Teisipäev, 16. aprill 2024
Elektriautode mängulaual kaartide segi löömiseks piisas 2022. aasta 14. juulil pisut enam kui 11 – minutilisest Youtube`i “ülekandest”, edasi veereb pall nimega Hyundai IONIQ 6 juba ise.

Ei mingeid ajakirjanike kohalelennutamisi teise maailma otsa, ei mingeid eriüritusi (kuigi neid kindlasti tehakse ka). 11 minutit hästi ettevalmistatud Youtube`i “otseülekannet”: hetkel kõige kuumem nimi elektriautonduses saigi esitletud. Tere tulemast Hyundai IONIQ 6, tere tulemast ilmselge rivaal kõigile senistele “e”-dele!

Auto tehnilisi andmeid ja pikka turundusjuttu saab igaüks lugeda siit. Meie toome välja olulisema, mis teada, ja kui aeg sealmaal, et sõita saab, jagame vahetuid muljeid.

IONIQ 6 eristub kaasaegsetest disainiga: esmapilgul meenutab auto legendaarset VW Põrnikat, tagantvaates Porsche klassikuid, mingi nurga alt Tesla Model 3 jne. Ehk auto, mis kehastub täpselt selleks, mis sulle sobib – tundub, et Hyundai praeguse peadisaineri SangYup Lee juhitud loomerühmal mingi sarnane tagamõte on.

Peadisainer kirjeldab IONIQ 6 kujustamise lähtekohana inimest oma tujude, vajaduste, soovidega. Kookonjas võimalikult (tänaseid) keskkonnahoidlikke aspekte arvestav sõiduk tekitab ennekõike turvatunnet, seda isegi peale vaadates. Kokpit tundub lihtne ja avar ja loodetavasti saab kellade ja vilede blingi ka välja lülitada.

Lubab energiasäästlikku sõitu

IONIQ 6 tippmudeli pardal on 77,4 kWh aku, mille toel saab ühe laadimisega (WLTP) sõita kuni 610 km ja sel on valikus kas 1 (tagaveoline) või 2 (elektrooniline nelikvedu) elektriajamit. Viimasel on võimsust 239 kW ja e-mootori pöördemoment 605 Nm. Üsna sportlik, kas pole! “Nullist sajani” 5,1 sekundit (linnaoludes on mõttetu katsetada “kas ikka läheb” ja üldse võiks sellest kummalisest “ou lahe”-näitajast loobuda).

Energiakulu on kirja pandud nii: 53 kWh aku, 18-tolliste velgede ja tagaveolise energiakulu vastavalt WLTP-standardile jääb enam-vähem ideaalsetes sõiduoludes alla 14 kWh/100 km. Eesti talves paneks hea rehvi ja võibolla toll väiksemad veljed ning sõidaks välja 22-23 kWh/100 km. Seegi oleks suurepärane säästunäitaja.

Kiire laadimine võimalik (kui laadijad on töökorras)

IONIQ 6 on ehitatud kontserni E-GMP-platvormile ning laadimisstandard toetab nii 400 V kui 800 V taristut –kui laadijad, maksed ja vidinad töötavad, saab sõidukiga suht muretult sooritada riikidevahelisi rännakuid.

Kuigi mudel on standardina ette nähtud 800 V laadimiseks, saab lisakomponentide või adapteriteta kasutada ka 400 V laadimist. 350 kW laadijaga saab IONIQ 6 10%-80%ni täis laadida kõigest 18 minutiga. Eestis lubab head sõiduilma, superlaadijaid ehitatakse aina juurde. Loodetavasti suudetakse neid ka töökorras hoida.

Nagu IONIQ 5, on ka IONIQ 6 varustatud auto kui laadija (Vehicle-to-Load – V2L) funktsiooniga: lae auto abil kõike, mis parasjagu vaja ja ära hooli elektriühenduse olemasolust. Enne muidugi pead auto aku täis laadima.

V2L-funktsiooni saab kasutada täiendava adapteri abil, mis ühendatakse välise laadimispesaga. Tagaistme all on samuti üks pesa niiskust ja kõrvalist pilku kartvate esemete laadimiseks.

Pisut tehnilisi andmeid

IONIQ 6 teljevahe 2950 mm ning kookonjas kuju võimaldavad saadaolevat ruumi mõistlikult kasutada: sõiduki kokpit on avar ja ka reisijatel ei tohiks nurisemist olla.

Kellasid ja vilesid on mitu lehekülge, neil eraldi ei peatu. Materjalide taas- ja uuskasutus aitavad hoida tootja ajaga kaasaskäivat kuvandit ning toote jalajälge väiksemana.

Tarkvarauuendused tulevad läbi õhu, seega võib arvata, et kuskil ühendatakse IONIQ 6-d ka värkvõrku ja EL uutele standarditele vastavalt peaks see võimalus peagi ka meile jõudma.

Garantiide kohta pole palju teada, aga arvata, et Hyundai suudab lati kõrgele seada. Kui kaua sõiduk kestma peaks, kas on võimalus seda tükikaupa uuendada, saame teada siis kui tootmisliin käima läheb.

This slideshow requires JavaScript.

Millal õnn õuele tuleb?

Esimesed autod peaksid liinilt veerema 2022. aasta III kvartalis. Millal need siia jõuavad, selgub… kunagi. On arvata, et IONIQ 6 tõuseb oskusliku turunduskampaania ja sentsatsioonijanulise meedia toel ihaldusväärsema elektriauto staatusse ja suuremad ning kõvemat kisa tegevad sihtturud riisuvad kohvilt koore.

Mõnigi imeline isend on Maarjamaal rattad maha pannud tänu nutikatele sakslastele, kes toetusega e-sõiduki soetanud ja selle mõne kuu möödudes (näiteks eestlastele) maha müüvad. Skeem on läbi hammustatud ning saksa poliitikud nõuavad e-autode võrdsustamist tavaautodega, sestap jääb meil üle loota, et toetuseid enne maha ei tõmmata kui IONIQ 6 saksas müüki tuleb.

Kokkuvõtteks

Ei saa salata, tänasel hommikul jätsin kohvi joomata, sest IONIC 6 esitlus tõmbas vere käima niigi. On ilus, ja peamiselt seetõttu, et on nii teistsugune.

Kuidagi… nostalgiline, turvaline ja ülimoodne ühekorraga, paitades autolembi meeli ja pannes unistama oma elektrikast. Ei, ma räägin tõsiselt. Video on muidugi… võtke seda kui laiatarbe meelelahutust.

Ootame autot. Seniks lähen ja otsin nõudekapist ühe 50ndate kohvitassi, teen piimaga kohvi ja proovin leida, kes selle iluduse päriselt välja mõtles.

Loe siit IONIQ 5 proovisõidulugu

Fotod ja video: Hyundai pressiruum

 

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

1 kommentaar

KOMMENTEERI SIIN