Reede, 19. aprill 2024
Prantsusmaa investeerib järgmise viie aasta jooksul 700 miljonit eurot elektriautode akude tootmiseks Euroopas. Investeeringu eesmärgiks on tugevdada Euroopa tootjate konkurentsivõimet akuturul ja murda domineerivate Aasia riikide ülemvõim.

Mullu novembris andis Saksamaa teada, et investeerib akutootmisse 1 miljard eurot. Teadaolevalt plaanivad sakslased ja prantslased teha selles vallas aktiivset koostööd. Lisaks kahele suurriigile on oma akutootmist püsti panemas mitmed väiksemad, näiteks Soome, mis olemasolevat akutootmist lähiajal oluliselt laiendada soovib.

Euroopas hetkel märkimisväärset akutootmist ei olegi. Kõikjal domineerivad Hiina CATL ja Lõuna-Korea LG Chem ja Samsung.

Autotootjad ei soovi sõltuda Hiina akutootjatest. Arvestades kaubandussõdade riski ei ole Hiinast sõltumine sugugi mõistlik.

Euroopas on paraku liiga kaua oldud arvamusel, et akutootmine ei ole meie asi. Hiina kasutab agressiivset strateegiat, mille abil suudavad nad elektriautode tootmises domineerida kogu ahelas, toorainest kuni valmisproduktini.

“Nüüdseks oleme koos autotootjatega jõudnud arusaamiseni, et kui soovime konkurentsis püsida, peame suutma ka ise akusid toota,” kommenteeris Prantsuse valitsuse esindaja.

Prantsusmaal plaanitakse ka laadimisjaamade võrgustiku laiendamist, et toetada ühtlasi potentsiaalsete elektriautode ostjate usku taristu olemasolu suhtes. Samuti on kavas suurendada elektriautode tootmist ja müüki.

Seega liiguvad asjad õiges suunas. Akutootmise heale plaanine võib paksu punase joone peale tõmmata aga ressursinappus ja selle päritolu eetilisus.

Aafrika lapstööjõu toel toodetav koobalt on vaid üks õõvastav näide sellest, kuidas heal järjel riigid on nõus läbi sõrmede vaatama probleemidele, mis kaasnevad nende tarbimislembusega.

Allikad: Reuters, HS. Tõlkis: Lena Murd

KOMMENTEERI SIIN