Reede, 26. aprill 2024
18. novembril saab maailm esmakordselt teada, milline näeb välja Fordi täiselektriline SUV Mustang Mach-E: esitlus toimub Los Angeleses. Üllatuslikult tõi Ford enne “suurt uudist” välja veel ühe tähelepanuväärse e-uudise, näidates Las Vegases SEMA tuuningunäitusel  888 hj elektrilise Mustang Lithiumi prototüüpi.

Ford esitles SEMA tuuningunäitusel Las Vegases hullumeelselt võimsat, 888 – hobujõulist Mustangi prototüüpi mudelinimetusega Lithium. Arusaadavalt on tegu legendaarse sportauto täiselektrilise versiooniga.

Nagu teada, toimub (samuti Mustangist) inspireeritud täiselektrilise linnamaasturi Mach-E esitlus peatselt Los Angelese autonäitusel. 888 hj Mustangi sportauto võiks justkui katet kergitada eelseisva esitluse üksikasjadelt. Tegelikult ei, sest Lithium on Webasto ja Fordi koostöös sündinud lahendus.

Mustang Lithiumi keredetailid on valmistatud kergest süsinikkiust. Autol on 20″ rattad ja 6 sadulaga Brembo esipidurid. Selle vedrustust on modifitseeritud ning põhivarustusse kuulub Ford Performance Track Handling Pack.

Sõitjateruum meenutab tava-Mustangi oma, domineerivad elektrisinised toonid, mis Uues Maailmas tähistavad ühtlasi keskkonnasõbralikkust. Kuid silmapaistvaimaks erinevuseks on 10.4” puuteekraaniga infolustisüsteem.

Mustang Lithiumile pakutakse ka nelja uut sõidurežiimi: Valet, Sport, Track ja Beast. Lithiumi salongis on sinise kattematerjaliga rool, armatuurlaud, uksepaneelid ja käigukang. See võiks justkui Beasti (elukat) rahustada…?

Mustangi V8 mootori asemel märatseb kapoti all ülivõimas Phi-Power elektrimootor üheskoos 800V Webasto akupakiga.

Jõuallika 888hj võimsuse ja 1356Nm (1000 lb ft) pöördemomendi kannab ratastele 6-käiguline käsikäigukast: e-auto jaoks erakordne kombo.

Sõiduulatuse kohta andmeid ei ole, ilmselt on rõhuasetus pigem kiirusel. Mach E sõiduulatuseks lubatakse aga 595 km (370 miili) ühe laadimisega.

Mustang Lithium EV kaalub umbes sama palju kui Mustang GT500. Suurema osa kaalunumbrist tuleb kirjutada akupaki arvele: Webasto on kolmandiku patareipakist paigutanud ette, mootorikatte alla ja ülejäänu tagasillale, mis annab pea ideaalse 50/50 kaalujaotuse. Kuna tagasillale langev raskus on piisav, pole vaja ka tagaspoilerit: auto püsib kindlalt teel.

Mustang Lithiumi EV 800-voldine akusüsteem tühjeneb võimsat mootorit toites kiiresti aga kiirlaadimist ei ole prototüübile ette nähtud, laadimisstandard on 2 AC. Webasto siiski töötab ka DC-laadimisstandardiga.

Kuna SEMA Show peamiseks eesmärgiks on kokku tuua ettevõtted, kes oma uusimaid ideid ja tooteid näidata saaksid, on Mustang Lithiumi saatuseks vähemalt esialgu jääda parimal juhul väikeseeriaautoks.

Osta seda elektriautot ei saa, võib-olla kunagi järelturult – kui on lahendatud kiirlaadimise küsimus. Ent ka pelk mõte 888-hobujõulisest mürakarust teeb meele rõõmsaks.

Ford Mach-E maailma esmaesitlust saab otsestriimida 18. novembril Youtube’i kanalist. Esitluse järel avaneb e – keskkond, kust soovi korral autot ette tellida.

Materjale sirvis Lena Murd. Pildid: tootja

KOMMENTEERI SIIN