Reede, 29. märts 2024
Üleilmne viirusepandeemia on meie elu kaunikesti muutnud. Muuhulgas on tulnud loobuda tavapärasest kinos, teatris ja kontserdil käimisest. Piirangute leevenedes on selle asemele tekkinud autokino ja autokontsert, kus publik vaatab toimuvat oma Plekk-Liisust. Esimest korda sellisele üritusele minnes tuleks teada paari põhireeglit, et asjast rõõmu tunda.
Autokinno sõitjad juhatatakse oma kohale, esilinastusel antakse ka pakk popkorni ja Coca-Cola

15. mail toimus Tallinnas mitu suuremat autost jälgitavat üritust: Lauluväljakul andis kontserdi Smilers ja Rocca al Mare keskuse juures alustas Topauto Autokino. Otsustasime kõigepealt ära proovida autokino.

Kaks erinevat autokinokontseptsiooni

Tallinnas saab iga päev autost kino vaadata kahes kohas: Lauluväljakul avatud hiiglasuures Apollo Autokinos ja juba mainitud Rocca al Mare kaubanduskeskuse juurde improviseeritud Topauto Autokinos, mis on väiksem ja mille filme valitakse koostöös BestFilm.eu-ga.

Apolloga on asi suhteliselt lihtne: kellel on telefonis nende rakendus, saab sealt valida autokino ja vaadata, mis filme parasjagu näidatakse. Päevad on 2-3 seanssi ja teistmoodi kinokogemust lubatakse kuni 30. juunini. 

Lauluväljakule mahub korraga mitusada autot ja ka popcornist ei jäeta ilma – Boltiga saab tellida kinotoidu otse sõidukisse, tuleb vaid öelda selle värv, number ja asukoht kinoväljakul. 

Rocca al Mare meenutab pigem Kino Artist või Sõprust, valikus on väärtfilmid ja kodumaine toodang. 2 seanssi igal õhtul, korraga mahub hinnanguliselt sadakond autot. Kino näidatakse esialgu 18. juunini.

Automeelelahutusel on kindlad reeglid
Raadiost tuleb valida õige FM sagedusala

Mistahes automeelelahutuse puhul tuleb pilet eelnevalt internetist või rakendusesiseselt osta. Piletikontroll on kontaktivaba. Autos võib olla kaks inimest või üks leibkond.

Kuidas seda kontrollitakse, täpselt ei tea, aga meie kogemus ütleb, et kaks inimest on täpselt paras kogus – kui tagaistmel ka veel keegi sibliks, oleks tegu autos kinoga. Lisaks ei paista tagantistujatele ilmselt suurt midagi ja ka heli osas tuleb teha mööndusi.

Kui oled oma kohale ruleerinud, tuleb raadios valida vastav FM-sagedus ja heli paika timmida. Liiga tugevaks ei tohi seda keerata, sest võib segada kõrval autos istujaid. See on ilmselt üks põhjus, miks palutakse aknad kinni hoida seansi ajal.

Väiksemas autos tuleks istmed lasta võimalikult taha ja tõsta kõrgele: meie nii tegime ja kaela sirutades nägime peaaegu et pooli subtiitreid. Õnneks olid lühifilmid eesti- ja inglise keeles.

Autost välja minna ei tohi, välja arvatud hädajuhtudel või kui on vetsuhäda. Lauluväljakul on spetsiaalne Drive in WC, Topauto kinos on asi lihtsamalt korraldatud. 

Seansi ajal tuleb automootor ja ka tuled välja lülitada ja aknad sulgeda. Esiklaas tuleks enne linastust puhtaks pesta. Mootori võib lühiajaliselt tööle panna. Jällegi – mida tähendab “lühiajaline”?

Ning otse loomulikult ei ole lubatud haigena kinno või kontserdile minna. Kõik kohapealsed parkimiskorraldajad ja turvatöötajad kannavad maske, mistõttu on meie soovitus – kui on vaja mingil põhjusel autost väljuda, pange ka mask ette, seda eriti siis kui peate võõraga suhtlema. Liigne ettevaatus? Vaevalt, vaadake Pealtnägija dokki.

Väljakule sõida ettevaatlikult

Lauluväljak on üks meie rahvusliku identiteedi nurgakividest – ja autoga murule sõites tuleb austada reegleid: tahad või ei, auto on raske kobakas, oma kohale kinos või kontserdil tuleb aeglaselt “hiilida”, et kamarat mitte lõhkuda. 

