Teisipäev, 19. märts 2024
1. septembril esitles Škoda täiselektrilist linnadžiipi Enyaq iV. Mõni nädal hiljem vastas VW oma variandiga MEB platvormile ehitatud linnadžiibist: uustulnuk kannab nime ID.4.

id.4

Škoda tegi oma esimese täiselektrilise linnadžiibiga Enyaq iV-ga kübaratriki, kui esitles seda mitu nädalat enne “ema” VW ID.4. Enyaq, mis jõuab müügile kolme eri akupakiga ja sõiduraadiusega 340-510 km, avalikustas ka hinnad kõigil sihtturgudel, sh Eestis: baasvarustuses tagaveoline elektrildžiip maksab 34 084 eurot.

Kuigi ajakirjanikele toimub Enyaqi pidulik avaüritus oktoobri algul, siis proovisõitu veel teha ei saa, vaid esialgu end ootenimekirja panna – mudel ootab tüübikinnitust ning jõuab müügile uue aasta esimestel kuudel. 

Volkswagen esitles tükk aega tagasi oma esimest uue põlvkonna täiselektrilist linnaautot ID.3, kuid esitlemise ja müügile jõudmise vahe venis erinevate tarkvaraprobleemide ja tarneraskuste tõttu. Tootmisliinid on õnneks käima saadud ja esimesed ID.3-d vuravad isegi Eestis ringi. 

ID.4 tuli pärast Škodat, aga on nagu Škoda

Seda kummalisem, et ID.4-ga on nii rahulikult võetud ja suur avalikustamine toimus mitu nädalat pärast Škodat – see aga võib tähendada, et niigi habras elektriautode turg võibki tšehhide kasuks kalduda.

Siin Eestis peaks me olukorrast aimu saama juba oktoobri lõpus, kui selgub, milliseid e-autosid II taotlusvoorus toetustega osta soovitakse – Enyaqil on hinnakiri väljas ja eeltellimine käib. VW esialgu veel ID.4 hindu avalikult välja ei ütle. 

Kõik muu on aga väga sarnane Enyaq iV-le: esialgu jõuab müügile tagaveoline linnadžiip, nelikveolise variandina tuleb see 2021. aastal.

ID.4 on veidi lühem kui Enyaq: 4,58 meetrit vs Škoda 4,65 meetrit. Õhutakistustegur on 0,28 ja kaaluvähendus tuleb alumiiniumist ja kõrgsurveterasest pikitalade ja muude kergkomponentide arvelt. Teljevahe on 2,77m, mis jätab sõitjateruumi piisavalt avarust.

Positiivne on, et auto suudab vedada kuni 1000 kg haagist ja selle pakiruumi saab laiendada vaikimisi 543 liitrilt 1575-ni. 

Škoda Enyaq iV mõõdud

Tootja rõhutab, et sarnaselt ID.3-le toodetakse ka ID.4 süsinikuneutraalselt, ja kui seda laetakse jätkusuutlikult toodetud elektriga, jääb auto ka teedel liigeldes süsinikuneutraalseks.

Liitreaalsus ja nuputa olek

ID.4 pakutakse alguses eeltellimiseks ID.4 1ST ja ID.4 1ST Max erimudelitena, mille võimsus on 150 kW (204 hj) ja maksimaalne pöördemoment 310 Nm. Aku netomahutavus on 77 kWh ja sõiduulatus (WLTP) 520 km.

Teeoludele kohanduvad maatriks-leedtuled, panoraamkatus, elektrooniliselt avanev tagaluuk, hääljuhtimine ja pikk nimekiri turva- ning juhiabisid ei väärigi eraldi kirjaruumi, sest on loomulik, et kaasaegsel elektriautol jagub moodsaid vidinaid.

VW on disainis proovinud astuda sammu Tesla teel ning kaotanud armatuurilt kõik nupud – suur osa tegevusist on koondatud mitmeotstarbelisele roolile.

Kuidas nuppudeta juhtimine sõidu ajal välja näeb, selgub proovisõitu tehes. Ekraan on sõltuvalt ID.4 mudelist kas 10- või 12-tolline ja Hello ID-hääljuhtimine peaks nuppudeta olekut kompenseerida aitama. 

Lastehaiguste hulka tuleb arvata ka liitreaalsus-esiklaasinäidik, mis 1ST Max mudelil on standardvarustuses ja mis kuvab suunavaid nooli ning muud infot nii, et see peaks justkui ümbrusega sulanduma. Prillikandjate jaoks ei pruugi see olla parim lahendus ning ka migreenikutel on soovitatud sarnased vidinad sõidu ajal välja lülitada.

Erimudelite standardvarustusse kuulub ka Eco Assistance abisüsteem, mis informeerib juhti kiirenduspedaalilt jalga tõstma, kui see on vajalik. Lisaks kõikvõimalikud piki-, külg- ja ristliikluse abilised, mis helisignaaliga märku annavad, kui oht on lähedal. 

Elektriajamite paigutus sama, mis Enyaqil

ID.4 tagasilla ees paikneb elektriajam, mille jõud liigub ratasteni ühekäigulise käigukasti kaudu. Erimudelite võimsuseks on 150 kW (204 hj) ja maksimaalne pöördemoment 310 Nm on kohe paigaltstardist kasutatav. ID.4 kiirendab 0-100 km/h 8,5 sekundiga ja selle tippkiirus on piiratud 160 km/h peale.

Mõlema erimudeli 77 kWh netomahutavusega akupakk kaalub 493 kg ja tootja kinnitab, et aku mahutavus on 8 aasta või 160 000 km läbisõidu järel vähemalt 70%. 

Sõiduraadiuse pikendamiseks on sõidukil energiataastesüsteem, mida saab mõjutada käiguvahetilt, lülitades sisse rekuperatsiooni ka kiirenduspedaali vabastamisel. 

ID.4 on CCS kiirlaadimisstandard. Alalisvooluga kiirlaadimisjaamas (nagu näiteks Ionity pakutavad) saab umbes 30 minutiga ID.4 77 kWh akusse lisada 320 km sõiduulatust (WLTP, laadimisvõimsus kuni 125 kW).

ID.4 hakatakse paralleelselt müüma kõigil VW sihtturgudel nii USA-s, Hiinas kui Euroopas ning pressimaterjalides on kirjas, et autot hakatakse ka eri tehastes tootma. Aastaks 2029 peaks VW-l olema müügil 75 e-mudelit ning selleks ajaks müüdud 26 miljonit elektrilist sõidukit. 

Allikas ja pildid: VW pressimaterjal

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN