Teisipäev, 16. aprill 2024
Maailma esimesed päikeseenergial töötavad arvestatava sõiduraadiusega elektriautod ehitatakse valmis Soomes, Uusikaupunki tehases. Lightyear on Madalmaade idufirma, mis loodi 2016. aastal ja on sealtpeale kiiresti kasvanud. Euroopa Liidu Horizon 2020-programmi toel valmis prototüüp, mis nüüdseks on jõudnud väikeseeria tootmiseni.
Vasakult paremale: Ville Rantala – projektijuht (Valmet Automotive), Hans Heijmans – COO (Lightyear), Gerard Berkelmans – VP strateegiline juht (Lightyear), Matti Räsänen – VP müügijuht (Valmet Automotive), Wim van Stratum – VP inseneeria (Lightyear)

Madalmaade idufirma loodud Lightyear One on aastas 20 000 sõidukilomeetri ulatuses energiaautonoomne e-sõiduk, mis saab vajaliku “särtsu” päikesepaneelidest ning on väidetavalt esimene tootmises olev omataoline kogu maailmas.

2016. aastast tänaseni on Lightyear teinud kiire arengu: 2019. aastal saadi toetust Horizon 2020 programmist, juba sama aasta suvel esitleti esimest sõidukõlbulikku prototüüpi. 2021. aastal on firmas tööl üle 140 inimese, neist suur osa töötab Uusikaupunki koosteliinil.

20 000 km päikesega, muidugi seal kus seda on!

Lightyear pani oma esiklapsele lakooniliselt nimeks “One” (e.k esimene): viiekohaline nooljas sõiduk ammutab suure osa vajaminevast energiast päikesepaneelidest. Aastas on – asukohast sõltuvalt – võimalik sõita kuni 20 000 kilomeetrit “tasuta” ehk kohapeal toodetud energiaga.

Päikese käes seisev auto suudab tunniga laadida 12 kilomeetrit sõiduraadiust. Võrdluseks: 60 kW kiirlaadijaga saab tunnis juurde umbes 570 km.

Tavapäraselt oleme harjunud soovitama e-sõiduki laadimist öötundidel: päeval sõidad, öösel laed aku täis ning et öösel inimesed magavad, tundub see küllalt mugav ja loogiline lahendus. Lightyear One läheneb asjale nagu elektriautode algusaegadel normiks sai: iga kord, kui auto peatasid, lükkasid sellele “saba” taha. Nüüd kui auto seisab, tuleb see parkida päikese kätte, et see akusid laeks.

Samas on laetud akuga autoga sõit üsna säästlik: WLTP andmetel kulub 100 km läbimiseks One`iga 8 kWh, ja see tulemus on nii suure sõiduki kohta kahtlemata muljetavaldav. Lightyeari esindajate sõnul on tulemus tänu suurepärasele aerodünaamikale (mis omas klassis olla parim maailmas!) saavutatud.

“Nullist sajani” kiirendab One soliidse rahuga, pisut alla kümne sekundi. Pakiruumi on 720 liitri jagu. Akutäiega võib korraga sõita kuni 725 km.

Auto on ligi 5 meetrit pikk, 1,9 meetrit lai ja 1,4 meetrit kõrge. Juhile lisaks on autos neli reisijakohta. Elektriauto kohta on kaal üllatavalt väike, jäädes umbes 1,3 tonni tuuri. Ajami maksimaalne võimsus on 100 kW/140 hj. Aku on 60 kW. Auto hind on umbes 150 000 eurot.

Esimesed autod peaksid tellijateni jõudma selle aasta lõpus, Uusikaupunki tehases toodetava väikeseeria 946 sõidukit valmivad 2022. aasta jooksul. Seda, kas sõiduk jõuab seeriatootmisse, näitab ostuhuvi.

Uusikaupunki tehas paneb soomlaste jaoks märgi maha

Valmeti tehas (Valmet Automotive) Uusikaupunkis on soome autotööstuse jaoks märgilise tähtsusega, hoides üleval Soome autoriigi mainet.

Tehas on keskendunud n-ö projektipõhisele koostööle: siinsamas on valminud mh Mercedese A-klass ja GLC, ja kohe alustatakse hübriidajamiga mersude tootmist. Lightyear One on loogiline jätk elektrifitseerimisel, mis on Valmeti ühe peamise arengusuunana välja toodud.

Soomlastele võiks One huvi pakkuda, sest selle elektrikulu on konkurentidest kõvasti väiksem, Soome hindade juures maksaks selle autoga 100 kilomeetri läbimine kõigest 1,5 eurot. Senisest rohkem päikeselisi ilmasid aga sisendavad lootust, et ka päikesepaneelidest võiks neil laiuskraadidel natuke kasu olla.

“Kuni 20 000 km aastas ise toodetud elektriga” oleks ideaalmaailmas kaugelt üle keskmise soomlase läbisõidu aastas. Siin Eestiski saaks – juhul kui kogu energia toodetakse paneelide abil – pistikut kasutamata hakkama.

Hind paneb asja paika: igapidi säästlik ja tore 150 000-eurone sõiduk jääb vaid vähestele jõukohaseks. Algust on siiski tehtud ja küsimus kõlab: kas nn päikesesõidukitel, mis ise suudavad sõiduraadiust toota, on tulevikku?

Kel soovi, siis Lightyear One eeltellimuse saab vormistada siin

Valmeti tehase koosteliinidel käib vilgas töö

Pildid: Valmet Automotive, Lightyear

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN