Neljapäev, 28. märts 2024
Septembrist laevad Tallinna külje all paikneva Moonalao 11 korteriühistu liikmed oma elektriautosid koduõuel. Avalikuks kasutamiseks mõeldud laadimisjaam rajati elanike soovil ning ühtlasi ka tulevikule mõeldes.

Moonalao 11 elanik ja elektriauto omanik Raivo Rimm tervitab laadimispunkti rajamist nii majanduslikust vaatest kui ka mugavuselt. “Ma olen äärmiselt õnnelik, et meie ühistu sai selle sammu nii vara tehtud. Suurim mugavus on laadida elektriautot ajal, mil see nagunii maja ees parklas seisab. Ehkki elektriauto korral kulub elektrile vähem raha kui fossiilsele kütusele, on kortermaja parklas oleval laadijal majanduslikus mõttes veel üks oluline väärtus, millele esmapilgul ei osata mõelda – laadija olemasolu parklas tõstab ka kinnisvara hinda.”

Rimm täpsustas, et Moonalao laadimispunkt rajati teadlikult maja parkimisalast välja, kuna see võimaldab ka teistel ümberkaudsete kortermajade elanikel oma elektriautot laadida. Seega on sellel oluline väärtus üldises ja palju suuremas plaanis – julgustab ju laadimistaristu olemasolu nii kortermaja teisi elanikke, ümberkaudsete kortermajade elanikke kui ka külalisi mõtlema oma diislil või bensiinil töötav sõiduvahend elektriauto vastu vahetada.

“Juba esimestel nädalatel on olnud näha, et ma ei ole ainuke laadija kasutaja. Laadija ülekoormuse pärast ei pea kindlasti muret tundma, sest laadimistaristu on loodud selle võimsuse laiendamise võimalusega. Need paar esimest nädalat on ilmekalt näidanud, et õige aeg oma elektripunkti rajamisele mõelda on täna,” tõdes ta.

Euroopa Liidu direktiiv näeb uute ehitatavate kortermajade osas ette kohustuse rajada laadijate paigaldamiseks vajalik juhtmetaristu ilma laadija paigaldamise kohustuseta. Olemasolevate elamute korral on oluline panna tähele, et juhtmetaristu kohustus tekib ka hoone rekonstrueerimisel, juhul kui tööd hõlmavad parklat või kui rekonstrueeritakse hoone või parkla elektrisüsteemi.

Korteriühistud saavad olla suunamudijad

Moonalao elektrilaadimisjaama aitas rajada eestimaine energiaettevõte AS Alexela. Juhatuse liikme Alan Vahti sõnul on koostöö korteriühistutega üks väga oluline viis, kuidas tulevikukütuseid Eestis laiaulatuslikult populariseerida.

“Kuna elektriautode arv on Eestis jõudsalt kasvamas, julgustaks korteriühistuid julgelt jätkusuutlike kütuste puhul suunamudija rolli võtma. Kortermajade korral on suurimaks väljakutseks jätkusuutlikult laiendatava tsentraalse laadimistaristu loomine ning selleks elanike omavahelise kokkuleppe saavutamine. Mõeldakse lihtsustatult, et las iga soovija tõmbab kaabli otse enda korteri elektrikilbist. See ei ole aga võimalik ega ka majanduslikult mõistlik. Jätkusuutliku laadimistaristu jaoks on lahendused olemas ning see, kes sõidab ühistranspordiga, ei pea kuidagi maksma selle eest, et kortermaja parklasse rajatakse laadimistaristu. Tuleb teha lihtsalt õiged otsused ja seda juba esimese laadija paigaldamisel,” sõnas Vaht.

Vaht lisas, et kuigi iga korteriühistu otsustab ise, kuidas laadimistaristu rajamist finantseerida, saab energiaettevõte olla selles protsessis nõuga abiks ning aidata rajada targalt juhitavat ja etapiviisiliselt laiendatavat laadimistaristut, millega kõik ühistu liikmed saavad tulevikus liituda.

Foto: Ardo Kaljuvee

KOMMENTEERI SIIN