Muidugi on kahju, et korraldajad ei ole mõelnud ratturitele, keda linnas on palju ning kes samuti tahaksid kinno ja kontserdile – miks ei võiks neidki lubada platsile kui on täidetud distantsi hoidmise reeglid?

Eriolukorra lõppedes leevenevad mitmed piirangud ja tõenäoliselt tekivad siia-sinna pisikesed pop-up kinod ja meelelahutuse võimalused, kuhu ei pea ainult autoga minema. Loodame.

Mis kõik võib viltu minna
Hea võimalus teha kokaplahvatus!

Autokinno soovitatakse varem kohale minna: “täissaali” puhul lookleb Lauluväljakuni kuni 3 km autodest “järts” ja Rocca al Mares ummistavad hilised tulijad osa parklateedest (olenemata kinost kehtib seal jätkuvalt parema käe reegel!). 

Lauluväljaku nõlv võimaldab paremat vaadet lavale, Topauto Autokinos võid sa jääda kõrgema sõiduki varju, ja subtiitritest ilma: mida varem tuled, seda tõenäolisemalt saavad korraldajad paigutada väiksemad autod ette.

Enne seanssi on mõistlik vetsus ära käia, sest isegi Drive In’i  puhul on väga ebamugav teiste autode vahelt ära laveerida. Teoorias tore, praktikas ebamugav. Roccas tuleb autost välja minna ja vetsu silgata: me valisime veel ühe võimaluse ja lahkusime sobival hetkel seansilt, et koju WC-sse jõuda.

Tugev vihmasadu häirib vaatamist, ja hilisem seanss on parem kui varasem. Ekraanil toimuvat näeb ka valguse käes, aga elamust on sellevõrra vähem.

Kuuma ilmaga on ilmselt see koht kus automootor võib “lühiajaliselt”  töötada, sest kuidagi peab auto kabiini ju jahutama. Võib ka riskida akende avamisega, aga siis kuuldub sõitjateruumi ka välismüra.

Kaks inimest ühes autos on täpselt paras, ja nagu öeldud, ei saa see auto olla liiga väike. Eelis on kõrgendatud, või üldse suurte masinatega tulijate.

Pikema seansi ajal tekib sõidukis klaustrofoobiline pakenditesse ja popkornilehka mattumise tunne. Selle vastu aitab kaks nippi: vältige popkorni ja üldiselt rämpsu, võtke oma vesi ja võikud kaasa, ja pange prügikott, mis hiljem ära visata, autosse valmis.

Kuna “autokino” on “nagu ameerika” ja “deit” sünonüüm, võite end leida keset tuvikeste armumänge. Et vältida võimalust, jääda piinlikku olukorda kui kogemata juhtute kõrvale vaatama (pervert!!), soetage silmaklapid. Võib pähe panna ka kasti, kuhu on silmade, nina ja suu jaoks avad sisse tehtud. 

Enne seanssi sai korraks Kia e-Niro katuseluugist end välja küünitada, et näha palju platsil autosid on
Kokkuvõtteks

Täielike njuubidena esimest korda autokino külastades avastasime end mõttelt, et ootasime seansilt eiteamida, sest kõik oli kuidagi… liiga tavaline.

Elektriautoga kinno minek on mitmes mõttes elamus

Lühifilmid olid ju toredad ja signaalitades kõnelejatele aplodeerimine vahva, aga supakaid ei näinud ja ekraanilt paistev jäi kohati segaseks, sest olime sellest kaugel. Kodus filmi vaadata on ikka palju mõnusam.

Mis peamine, saab kohe pissile kui häda käes – ja see häda tuleb isegi siis kui sa ei ole joonud ja oled just enne ära käinud…

Meie käisime autokinos testis olnud Kia e-Niro elektriautoga. Sisepõlemismootoriga auto puhul mõtleks vististi sellele, kui keskkonnasõbralik säärane kodunt väljasõit on, sest kui väikesel alal töötavad “lühiajaliselt” korraga paljude autode mootorid, on õhk nende kohal päris saastunud. Aga las see jääda, inimene peab ju õue saama!

Inspiratsiooniks on säärased avakinod igati toredad: suvekodus tõmbame suure lina majaseinale, projektoriga film peale, korralik heli juurde ja kino olemas! Naabrid kutsume ka vaatama, võivad tulla ka hobusega kui soovi.

Lõpp hea, kõik hea, joome koka ära ja lähme koju pissile!

Pildid: Ylle Tampere. Eksperimenteerijad: Ylle Tampere ja Tui Tuul Sikk

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN