on täiustada ja testida Iseauto juhtalgoritme, et sõiduk suudaks erinevates liiklussituatsioonides ohutult liigelda.

TalTechi ning Florida Poly teadlased ja tudengid mängivad simulatsioonides läbi võimalikult palju erinevaid liiklussituatsioone, et leida üles ohuolukorrad ning kontrollida, kuidas isejuhtiva sõiduki juhttarkvara neile reageerib.

Florida Poly uurimisgrupi juht dr. Rahul Razdan märkis, et koostöö kahe ülikooli vahel sobib kokku ideaalselt, kuna TalTechi isejuhtiv sõiduk põhineb avatud tarkvaral ja võimaldab väga lihtsalt ühildada juhtimissüsteemi Florida Poly teadlaste välja töötatud metoodika ja töövahenditega.

Esimeseks sammuks on Iseauto tarkvara ühildamine Florida Poly tarkvarapaketiga ja TalTech linnaku Iseauto trassi simulatsioonimudeli loomine.

Kui ühildamine on tehtud ja mudel koostatud, saab hakata testima ja valideerima Iseauto juhtimisotsuseid ja selle sobivust igapäevaellu.

ÕIGUSRUUMI SUBJEKTIKS JÄÄB INIMENE

Koostööleppe allkirjastamine 10. aprillil Eesti saatkonnas Washingtonis tõi kokku palju tippspetsialiste USA autonoomsete sõidukite kogukonnast.

Teiste seas olid näiteks Thaddeaus Green Washington DC planeerimise ja majandusarengu abilinnapea büroost, Ühendriikide Euroopa Liidu delegatsiooni transpordi- ja energeetikanõunik James Bradbury ning Georgetowni avalike teenuste tegevjuht David Catania.

Thaddeaus Green näeb praktilist võimalust ja otsest huvi koostööks tehisintellekti rakendamise õiguslike lahenduste osas.

„Nagu Eesti, on ka Washington kujundamas õigusruumi isejuhtivate sõidukite viimiseks igapäevaellu. Just paar nädalat tagasi pandi kaks eelnõud arutusele,“ kinnitas Green.

Nii praegu kui ka lähitulevikus jäävad autonoomsed intelligentsed tehnoloogiad Eesti õigusruumis inimese tööriistaks, täites inimese poolt määratud ülesannet ja väljendades otseselt või kaudselt inimese tahet.

See tähendab, et subjektiks õigusruumis jääb inimene, kes on vastutav masina tegevuse eest. Ehk loota, et “masinad võtavad üle” ja vigade korral võime käsi laiutada, on naiivne.

EESTI KERGLIIKLUSTEED

Eesti kergliiklusteid saab otsida Maa-ameti geoportaali kaardilt, ainulist andmebaasi, kust oleks lihtsalt üles leitavad kõik meie kergliiklusteed, ei ole.

Iseauto 2 kasutamine kergliiklusteedel võiks end õigustada linnades ja lähiümbruses, näiteks pääseb Tallinna kergliiklusteid pidi juba praegu Kuldse Ringi valdadesse ning ühtne teedevõrgustik paraneb järjest.

Kergliiklusteedel põrkuvad kaks huvigruppi: ühed, kes kasutavad neid teid punktist A punkti B liikumiseks ja teised, kes harrastavad seal tervisesporti ja jalutamist. Eestis on veel pikk tee minna nende kahe lepitamisel, Iseauto 2 teele laskmisel võiks ka need võimalikud riskid läbi arutada.

Allikas: TalTech

KOMMENTEERI SIIN