Talvesõidu ABC: kolm asja, mis teehooldemasinale lubatud, ja mida sa teadma pead3 minuti lugemine

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kas teadsid, et teehooldemasina kollaseid vilkureid nähes pead olema valmis vajadusel peatuma? Või seda, et töötav lumesahk võib liikuda ka vastassuunavööndis? On vähemalt kolm asja, mida teehooldusmasin teha võib, ja mida kaasliiklejad aktsepteerima peavad.

2017. aasta 26. oktoobri hommikul põrutas sõiduauto Talinnas Mustamäel lumesahale tagant sisse. 2018. aasta 24. jaanuaril sattusid Tartus õnnetusse kolm autot ja lumesahk– ahelreaktsiooni põhjustas üks sahka mitte märganud autojuht.

Möödunud aasta 1. veebruaril rammis reka Tallinn-Narva maanteel suurel kiirusel lumesaha teelt välja. Jne., jne. Neid õnnetusi, kus üheks osaliseks on teehooldusmasin, on igal talvel päris mitu. Ülal loetletud võinuksid olemata olla, kui autojuht oleks õigel ajal hooldemasinat märganud.

Lumesaha juht Anti Erma, kellega ühe tööpäeva kaasa sõitsime ning kes tõenäoliselt praegugi kusagil tuisust maanteed mõõdab ja teed puhtaks lükkab, ütleb, et autojuhid võiksid olla hoolivamad ja sahka tähele panna. See on ju kõigi liiklejate turvalisuse huvides tehtav töö.

Anti Erma on paari aastakümne pikkuse karjääri jooksul kogenud omal sahal, kui valusalt lollus liikluses kätte maksab: aastaid tagasi sõitis üks auto tema hooldeauto saha pihta, paiskus ümber ja süttis põlema. Juht hukkus.

KOLM ASJA, MIDA SA TEADMA PEAKSID

Vilkuva kollase märgutulega hooldussõidukil on teehooldustööde tegemise ajal üllatavalt laiad õigused ning kaasliiklejad võiksid neid teada. Nii oleks liiklus meie maanteedel turvalisem ja jääks ära mõnigi õnnetus.

Liiklusseaduse § 17, tee andmise üldiste kohustuste lõige 2 ütleb selgelt, et liikleja peab andma teed töötavalse sisselülitatud kollase vilkuriga sõidukile ja niisuguse sõidukiga saadetavale sõidukile. Vajaduse korral peab liikleja tee andmiseks seisma jääma.

LS § 55. Möödasõidu, möödumise ja ümberpõike erand: aeglaselt liikuvast või seisvast sisselülitatud kollase vilkuriga teel töötavast hooldussõidukist võib mööduda, mööda sõita või ümber põigata teisi liiklejaid või teel töötavaid inimesi ohustamata vastavalt olukorrale kas paremalt või vasakult, sealjuures on lubatud ületada möödasõitu keelavat teekattemärgist.

! Sisselülitatud kollase märgutulega teel hooldustöid teostava hooldussõiduki juht ei pea järgima parempoolse liikluse nõudeid.

Samuti võib see kõrvale kalduda liiklusseaduses sätestatud sõiduki peatamise, parkimise ning paiknemise nõuetest.

! Hooldussõiduki juht tohib hooldustöid tehes asulavälisel eraldusribaga teel pöörata vasakule või tagasi ka nendes kohtades, kus pole asjakohaseid liiklusmärke ning võib kõrvale kalduda teemärgiste ja liiklusmärkide nõuetest.

Ainult eesõigusmärgid ning kiirusepiirangud on reeglid, millest hooldussõidukite juhid kõrvale kalduda ei tohi hoolimata tööülesannete täitmisest ja töötavatest märgutuledest. Ehk siis: jah, peateele sõites peab sahajuht veenduma, et tee on vaba.

Video: Sten Ottep/Fifty Visual. Kaanepilt: kuvatõmmis

Artikkel ilmub Delfi, Accelerista ja Maanteeameti koostööprojekti “Ühes tükis läbi talve” raames. Klõpsa alumist bännerit ja loe Delfi lugusid!

talvele vastu

Jaga

AVALDA ARVAMUST!