Reede, 3. veebruar 2023
Sobib oma elu alustavatele sportlikele noortele esimeseks päris oma sõidukiks
Nii bensiini kui diiselmootorid, manuaal- ja DSG automaatkäigukastiga
Seat Leon X- Perience hind soodusega 21 900 kuni 25 900 eurot

Seat Leon X-Perience sobib oma elu alustavatele sportlikele noortele esimeseks päris oma sõidukiks. Temas on elurõõm kombineeritud saksa masstoodanguga. Autos sees ei maksa oodata edevat glamuuri. Kaheliitrine turbodiisel on ühtaegu hispaanlaslikult elavaloomuline, tuntavalt lärmakas, aga ka huvitavalt kokkuhoidlik. Kes vajab väiksemat, kerget, kuid siiski multifunktsionaalset sõiduriista, kaege perra.

DSC_0875

AJALUGU

Volkswageni ja Seati tutvus sai alguse 80-ndatel, mil saksa efektiivsus kohtus odavate hispaania tootmisvõimalustega ja VW ostis Seati aktsiapaki endale. Seati iseloomustavad pigem väiksemas mõõdus autod, näiteks Mii, Ibiza, Toledo, Leon. Alhambra on erand, kuid tegemist ei ole ka Seati enda mudeliga, vaid ümberdisainitud VW Sharaniga.

Seatil on kombeks õnnestunud mudeleid modifitseerida. Näiteks on tavamudeli põhjale loodud suhteliselt taskukohased Leon ja Ibiza Cupra sportmudelid. Ühesõnaga, VW grupis püüab Seat pigem uljast ja nooruslikku autohuvilist, kes hindab pisut erilisemat auto välisilmet.

DSC_0994_5_6_Surreal 2

Miskipärast ei ole Seatil läinud äriliselt hästi; viimasel seitsmel aastal on ettevõtte olnud kasumi mõttes VW grupi punane latern. Võibolla on põhjus selles, et Seat on ajanud „oma asja“- pole kaasa jooksnud autotootjate tänase peavooluga, valmistada igas mõõdus ja igale maitsele maasturilaadseid tooteid. Senini. Kuid kiusatus on. Enne Leon X-Perience oli nelikveoline Altea XL, sügisel tuleb Eestis müüki esimene “päris” krossover Ateca.

Leon on hetkel Seati kõige popim mudel. 2015. aastal jäi kõikidest Euroopas müüdud Seatidest 40% Leoni kontole. Leon X-Perience mudel toodi turule 2014 lõpus. See on väljanägemiselt täiesti tavaline sõiduauto. X-Perience on universaalkerega Leon ST-st umbes 3 cm kõrgema kliirensiga ja nelikveoline, kui elektroonika nii otsustab. Ausalt, milleks maastur, kui klassikalisel sõiduasendil on omad eelised? Aga peavooluinimesed nii ei arva ja lähevad selle jutu peale korossoveri haibitud „kõrgemat sõiduasendit“ proovima.

MINU LUGU

Seat Leon X-Perience nimi pani kukalt kratsima. Juurdlesin esiti, kas sellega sõitmine nõuab kogemust? Ikkagi X, nagu müsteerium (hisp. k „de misterio“). Ehk sobiks see hoopis osalema talvises X-games pargisõidus? Suuskadega ja puha?

Autosse istudes oli selge, tegu on minu igapäevasõidukist mõnevõrra pisema ja nobedama liiklusvahendiga. Ei mingit pargisõitu, järgime reegleid. Suusad oleks võinud küll kaasa võtta, tagaistme käetoe asemele tekkis sobiv avaus pagasiruumi. Aga et mäesuuski mul pole; ja rattahooaeg polnud veel alanud, testisime Seat Leon X-Perience DSG automaatkäigukastiga varustatud 2,0 l diiselversiooni (135 kW ja 380 (!) Nm) varakevadistel linna-, maa ja külavaheteedel. Võin kinnitada, ei vaja erilisi kogemusi. Küll aga loob võimalusi.

DSC_0913_4_5_Enhanced

DISAIN

Itaalia autodisaineri Walter de Silva juhtimisel disainitud eelmise põlvkonna (2005-2012) Seat Leon pälvis maailma disainikonkursil RedDot auhinna. Vahepõikena – kes siis Eestis poleks kuulnud nutikast saunakerisest, mis samuti on samal konkursil võidutsenud. Tehke järele!

Tänase, kolmanda põlvkonna Seat Leon X-Perience on disaininud hoopis teine mees – hispaanlane Alejandro Mesonero-Romanos. Seetõttu, kui teile varasem pisut munakujuline, konnasilmne, kuid auhinnatud stiilivariant ei meeldinud, siis nüüdne reibas (tavaline) nurgeliste tulede ning nina- ja küljeviikidega tegelane võib teile meeldida. Armatuurlaua disain oli meie silmale aegunud moega, hästi lakooniline. Istmete ja rooli oranžid õmblused annavad särtsu muidu üldistele hallidele toonidele.

[huge_it_gallery id=”115″]

JUHI TÖÖKOHT

Kuna auto on kompaktne, siis lülititeni ulatumisega ei peaks olema probleemi kellelgi. Istumisasend oli absoluutselt kohe õige. Istet pidi liigutama vana hea musklijõuga. Pearuumi piisavalt, põlv kippus pikemal sõidul keskkonsooli külge kopsima. Esiistmete vahel on sätitava kõrgusega käetugi koos panipaigaga. Sättisin selle kohe enda järgi ära.

Mulle meeldisid küljepeeglid. Need on toodud juhile lähemale. Ei tea, kas põhjusel, et peeglite suurust on nuditud õhutakistuse ja disaini huvides miinimumini. Igal juhul tekitas see käik peegli ja uksepiilari vahele just paraja ruumi, millest naaberliiklejaid jälgida.

Parem uksepeegel on varustatud tagurdusfunktsiooniga – peegel keerab end tagurpidikäiku sisse lülitades iseenesest allapoole. See võimaldab mugavalt jälgida parkimisel äärekivisid ja auto taga toimuvat. Sellist funktsiooni ei kohta nii mõneski kallima hinnatasemega autos. Uurides hinnakirja selgub, et tegu on lisavarustusena tellitava võimalusega, hind üsna mõistlik 149 eurot.

DSC_0852

SÕIDUOMADUSED

Sõita oli selle autoga äge. Auto suurus, õieti kompaktsus, võimaldab sellega uljalt kurvidesse siseneda. Ja sama uljalt väljuda. Väga hea hinde saab auto veermik. Sõit Tallinna kevadistes asfaldirööbastes anno 2016 ei tekitanud kordagi soovi kiruda. Teadagi, keda või mida. Talve muidugi. Rööpaid ei olnud lihtsalt tunda.

Maanteel olid pisut tajutavad ristisuunalised ebatasasused. Suurema autoga neid ei tunne. Aga see oli tõesti pisut ja võrrelda tuleb ikka võrreldavat. Lisaks auto tumedamale poolele on temas ka rahulikum element. Kui vaja, sõidate sellega ka ökosõitu nii, et  tagapingil tukkuv laps või vanaema üles ei ärka.

Mis ei meeldinud – tugev mootori hääl. See tekitas madalatel pööretel autosse üsna ebameeldiva tümina. Sportrežiimis on mootori hääle kuulmine muidugi põhjendatud, isegi kui see on diisel. Aga siiski, aastal 2016 mõjub selline „agricultura“ pisut kohatuna, nagu üks asjatundlik kaassõitja tühikäiguhäält kommenteeris. Ja siin ei pea me silmas mitte mahlaseid õunu (mida mahuks pagasisse 587 liitrit), vaid masinat, millega sügiseti põllul käiakse.

Et olla faktides täpne – huvi pärast sai mõõdetud detsibelle, millega see auto maanteel sõitjaid ärkvel hoiab. Selgus tõsiasi, et detsibellid on Leonis isegi grammi võrra madalamad, kui minu naastrehvidega Subarus. Mine võta kinni, ilmselt oli heli sagedus see, mis häiris, mitte valjus. Ja et inimesed on erinevad, siis tehke proovisõit ja otsustage ise.

PRAKTILISUS

Panipaikade osas jäin mõtlema, kas nende planeerimisel tegutses Seatis hispaanlane, kellele me ikka ja jälle oma rumala sildistamisega ülekohut teeme? Praktiline eestlane võib seekord natuke oma arvamust välja öelda küll. Sest X Perience ‘ i panipaikadele on lähenetud stiilis “ah, teeme parem mañana (eesti k „homme“) mõne panipaiga juurde! Aga praegu läheme mere äärde ja teeme midagi mõnusat.” Ühesõnaga, panipaiku ei ole. Tulevad homme. Mõne väikese siiski leidsime, uste seest ja keskkonsoolist. Pagasiruumis põranda all oli varuratta peale jäetud ruum, kuhu julgem võib ühtteist peita.

Mis on selle auto puhul tähelepanu vääriv – tippmudelile on lubatud taha riputada 2 tonnine piduritega haagis. Škoda Octavia Scout saavutab sama numbri ainult manuaalkastiga variandis. Subaru Outback diislil ei saa see ületada 1,7 tonni. Seega, kui teil on selline vajadus, siis võite arvestada.

DSC_0943_4_5_Default

INFOLUSTIVÄLI

Meediaekraan on olemas. Navigeerib ja näitab sõiduinfot. Aga kuna meil on just äsja olnud võimalus proovisõita ühe uuema VW grupi autoga, siis tuleb nentida, et see asi on veidi on vananenud. Teisalt, tähendab see auto hinnas väikest kokkuhoidu. Kellele neid kellasid ja vilesid ikka nii väga vaja on, sõita tahaks.

Juhi ees olev armatuurlaud on meeldiv ja paraja taustavalgusega. Väiksemate näitude lugemisega (kütusekogus, temperatuur) oli alguses vaja harjuda. Täispaagi puhul ei saanud aru, kas paak on täitsa täis või täitsa tühi. X-Perience Seat

PIMEDA- JA LIBEDASÕIT

Täis-leedidest lähi- ja kaugtuled näitavad pimedas normaalselt. Ei ole põhjust nurisemiseks. Libedasõitu saime proovida väga piiratud tingimustes. Tõsi on see, et kohaltminekul käitub auto korraliku nelikveolisena. Jäisel külavaheteel mäest üles startides tulid kenasti ja viivituseta kõik rattad järgi.

Elektroonilise nelikveosüsteemi puhul jääb alati kripeldama küsimus, kui ennustatavalt see süsteem käitub näiteks kiirusel 60+ libedasse kurvi sisenedes, kui libedus tekib poole kurvi pealt. Käitub ta kui esiveoline või nelikveoline? Või natuke mõlemat? Arvestades esmast ja kõige peamist juhi ülesannet – valida sellistes oludes õige sõidukiirus ja üleüldse olla piisavalt ettevaatlik, ei muutu asjad ka keeruliseks. Aga kui olete analoogse nelikveosüsteemiga auto omanik, siis harjutage võimalusel libedasõitu.

JÕUALLIKAD JA KÄIGUKASTID

Seat Leon X-Perience mootorivalikus on üks bensiinimootor (1,8 TSI, 132 kW, 280 Nm laias pööretevahemikus) koos DSG käigukastiga. Diislivalikut on rohkem. Üks 1,6 l ja kaks erinevat 2,0 liitrist. Pange kindlasti tähele – ainult võimsamat saab koos DSG kastiga. Selle lisavõimsus oma 350 njuutonmeetriga oli proovisõiduautol tõesti tuntav.

HIND

Nelikveolise 1,8 l bensiinimootoriga ja DSG käigukastiga Seat Leon X-Perience hinnad algavad 25 900 eurost. Kui veab, siis võib komistada sooduspakkumiste otsa. Hetkel on just üks, 21 900 €. Kaasa saate 4-aastase või kuni 120 000 km läbisõitu garantii.

Tippmootoriga mudeli hind kerib 29 900 euroni (soodusajal 25 900 eurot). Baasvarustus on pigem lihtne, aga elementaarsena piisav. Uurige meediasüsteemide erinevusi, hinnad 379 eurost kuni 1999 euroni. Olulisemate abivahenditena saab paigaldada eessõitjat arvestava püsikiirushoidja koos ohu korral pidurdamisega (619 €) ja reahoidmise abilise koos kaugtuleassistendiga (399 €). Valikut on muidugi veel.

ÜLALPIDAMISKULUD

Kütusekulu on nii mitmekülgse auto kohta päris hea, reaalselt saavutasime numbri 5,5 (tehaseandmetel võiks see olla 4,9). Sõitsime vahelduvalt, nii maanteed kui linna, möödasõite ja ootamist. Autol on paigaldatud start-stop süsteem ja foori taga oodates kütust nagu ei kulugi.

Seat X-Perience

Auto soetamisel vaadake kindlasti ka kogukasutuskulu, millest märgatava osa moodustab soetusväärtuse ja võimaliku järelmüügiväärtuse vahe eurodes.  Võrdlesime huvi pärast – Seat Altea XL on võimalik pärast 5 aastat kasutust ja 200 tuhande km läbimist  osta 10 tuhande euroga, samas kui algne letihind võis olla 20-22 tuhande kandis. Hinnalangus 5 aastaga 10-12 tuhat. Kallimate autode puhul võib hinnalangus olla protsentides küll väiksem, kuid absoluutnubris isegi suurem.

VAATA KA NEID AUTOSID

Kõige ausam oleks kõigepealt VW grupisiseselt ringi vaadata. Škoda Octavia Scout pakub Seatile konkurentsi, kuid Scouti hinnad algavad 27 000st eurost. VW Golf Alltrack on kerekujult hämmastavalt sarnane, hind veelgi suurem. Samasse, kõrgendatud nelikveoliste sõiduautode segmenti kukub ka näiteks Volvo S60 CC, mis on põnev ja väga sõidetav kaaslane, paraku küll sootuks teisest hinnaklassist; ning muidugi tuleb kõne alla Subaru oma nelikveolistega.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Mulle meeldib kõrgendatud nelikveolise sõiduauto kontseptsioon. Kasutaja vaates võite autoga ristteelt keerata nii metsateele kui linna tagasi. Kui vaja, on ta täiesti viks ja viisakas sõiduauto. Kui vaja, annab mootor nobedaks liikumiseks vajaliku jõu. Kui vaja, vea kaasa jalgrattaid või paati. Võimalusi on. Tootjate ristteelt ei maksa tagasi keerata; mina loodan, et parketimaasturid muutuvad kord ajalooks.

Tekst: Andres Kruus. Pildid ja meedia: Andres Kruus, Seat

Loe lisaks Seat Leon X-Perience kohta maaletooja lehelt
Vaata varustust ja hindu

Vooruslik seitsmekohaline, Volkswagen Touran

 

Seat Leon X-Perience

73%
73%
Erk ja mitmekülgne
 • DISAIN
  7
 • KVALITEET
  7
 • JUHI TÖÖKOHT
  8
 • INFOLUSTIVÄLI
  7
 • RUUMIKUS
  7
 • SÕIDUVÕIMEKUS
  8
 • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
  8
 • HIND
  7
 • ÜLALPIDAMISKULUD
  7
 • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
  7
 • LAPSESÕBRALIKKUS
  6
 • ACCELERISTA KOEFITSENT
  8
blank

Alguses oli Honda. Accord ja sinine. Siis tuli punane Honda Prelude. Vahepeal tubli Nissan Almera ja nüüd on siis kaks Subaru Outbacki. Lõpuks kutsus Ylle kampa :)

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.