Neljapäev, 18. aprill 2024
Elektriautode valik pole olnud kunagi nii rikkalik kui praegu. Aastate eest pakkusid neid vaid üksikud tootjad ja „särtsuautosid“ peeti õigusega käputäiele fanaatikutele suunatud nišitooteks, ent tänaseks on antud olukord tundmatuseni muutunud ja elektriautosid võib leida kõigi suuremate autotootjate valikust.

Lisaks ei ole selliste autode ostjad enam kokku laulatatud mõne üksiku keretüübi või veidra kujundusega, sest edumeelsematel tootjatel on mudeliperekonna lõikes pakkuda mitmeid ajameid. Nagu näiteks Peugeot, kellel on pea kõigi mudelite korral lisaks sisepõlemismootoritele ette näidata ka elektriajamiga versioon.

Mis tähendab, et „särtsuautode“ vastaste põhirelvaks on jäänud vaid selliste sõidukite kõrgem soetushind. Mis on õige, ent enamasti jäetakse seejuures välja ütlemata tõsiasi, et pikas perspektiivis on elektriautode pidamiskulud väiksemad, sest lisaks odavamale kütusele töötavad omaniku rahakoti kasuks veel tunduvalt väiksemad hoolduskulud.

Vaadake kaugemale

Kert Pääbo Enefit Volt

Enefit Volti äriarendusjuhi Kert Pääbo sõnul ei tohiks auto soetusmaksumust üle tähtsustada, olgu selleks korraga välja käidav summa või siis igakuine liisingmakse. Pigem tuleks kokku lüüa hoopis tegelik omamiskulu – TCO ehk total cost of ownership -, mis arvestab kõiki auto soetamisega kaasnevaid tegureid.

„Erinevaid kuluartikleid, mis auto ostmise ja kasutamisega kaasevad, on mitmeid. Üheks suurimaks on kütus, kuid ära ei tohiks unustada ka kindlustust, hooldamist, rehvikulu ja parkimist. Kodutöö tuleb ära teha, sest sarnaste autode korral võivad lisaks garantiitingimustele erineda ka hooldusvälpade pikkused koos viimaste maksumusega.“

Omamiskuludest annab ettekujutuse kahe sarnase varustusega auto võrdlemine, mis erinevad üksteisest ainult ajami osas. Nagu Peugeot’ linnamaastur 2008, mida saab lisaks bensiini- ja diiselmootorile soetada ka elektriajamiga. Ehk kumb oleks viieaastast liisingperioodi (või 100 000 km) silmas pidades soodsam, kas bensiinimootoriga 2008 või särtsutoitel e-2008?

Numbrid ritta

Soetusmaksumusi võrreldes on bensiinimootorid „särtsuajamitest“ peajagu üle. Sarnase varustuse korral on 96 kW arendava bensiinimootoriga 2008 alghinnaks 21 000 eurot, samas kui elektriajamiga e-2008 (100 kW) eest tuleb kaupmehele anda juba 33 800 eurot. Ehk algselt on bensiinimootor atraktiivsem, sest see oleks 12 800 eurot odavam.

Bensiin tankur

Suure hinnavahe leevendamiseks pakutakse elektriautodele ostutoetusi ja soodsamaid liisingutingimusi. „Eestis oli hiljuti ostutoetuse suuruseks 5000 eurot,“ jätkab Pääbo. „Täna neid ei ole, ent riik on lubanud, et toetustega jätkatakse edaspidigi. Seepärast võiks kulusid arvutades ostutoetusega arvestada, sest antud juhul kataks see pea poole hinnavahest.“

Veel paremaks muutub aga pilt siis, kui võrrelda autode kütusekulu. Kõnealuse bensiinimootori – 130 Peugeot 2008 PureTech – keskmiseks kütusekuluks on 5,9 l/100 km, mis tähendab, et 100 000 km vältel kuluks bensiinile vähemalt 9000 eurot (liitri hind 1,55 €). Eeldusel, et elektriautot laetakse vaid kodus (10 senti ühe kWh eest, kulu 16,1 kWh 100 km kohta), oleks viimane 7500 eurot soodsam! Praeguste ebastabiilsete börsihindade juures on börsipaketiga inimeste täpset säästu loomulikult keerulisem ennustada.

Eeliseid on teisigi

„Kütusekulu osas on elektriautod selgelt võitjate poolel ja seda isegi olukorras, kus elektrihind on tavapärasest kallim,“ nendib asjatundja. „Lisaks säästate loodust, sest elektriautod ei erita heitgaase ja kui kunagi peaks meilegi saabuma hetk, mil hakatakse maksustama autode tekitatud heitgaase, muudab see elektriauto omamise veel mõttekamaks.“

Kuid nagu eespool öeldud, on lisaks ostu- ja kütusehinnale teisigi tegureid, mida peaks omamiskulusid kokku lüües silmas pidama. Üheks selliseks artikliks on autode hoolduskulud, mis töötavad taaskord elektriautode kasuks, sest kuna neil on vähem liikuvaid osi, on ka selliste autode hooldamine märgatavalt soodsam.

„Erinevalt sisepõlemismootoriga sõidukitest ei vaja elektriautod regulaarseid õlivahetusi ja tänu regenereerivale pidurdamisele kestavad ka nende pidurid pikemalt,“ jätkab Pääbo. „Autode ülalpidamist ja hooldust silmas pidades on elektriautod praegu kõige murevabamad sõidukid, mida inimesed endi teadmiste najal täna teha oskavad.“

Peugeot e-2008

Viie aasta kestel muutub hinnaerinevus väikeseks

Hoolduskuludelt saadav sääst võib olla 500-1000 eurot aastas ja ehkki elektriautode kindlustamine on täna pisut kallim, pole erinevus suur ja muutub ajapikku soodsamaks. „Mida päev edasi, seda enam infot on kindlustusseltsidel ja ühes elektriautode arvu kasvuga muutub soodsamaks ka nende kindlustamine.“

Kõiki tegureid arvesse võttes võime näha, kuidas algne hinnaerinevus kahaneb viie aasta möödudes pea olematuks. Ostutoetuseta jääb lõplikuks hinnavaheks ehk 2000-3000 eurot, koos ostutoetusega muutub aga elektriauto pidamine ilmselt soodsamaks ja viimaste kasuks räägib ka fakt, et sisepõlemismootoriga autode kütusekulu on reeglina suurem kui paberil lubatu.

„Lisaks peaks hindade võrdlemisel silmas pidama ka järelturgu,“ ütleb Kert Pääbo lõpetuseks. „Juba praegu on näha, et elektriautod hoiavad paremini hinda kui sisepõlemismootoriga autod. Ja isegi kui väike hinnaerinevus jääb, saate pikas perspektiivis väikese lisainvesteeringu eest nautida oluliselt mugavamat ning murevabamat sõidukit.“

Fotod: Peugeot

KOMMENTEERI SIIN