Reede, 26. aprill 2024
Praktiline luksusese 100 000-eurose hinnaga
Viis meetrit kroomi, läikivat metalli ja pehmet nahka ümber kolme- või 4,4-liitrise mootori
Soliidne ja väljapeetud, kuid siiski pilgupüüdja

 

Pärast eraelulisi mitte kõige õnnestunumaid kogemusi Volkswageni ja Audiga olen mõnda aega elanud usus, et väga puhtatõulised Saksa autod mulle lihtsalt ei sobi. Mitte et neid otseselt halvaks peaksin, aga usun, et sarnaselt kõigele muule võib auto inimesele sobida või siis vastupidi, mitte sobida. Ja minule on lihtsalt teised autod rohkem sobinud.

Sellegipoolest läksin seitsmenda seeria ehk seitsmesega kohtuma lootusrikkalt, sest BMW on üldiselt ülaltoodud rahvuskaaslastest mõne strateegilise omaduse poolest erinenud. Lisaks veoskeemile eristab baierlast VAG grupi parematest poegadest sootuks teise iseloomuga mootor ja üleüldine imago. Ja kuigi tagaveo asemel oli prooviautol nelikvedu, lähen ma ka oma järgmisele kohtumisele sinivalget embleemi kandva masinaga sama lootusrikkalt kui enne.

[dropcap]AJALUGU [/dropcap]Seitsmes seeria on vanem kui mina. Esimene põlvkond nägi ilmavalgust juba 1977. aastal, jõuallikaks kuuesilindriline bensiinimootor. 1986. aastal välja lastud teine põlvkond sai juurde luksusvarustust ning kõigepealt V12 ja hiljem ka V8 mootori. Samuti tehti autost L (nagu saksa keeles Lang) versioon.

1994. aastal turule tulnud kolmas põlvkond tuli diiselmootori ja viiekäigulise automaatkasti võimalusega. Neljas, 2002. aastast kättesaadav põlvkond tõi kaasa BMW esimese seeriatootmises vesinikküttel auto. 2008. aasta novembris müügile tulnud viiendal põlvkonnal oli valikus seitsmekäiguline automaatkäigukast ja nelikvedu ning kõik mootorivariandid vähemalt kahe turboga. Eelmise aasta sügisel saabunud kuuenda põlvkonnaga käisimegi juba sõitmas.

P90184636_highRes_bmw-733i-first-gener

[dropcap]MINU LUGU [/dropcap]Seitsmene hakkab oma 195-kilovatise mootoriga vähemalt jõunumbri poolest juba vaikselt lähenema minu mugavustsoonile. Sellele annab oma panuse lisaks BMW tuntud xDrive nime kandev nelikvedu. Võib öelda, et selle autoga oleksin hea meelega veidi pikemalt koos aega veetnud ja seda korralikult tundma õppinud, see auto oleks seda väärinud. Selles mõttes läks kõik eriti hästi, et loetud päevad enne proovisõitu sadas maha peaaegu terve talve jagu lund. Ja kuigi asja eest, teist taga ma jalga väristama ei kipu, siis peaaegu 100 000 eurot maksva viiemeetrise masina tüürimine just sellise lumehulga kaela saanud Tallinnas pani korraks kulmu kortsutama küll.

DSC_0030

[dropcap]DISAIN [/dropcap]Kuigi ilu väidetakse olevat vaataja silmades, on seitsmese näol kindlasti tegemist ilusa autoga, mis oma soliidsel moel suudab siiski pilku püüda. Läbivateks märksõnadeks on kroom – kroomliistud ümber küljeakende, küljepeeglite alumises osas, auto külgedel, esi- ja tagastangel, ning sujuvad jooned. Lisaks BMW signatuurelemendiks olevad “neerud”, millel on Active Air Stream funktsioon – aktiivsed “neerude” ribid avanevad ja sulguvad vastavalt auto kiirusele ja mootori jahutusvajadusele.

[huge_it_gallery id=”39″]

Sisedisainis jätkub äärmiselt soliidne toon. Mitmetel metallivärvi nuppudel on kasutatud huvitavat, justkui pisut kulunud kirja efekti, mis sellises autos on ootamatu, ent siiski ilus ja enamgi, stiilne aktsent. Seitsmes seeria on ka visuaalselt läbi mõeldud ja loodud silmale meeldivaks.

[huge_it_gallery id=”42″]

[dropcap]JUHI TÖÖKOHT [/dropcap]Kuigi seitsmese omanik kipub istuma tagaistmel, ei ole BMW insenerid juhti kindlasti saatuse hooleks jätnud. Juba ainuüksi juhiistet saab kohandada nii mitmel erineval moel, et seljaprobleemidega inimesed jookseksid lihtsalt sellele istmele ilmselt tormi. 

7 interior

Kõikvõimalik info, mida auto nii kellaplokis kui head-up displayle kuvada suudab, algab tavapärasest spido- ja tahhomeetrist ja lõppeb intelligentse kiiruspiirangutuvastusega. Tundub, et viimase osas näib auto siiski eelistavat veidi suuremaid numbreid – vähemalt ühes 50 alas lubas ta mulle heldelt 70.

[huge_it_gallery id=”43″]

[dropcap]SÕIDUOMADUSED [/dropcap]Kuigi, nagu juba öeldud, kipub seitsmese omanik istuma tagaistmel, on BMW toodang sellest olenemata enamasti kvalifitseerunud ka driver’s car’iks. Ja erandit ei sündinud ka nüüd. Juba mainitud 195-kilovatine mootor, kuigi diisel, tahab edasi minna.

Erinevad sõiduabid ja korralik nelikvedu, mis ei vääratanud ka äärelinna koristamata lumega tänavatel, hoolitsevad kindla käega kursil püsimise eest ka siis, kui juht vahepeal mõne veidi halvema otsuse teeb. Kohas, kus mõni teine nelikvedune jätkaks oma teed juba kontrollitult, ent vaieldamatult külg ees, mühatab BMW halvakspanevalt, teeb tagapoolega kerge nõksaka… ja sõidab trammi kombel mööda teed edasi.

Muidugi, ka seitsmesega on võimalik üle pingutada ja võimalik, et kui härra ülemus on viidud teiste endasugustega kohtuma, läheb autojuht paariks tunniks lumise linna peale erinevat riisisööjate maa toodangut kollitama.

Kuigi mootori jõunumber nagu hakkaks juba looma, tuleb arvestada, et seitsmes seeria kaalub sealjuures juba tühjalt peaaegu kaks, täislastis isegi kaks ja pool tonni, ning kohti, kus viiemeetrise masinaga ohutult külge ette visata, ei ole just üleliia palju, nii et ürituseks võib see jäädagi ja väga lõbusa masinaga ilmselt tegu ei ole.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]Nagu välja tuli, ei ole seitsmese jaoks lõbu prioriteet. See auto on mingis mõttes väga kallis tarbeese, mille missioon siin ilmas on laias laastus viia ärimees ühelt kohtumiselt teisele, hoida joogid külmas, ärimehe selg puhanuna ja ülikond sile. Kas umbes 100 000 eurot maksvat autot saab aga sealjuures praktiliseks nimetada, on ise küsimus.

Põhimõtteliselt on sellega võimalik transportida ka järeltulevat põlve. Kuna seitsmene on lihtsalt nii pikk, mahub täissuuruses vanker lupsti pikkupidi pagasiruumi. Kui salongis erinevate ekraanidega ettevaatlik olla, mahub taha keskele ka selg sõidusuunas turvatool. Sellisel juhul peab aga lootma, et juht ei ole üleliia pikka kasvu, kuna esiistet väga kaugele taha lükata ei saa. Siiski mõjuvad lapse asjad seitsmeses mõnevõrra kohatuna, tegu on selgelt täiskasvanute autoga.

[huge_it_gallery id=”38″]

[dropcap]INFOLUSTIVÄLI [/dropcap]Visuaalselt ilus ja paljulubav, telefoniga paaritus tavapärase kiiruse ja lihtsusega. Küll aga üritas navi mind esimese viie kasutusminuti jooksul juhatada läbi võseriku, kus tegelikkuses polnud midagi teed isegi meenutavat. Õnneks oli mul säilinud veel mingi kriitikameel ja marsruudi ümberarvutamine läks navil pärast esimese soorituskrambi möödumist juba kiiresti ja valutult.

