Neljapäev, 25. aprill 2024
Euroopa Regionaalarengu Fondi toel ehitatakse Tallinnas 2,5 kilomeetrit jalgrattateed, mis peaks lihtsustama Lasnamäelt kesklinna velotamist. Jalakäijad saavad eraldi kõnnitee.

Tallinn punnitab ning osaleb ERF välisprojektis „Lasnamäe rattatee ühendus kesklinnaga“, mille raames valmib linna eri piirkondi ühendav 2,5 kilomeetri pikkune jalgrattatee lõik. Pidulik avamine peaks aset leidma 2023. aasta suvel.

Teelõik on osa linna plaanist laiendada jalgrattateede põhivõrku ning parandada ühendusi linnaosade vahel, ka on uus tee ratturitele turvalisem. See omakorda võiks julgustada linlasi rohkem sadulasse istuma.

Tulevasele rattateele jääb viis suurt õppeasutust ja hulk nn tõmbekeskusi, mis võiks motiveerida linlasi auto ja bussi kõrval kasutama isiklikku liikumisvahendit, kuna see on kiireim ja mugavaim vahend sihtkohta jõudmisel.

Jalakäijaid rattateele ei lasta, nende jaoks kulgeb eraldiseisev kõnnitee. Lõigu äärde on plaanis puhketsoonide loomine, paigaldatakse linnamööblit ning maastik peaks toetama elurikkuse säilimist linnaruumis.

Valge tänava, J. Smuuli tee, Liikuri tänava ja Tondiraba pargi vahelise tee rajamisega ühendatakse Lasnamäe ja Kesklinna linnaosad ühtsesse rattateede võrgustikku.

Ehituse teises etapis on plaanis rajada Valge tänava ühendus Kadrioru pargiga: laskumine Tallinna klindilt parki – see võiks ahvatleda linlasi rohkem Kadriorgu külastama. Kadrioru pargist mööda Weizenbergi ja Narva mnt-d saab edasi kesklinna.

Tänavu alustatakse Lasnamäel rattateede võrgustiku parendamise ja ehitustöödega, millega luuakse Tondiraba pargi ja Vana-Kuuli tänava vahel turvaline ja mugav jalgrattatee. Esimese etapi eskiis on avalikustatud ning linn kutsub elanikke arvamust avaldama ja kaasa rääkima.

Jalgrattatee ja paralleelselt kulgeva jalgtee I etapi eskiis on leitav Lasnamäe Linnaosa Valitsuse kodulehelt. 28. mai on viimane päev kui aadressile lasnamae@tallinnlv.ee oma ettepanekuid saata saab.

Välisprojekti kogumaksumus on 1,5 miljonit eurot, millest 85% rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme „Linnapiirkondade jätkusuutlik areng“ tegevusest „Säästva linnalise liikuvuse ning inim- ja keskkonnasõbraliku avaliku linnaruumi arendamine”.

Tallinna linna omafinantseering on 223 890 eurot, millele lisandub lisafinantseering 7400 eurot.

Tallinnal on olemas rattastrateegia aastateks 2018-2028, kus nähakse ette rattakasutuse kiire kasv ja vajalikud meetmed ohutu teevõrgu loomisele. “Tallinn 2035” arengustrateegias on kirjas, et pealinna jalgrattateede suur võrgustik on 2035. aastaks välja ehitatud.

Loe ka Arenguseire Keskuse liikuvuse lõppraporti kokkuvõtet, kus selgub, et ratturite osakaal on kaduvväike ja paljud eelistavad oma igapäevasõite teha jätkuvalt autoga.

Kaanepilt: Tallinna pressitalitus

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN