Neljapäev, 18. aprill 2024
  • Suurepärase maastikuvõimekusega moekas sõiduk
  • Sobib esindusautoks ja kuni 2 lapsega perele
  • GLC Coupé hind alates 49 716 eurost
Autoklassidega on kummaline lugu. Enamjaolt kasutatakse tähtedel põhinevat skeemi, mille parimaks näiteks on ilmselt rendifirmade klassifikatsioon – A, B, C jne. Lisaks antakse klassidele ka nimesid – kompakt-, väike-, keskautod jne. Keerulisemaks läheb siis, kui mängu võetakse lisaks masina suurusele ka maksumus ja muud näitajad.

Nii leiamegi kusagilt veel terminid “premium” või “krossover”, millest viimane võiks siis meelevaldse selgituse järgi tähendada maastikuauto välimusega kõrgemat sõiduautot, millel (järjest harvematel juhtudel) võib olla nelikveo võimalus.

img_4632

Populaarsus kasvab

Uus moeröögatus on nn. kupee-džiibid, mis juba iseenesest väänab sõna “kupee” definitsiooni päris pahempidi. Nimetusest hoolimata on tegemist üha kiiremini kasvava segmendiga.

BMW tegi 2008. aastal selle ukse lahti oma X6-ga. Muidu sõsarmudeli kombel maastur mis maastur, aga vot katusejoone joonistame kupeeliku ja rõhutame masina sportlikkust, tehes selle madalama ning laiema. Ja toimis! Hoolimata vähenenud praktilisusest müüs (ja müüb) X6 nagu mühiseb!

Eks algul tundus säärase autoga edu saavutamine vist konkurentidele üsna uskumatuna, sest pikka aega ei pakkunud keegi teine midagi ligilähedastki. Nüüd aga tuleb sarnase kontseptsiooniga masinaid kui Vändrast saelaudu – ja ma ei pea siinkohal silmas ammututtavat Nissan Juke’i, vaid ikka ülejäänud siniverelisi.

Disain

Nii polegi imestada, et pika sissejuhatuse järel jõuame lõpuks loo peakangelase – MB GLC Coupé’ni. Kes margi lühenditega päris sina peal pole, siis tegemist on C-klassi maastikuauto kupeeliku kerejoonega derivaadiga. Teatud nurga alt pea äravahetamiseni sarnane oma suurema venna GLE Coupé’ga – tuleb tõdeda, et Mercedese disainerid on oma tööga väga hästi hakkama saanud.

GLC Coupé on noobel ja nooruslik, mõjudes tava-GLC-st tänu madalamale toodud katusele, samas kasvanud pikkusele ja laiusele hoopis jõulisema ning sportlikumana. Mis siis, et pagasiruumi tagaosa kahanes madalaks ja laadimiskünnis sunnib isegi poekottide autosse tõstmisel korralikult muskleid pingutama – seda autot ei soetata pere ainukeseks sõiduvahendiks.

GLC Coupé on viis, et avalikult öelda: “Olen edukas, nooruslik, tean oma väärtust, hoolin kvaliteedist ega pea oma autoga kolimisteenust pakkuma.” Või siis kehtib kõik eelnevas lauses öeldu roolija abikaasa kohta.

KLIKI PILDID SUUREMAKS!
Ruumikus

Samas on langeva katusejoonega GLC Coupé prii ühest põhilisest sarnaste autode hädast – pearuumi jätkub MB-s piisavalt ka keskmisest pikemat kasvu tagaistujale. Samuti saab kiita istmetevahelist kaugust – jalga üle põlve vast ei pane, aga mina oma 186 cm-ga mahtusin iseenda selja taha täiesti probleemivabalt.

Esiistujate jaoks kopeerib sõitjateruum suuremalt jaolt tava-GLC kujundust. Pilgule tunduvad tuttavad nii tahvelarvutit meenutav ekraan armatuurlaual kui ka näidikuplokk. Mingit uudist ei leia ka MB Command seadme käsitsemisloogikas, mis lisaks pöörnupule lubab kasutada ka puutpatja.

Siiski pole menüüdes õige koha leidmine kuigi lihtne ega intuitiivne, mistõttu ka pärast mitmepäevast masina kasutamist tekib väike kõhklus, kui on tarvis kas helile bassi juurde keerata või muud harvemini vajaminevat toimingut teha.

Sõitjateruumi materjalide osas hiilgab MB endiselt ja tulemus on igati soliidne ning elegantne.

KLIKI PILDID SUUREMAKS!
Jõuallikad

Mootoriosakond mingeid üllatusi ei paku, kõik täna hinnakirjas kirjeldatud jõuallikad on tuttavad juba margi ülejäänud mudelitelt. GLC Coupé’d toodetakse alustuseks vaid 4-silindrilise mootoriga, seda nii otto-, kui diiseljõuallikate kontekstis. Musklivahemik jääb vahemikku 125-180 kW (170-245 hj). Tulekul on ka hübriidversioon.

Testiauto mudelitähis oli 250 ning see sai oma jõu 155 kW (210 hj) arendavalt turbo-bensiinimootorilt. Koostöös 9-käigulise automaatkastiga moodustub nauditav kooslus, mis juhi tahte väljendusel sööstab vaevata korrakaitsjate huviorbiidini ulatuvate kiirusteni ning kindlasti kaugele edasigi.

Samas, rahulikult kulgedes püsib kütusekulu mõistliku 6-7 liitri piires, mistõttu lõpetasin kolm päeva kestnud testi igati eeskujuliku tulemusega 9,5 l/100 km. Diislit proovimata tundub mulle, et seesama piisavalt jõuline ottomootor võibki ehk olla GLC Coupe jaoks parim valik – näiteks mürataset arvestades, sest kapotialune töö käib MB-s selle jõuallika puhul tähelepanuväärselt vaikselt.

Sportlikum vedrustus

Sportlikkust ei rõhuta GLC Coupé puhul vaid välimus – vedrustuski on häälestatud tava-GLC’st äkilisemaks. Samuti muudeti rooliülekanne kiiremaks, mistõttu kõrge auto kuulab üsna täpselt rooli ja on nauditav ka kurvilisel teel. See kõik ei tee Coupé’d siiski ebamugavaks. Ei, selline asi käiks imidži pihta – MB džiip, mis ei olegi pehme ja mugav – ennekuulmatu!

Lisavarustusena võib valida ka õhkvedrustuse, mis seadete amplituudi päris suureks viib. Tahate kihutada? Palun! Või “lendavat vaipa”? Olge lahke! Siiski, nagu eespool mainitud, ajab standardseades GLC Coupé minu arust asja ilusti ära, seda isegi 20-tollistel ratastel veeredes, nagu proovisõidukil.

Turvalisus

Tänapäevastest uutest sõidukitest kirjutades tundub juba ammu üsna mõttetuna üles lugeda kõiki juhiabisüsteeme või turvavarustust. Seda enam näib antud tegevus kohatu Mercedes-Benz’i puhul, kes on läbi aegade tutvustanud maailmale antud valdkonna lugematuid tehnilisi uuendusi ABS-piduritest kuni ESP-süsteemini.

Emotsiooni mõttes on kuivast teadusest ja tehnoloogiast olulisemgi, mida juht ja kaasreisijad autos istudes tunnetavad. GLC Coupé pakutav meelerahu tekib paljudest erinevatest nüanssidest, näiteks ergonoomiliselt imehästi kokku sobituvast kokpitist või toekatest piilaritest. Ühtlasi on masina gabariidid küllalt lihtsasti hoomatavad ja mõnusa koduse tunde tekkimiseks kulub vähe aega.

Siiski, disaini esikohale seades on tulnud tingida ühes turvalisusega üsna otseses seoses oleva asjaga. Nimelt meenutab tahavaatepeeglist nähtav tagaaken pigem laskeava, võimaldamata juhil aimu saada selja taga toimuvast. Manööverdamisel tulevad siinkohal küll appi kõikvõimalikud juhiabisüsteemid, aga liikluses peab selles osas tõesti ekstra ettevaatlik olema

Hind

GLC Coupé hinnakiri stardib pea 50 tuhande euro juurest ning ega ülejäänud praegu pakutavad versioonid pole palju kallimad. Küllap toovad sellesse oma korrektuurid tulevikus lisanduvad täiendavad mootoriversioonid, sealhulgas ka hübriidjõuallikaga 350e.

Seega on GLC Coupé oma traditsioonilise kerekujuga sõsarast ca 3-4 tuhat eurot kallim, mis võib kellegi jaoks ju showstopper olla, aga pigem arvan, et emma-kumma soetamisel hind ostuotsust liigselt ei mõjuta. Tõenäoliselt peab GLC Coupé ostmiseks just seda autot tahtma ja pigem toimub valimine sellisel juhul näiteks BMW X4 või miks mitte ka Porsche Macan’i vahel.

Kokkuvõtteks

Märkamatuks selle auto roolis kindlasti ei jää. Parkige järgmisel suvel oma värskelt pestud ja vahatatud kaunis metallikvärvi GLC Coupé kesklinna välikohviku ette ja nautige tähelepanu. Kes vaatab imetlevalt, kes halvustavalt, aga vaatavad kõik.

Loe lisaks maaletooja lehelt
Vaata lähemalt varustust ja hinnakirja

Pildid: Ylle Rajasaar, tootja

Aristokraatlik ja hillitsetud Mercedes-Benz B-klass

Mercedez-Benz’i uus E-klass tööstuse ja kultuuri radadel: julge olla liider!

 

M-B GLC COUPÉ

71%
71%
Ihaldusväärne ja silmapaistev
  • DISAIN
    7
  • KVALITEET
    8
  • JUHI TÖÖKOHT
    7
  • INFOLUSTIVÄLI
    7.5
  • RUUMIKUS
    6.8
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    7.5
  • PIMEDA-JA LIBEDASÕIT
    7.5
  • HIND
    6
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    6
  • ATRAKTIIVSUS
    8
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7.5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    6

KOMMENTEERI SIIN