Reedel, 13. novembril avanevad e-autode ostutoetuse II vooru väravad

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Reedel, 13. novembril avab KIK e-autode ostutoetuse II vooru taotluskeskkonna. Taotlust on aega täita neli nädalat, 15. detsembril kell 9 hommikul kukub esitamiste tähtaeg. I voorust raha saanud sel korral toetust taotleda ei saa. Vooru esialgne rahaline maht on 400 000 eurot.

15. detsembri hommikul kell 9 on põhjust arvuti taga teha väledate näppude vooru ja esitada KIKile ära e-auto ostutoetuse taotlus, mis ettevõttele on 5000, eraisikule käibemaksu maksmise järel 4000 eurot auto kohta. 

Auto hind käibemaksuta võib olla kuni 50 000 eurot, koos käibemaksuga 60 000 eurot. Sõiduk tuleb soetada AMTELi nimekirjas või Maanteeameti poolt kontrollitud automüüjalt. 

Vahepeal on elektriautode valik oluliselt kasvanud ning enamus neist mahub lubatud hinnapiiri sisse. II voorus on aga muutunud toetatavate sõidukite maksimumkogus – kuna vooru rahaline maht on kõhnuke, saab taotleja küsida maksimaalselt toetust kuni 10 elektriauto soetamiseks. 

II vooru eelarve on… umbes

II vooru eelarve on 400 000 eurot, millest läheb maha 5% KIKi halduskulusid toetuse läbiviimiseks. E-autodele jääv summa on 380 000 eurot. Sellest summast omakorda läheb maha meerikute paigaldamise maksumus. 

Ehk siis 400 000 eurot miinus halduskulud ja miinus meerikute paigaldamise maksumus. Esimeses voorus pani oma autole GPS jälgimisseadme kaduvväike osa toetuse saanutest. Mingi rahasumma tuleb arvestada ikkagi II vooru taotlejate jaoks maha. 

Siiski ei pruugi see olla veel kõik: nimetatud summale lisanduvad I voorust vabanevad vahendid nende toetust saanute arvelt, kes autosid välja ei osta. Positiivse otsuse saamisest alates on aega 1 aasta auto soetamiseks.

Selle aasta lõpus saab paljudel I voorus positiivse otsuse saanutel ette nähtud projektiperiood ning pole sugugi võimatu, et II vooru jaoks vabaneb veel toetusraha. Varasemalt oleme I taotlusvooru seisust kirjutanud siin.

Hetkel on loobutud kolme auto toetusest, kuid see number võib veel kasvada. Lisaks mõjutab autode arvu see, kui paljud toetuse saajad otsustavad panna oma autodele meerikud.

Esimesed “jah”-sõna saanud seekord raha ei saa

Seda, kas tuleb veel mõni toetuse voor, KIKi esindaja praegu öelda ei oska. Esimeses voorus edukatele II vooru taotluskraanide kinnikeeramine on tingitud aga meetme eesmärgist: e-sõidukeid on vaja laiemalt tutvustada ja ühed ning samad “näod” raha saamas muudaksid selle siseringi siseasjaks. 

Sellest reeglist on mitu kõrvaleastumise võimalust: näiteks peresiseselt saab taotluse esitada abikaasa või laps kui ta on täisealine. Firmade puhul saab kasutada eri “kehasid”, nii nagu seda I voorus tegi Elmo Rent jne. 

Eeldusel, et meerikuid pannakse vähe ning I vooru “jah”-sõna saajate seas on loobujaid rohkem ja vooru jääbki 380 000 eurot toetuste jagamiseks, saab rahastada 76 e-auto ostu. 

Kuna see number on üsna väike, on ka mõistetav, et KIK vähendas senist maksimaalselt toetusega soetatavate autode hulka ettevõtete puhul 15lt 10le. 

„Vähendasime koos Keskkonnaministeeriumiga ühe ettevõtte kohta toetust saavate sõidukite hulka viie võrra,” tutvustab tingimuste muudatusi KIKi toetuste ja teenuste osakonna juht Antti Tooming.

„Samuti peab taotluses kirjeldama, milliseks tegevuseks hakatakse elektrisõidukit kasutama – ettevõtte saab selle osta oma põhi- või kõrvaltegevuse tarbeks. Soovitame taotluse esitada ainult sel juhul, kui ostusoov on lähima aasta jooksul kindel ja läbisõidukohustus täidetav.“

Taotluse vormistamine senisest lihtsam

Iga asi vajab sisseelamist. Esimeses voorus proovisin e-auto ostutoetuse taotlust täita, aga jäin jänni, kuigi on ette tulnud varasemalt märksa suuremate projektitaotluste vormistamist.

KIKi vastutav projektikoordinaator Aive Haavel kinnitas, et taotluste täitmine E-toetuse keskkonnas peaks nüüd lihtsamini minema, kuna seda on lihtsustatud:

“Taotluste sisestamise ja esitamise vaheline ajaraam on tingitud sellest, et huvilistel jääks aega oma soovid ja võimalused rahulikult läbi mõelda ja taotlused ettevalmistatult sisestada. Nii on kõikidel võrdsed võimalused toetust saada.“

Haavel soovitab veel jälgida E-toetuse keskkonnas küsimärkide all abistavaid tekste, ja enne taotluse esitamist kõik andmed üle kontrollida:„Mida põhjalikumad ja korrektsemad on taotlused, seda kiiremini jõuame need läbi vaadata ja rahastamisotsused teha.“

E-autode ostutoetuse taotlemise peamised tingimused
 • Toetatakse uute täiselektriliste M1 ja N1 kategooria sõidukite ostu.
 • Taotlejateks võivad olla Eesti e-äriregistris registreeritud ettevõtjad ja Eesti isikukoodi omavad füüsilised isikud.
 • Toetuse summa sõiduki kohta on 5000 eurot. Elektrisõiduki hind võib olla kuni 50 000 eurot käibemaksuta.
 • Elektrisõidukiga tuleb nelja aasta jooksul läbida vähemalt 80 000 kilomeetrit ning sellest vähemalt 80% Eestis. Ostutoetust saanud sõiduki omanik on kohustatud nelja aasta jooksul andma KIKile infot läbitud kilomeetrite kohta. Selleks paigaldatakse kas toetuse saaja nõusolekul sõidukile meerik või edastab isik kord aastas KIKile läbitud kilomeetrite summa.
 • Elektrisõiduki esimese 80 000 kilomeetri läbimiseks kulutatud energiakulu ulatuses tuleb tarbida taastuvenergiat.
 • Maksimaalselt toetatakse 10 sõiduki ostmist ühe ettevõtjast taotleja kohta ning ühe sõiduki ostmist eraisikust taotleja kohta. Eraisikutele makstavast toetusest peab KIK tulumaksuseaduse kohaselt kinni tulumaksu.
 • Toetust ei saa ettevõtja, kelle omanike ringi kuulub ükskõik kui kaudselt selline ettevõtja või füüsiline isik, kes on juba toetust saanud või kelle ettevõte on juba toetust saanud.
 • Kasusaajaks loetakse ka isik, kes võtab teise isiku poolt toetusest soetatud auto enda kasutusse, näiteks oma kaubamärgi alla. Seega, kui toetuse saaja annab toetusest soetatud auto teisele isikule kasutada, peab ta veenduma, et tegemist ei ole antud meetmest toetust saanud isikuga.
 • Elektrisõiduk tuleb kindlustada kaskokindlustusega kuni läbisõidunõude täitmiseni.
 • Toetuse saamiseks tuleb elektrisõiduk soetada Maanteeameti või Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu (AMTEL) kontrollitud automüüjalt. Kui toetuse saaja ei soovi autot soetada nendes nimekirjades olevalt automüüjalt on lubatud auto soetada ka Euroopa majanduspiirkonna riigist või Šveitsist elektriauto valmistajalt, ametlikult esindajalt või valmistaja või ametliku esindaja poolt tunnustatud edasimüüjalt. Sel juhul tuleb toetuse saajal esitada KIKile dokumendid, mis kinnitavad automüüja vastavust kehtestatud nõuetele.
 • Enam ei pea taotlusega koos esitama sõiduki tüübikinnitustunnistust ja liisingupakkumist.
 • Taotluse juurde tuleb esitada auto müügipakkumus. Oluline on silmas pidada, et autot ei võetaks Maanteeameti registris arvele enne taotluse rahuldamise otsuse saamist.

Taotlusi saab E-toetuse keskkonnas sisestama hakata 13. novembrist kell 9. Taotluste esitamine algab 15. detsembril kell 9 ning kestab kuni eelarve täitumiseni. Vooru eelarve on 400 000 eurot, millest läheb maha meerikutele minev summa ja 5% KIKi halduskulusid antud taotlusvooru läbiviimiseks.

Vooru eelarvele lisanduvad esimesest voorust katkestatud projektide arvelt laekunud vahendid. Taotluseid menetletakse pärast 15. detsembrit nende esitamise järjekorras ning see võtab aega maksimaalselt 70 päeva. Täpsema info taotlusvooru tingimuste kohta leiab koos korduma kippuvate küsimustega KIKi kodulehelt.

Teedel vurab 79 toetusega soetatud autot

2019. aasta detsembris välja kuulutatud esimeses taotlusvoorus rahastati 55 taotlust kokku 232 elektriauto soetamiseks.

4 novembri seisuga on KIKile toetuse väljamaksmiseks esitatud 79 sõiduki dokumendid. Toetuse abil liikleb Eestis juba 18 Hyundai Konat, 16 Nissan Leafi, 14 Renault ZOEt, 12 Volkswagen E-UPi ja 1 E-Golf, 10 Škoda CITIGOd, 4 Tesla Model 3, 1 Audi E-Tron, Mini Cooper, Peugeot 208 GT-Line Electric ja Kia e-Niro.

Toetust antakse Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemissüsteemi enampakkumistuludest ning toetusmeetme töötas välja Keskkonnaministeerium.

Allikas: KIK. Kaanepilt: Ylle Tampere

 

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.