Tööstuslike gaaside tootjal Lindel on arenduses vesinikratas.  Tavapärase e-ratta aku asendatakse kompaktse vesinikkütuse-elemendiga. Tõhus energiaallikas toetab rattasõitu kuni 100 kilomeetrise sõiduraadiusega. Vesinikku kulub vahemaa läbimiseks vaid 34 grammi.

L_20151012_95963_243814_176621Maailma juhtiv tööstuslike gaaside tootja Linde otsustas elektriratta tehnoloogiat veelgi edasi arendada. Linde H2-ratta erilisus seisneb selle elektrimootori jõuallikas. Tavapärase e-ratta aku asendati kompaktse vesinik-kütuseelemendiga, mis genereerib elektrienergiat vesinikust ja hapnikust.

See ülitõhus ja saastevaba jõuallikas suudab pedaalisõtkumisele omapoolset tuge anda enam kui 100 km ulatuses, seda siis ühe 34-grammise vesinikupaagitäiega. Kütusepaagi täitmine käib kiiresti, võttes aega alla kuue minuti.

Kogu projekt alates ideest kuni toimiva prototüübi valmimiseni võttis Linde inseneridel aega alla kolme kuu. Nii nagu vesinik-kütuseelemendiga autod on ka Linde H2-ratas suure sõiduulatuse ja kiire tankimisega. Ja keskkonnasõbralikum kui tavalised e-rattad, mille akude eluiga on lühemapoolne ja nagu akud ikka, vajavad need elutöö lõpetamise järgset erikäitlemist.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM[/dropcap] Vesiniku jõul edasi liikuvaid autosid, mootorrataid, mopeede ja jalgrattaid on püütud aastaid välja töötada. Üks peamisi takistusi on vesinikelemendi kallis hind ning tehnoloogia suhteline ebaefektiivsus. Ka on vesiniku tankimine suhteliselt aeglane protsess.

Linde on üks juhtivaid vesiniktehnoloogiate arendajaid maailmas, seega võib olla tõsi, et nad tõesti suudavad uudse jõuallikaga pedaalirõõmu ka turule tuua. Mis meil siin muud, kui jääme ootama sobiva tanklataristu loomist. Hetkel on endiselt meile lähim vesinikutankla Soomes.

FB Eesti Rattarikkaks! grupis kommenteerisid kasutajad, et oleksid vesinikratta osas kõhkleval seisukohal – teadmine, et jalgevahel on plahvatusohtlik paak ning tankida ei ole eriti kuskil, ei innusta sellise rattaga just sõitma. Ka on küsimus hinnas, mis võiks vesinikratas maksta?

Allikas ja pildid: Linde, video Bloomberg

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.