Mainimist väärib funktsioon, mis näiteks tagurdamise korral suudab kuvada autot ja seda ümbritsevaid objekte pealtvaates. Kuigi natuke arvutimängu meenutav ekraanipilt ajab alguses pisut segadusse, on tegemist siiski väga laheda ja ka kasuliku võimalusega.

seitsmes seeria interjöör

[dropcap]JÕUALLIKAD [/dropcap]Mootorivalikus on bensiinimootoritest nii 3-liitrine reaskuuene kui 4,4-liitrine V8, diislieelistajatele jääb vaid esimene variant. V8-mootor on kahe turboga, reaskuuene peab leppima ühega.

[dropcap]HIND [/dropcap]Kõige odavam, 3-liitrine tagaveoline diiselmootoriga seitsmes seeria maksab mõni tuhat alla 100 000 euro. Kalleima, pika kere ja 5-liitrise bensiinimootoriga, nelikveolise seitsmenda seeria hind jääb pisut alla 130 000 euro. Lisavarustust saab soovi ja rahakoti korral valida ilmselt teisegi uue auto hinna eest.

[dropcap]ÜLALPIDAMISKULUD [/dropcap]Hea uudis on siiski ka. Selle hinna sees on BMW Service Inclusive hoolduspakett kestusega 5 aastat või 100 000 km, BMW Repair Inclusive garantii kestusega 5 aastat või 200 000 km ja BMW Mobile Care Euroopa autoabi pakett kestusega 5 aastat. Kütusekulu ametlikud keskmised numbrid varieeruvad kolmeliitristel reaskuuestel 5-7 ümber ja algavad 8-ga V8 mootoritel. Samas kas 100 000 eurot maksva auto omanikud üldse kütusekulu numbreid vaatavad?

seitsmes seeria

[dropcap]KONKURENDID [/dropcap]Ka seitsmese peamised konkurendid räägivad saksa keeles – Audi A8, mille mootorivalik ja üldine hinnatase on üsna samaväärne, kuid baasmudeli hind on umbes 80 000 eurot, ning Mercedese S-klass, mille mootorivalik on natuke laiem ja odavaimate variantide hinnad jäävad natuke üle 80 000 euro, kuid üldine hinnaklass on suhteliselt samuti sama. Mercedese kandikule lisab vürtsi ka S 65 AMG L, mille 463 kw eest küsitakse üle 200 000 euro, aga see on juba tegelikult teistsugune masin.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kas seitsmene on oma hinda väärt? Sedasorti dilemmade puhul jagunevad arvamused üldjuhul küllalt vastupidistes suundades kaheks – ühed leiavad sama funktsionaalsuse mõnest kordades odavamast autost ja ei näe põhjust, miks peaks rohkem maksma, teised… näevad ja maksavad. Mõlemad on rahul.

Eestis kipub auto valik BMW omanike seas omandama pisut religioosset alatooni – vahet pole, mis auto, peaasi, et BMW. Seitsmes seeria ei unusta oma väljapeetusest hoolimata, et ta suguvõsas on ka näiteks M3 ja M5. Uus seitmes seeria on kindlasti igakülgselt BMW, ja mul on kahju, et kohtumine väljapeetult arrogantse baierlasega pisut lühikeseks jäi. Kuigi järgmine kord tutvuksin pigem lähemalt ehk mõne tema eelmainitud sugulasega…

[huge_it_gallery id=”46″]

Vaata hinnakirja maaletooja kodulehel
Vaata edasimüüjate kontakte

 

Fotod: Maarja Kupits, BMW

73%
73%
Sisimas alati BMW
  • DISAIN
    8
  • KVALITEET
    8
  • JUHI TÖÖKOHT
    8
  • INFOLUSTIVÄLI
    7
  • RUUMIKUS
    7.5
  • SÕIDUVÕIMEKUS
    8.5
  • PIMEDA- JA LIBEDASÕIT
    8.5
  • HIND
    3
  • ÜLALPIDAMISKULUD
    7
  • ATRAKTIIVSUS JÄRELTURUL
    7.5
  • LAPSESÕBRALIKKUS
    7.5
  • ACCELERISTA FAKTOR
    7
blank

Maarja ütleb enda kohta: "Elan ja hingan bensiini, gigabaite ja kõike nendega seotut. Kui ei tea, siis uurin välja ja kui ei oska, siis õpin." Maarja on Accelerista uudistetoimetuse juhataja ning vilunud testisõitja. Kapott avaneb iseenesest ja mootor laotab end Maarja ette vabatahtlikult laiali: ei ühtki saladust, mida Maarja ei teaks!

KOMMENTEERI SIIN