1. juunist 2020 hakkab Soomes kehtima uus liiklusseadus. Ajakohastatud seadus käsitleb liiklust mõistuspärase tervikuna, liiklejatel on näiteks õigus talvel sõita suverehvidega kui ilm seda soosib. Ning e-autosid võib teatud juhtudel laadida generaatoriga.

Soomes valmistutakse tuleva aasta juunis jõustuvaks liiklusseaduse muudatuseks. Üks lähitulevikku suunatud seadusesäte puudutab mootorsõiduki põhjendamatu tühikäigul töötamise keelu täpsustamine selliselt, et see puudutab vaid sisepõlemismootoriga autosid.

Esmapilgul näib tegemist olevat üsna tühise tekstikohendusega. Elektriautode puhul mootori tühikäiku sellisel kujul ju ei eksisteeri: need ei paiska seistes õhku heitgaase.

Ent energiat kulutavad e-autod tõepoolest ka paigal seistes, eriti siis kui kliimasüsteem talvel kabiini kütab või suvel jahutab: suurel osal elektriautodel saab funktsiooni äpist ühe näpuliigutusega sisse lülitada.

Niisiis võiks seda olukorda käsitleda tühikäigul töötamisena samamoodi nagu ICE autosid soojendatakse või ka jahutatakse. Aga see tundub jabur ja ebaõiglane.

Niisiis ongi edaspidi vahe sees: sisepõlemismootoriga autode, sh hübriidajamiga autode puhul on uue seaduse järgi edaspidi tühikäigul töötamine enne liikumahakkamist lubatud vaid nii kaua kui sõiduki ettevalmistamiseks on vaja: sõltuvalt mudelist mitte üle mõne minuti.

Uus seadus ei puuduta elektriauto aku laadimist bensiini- või diiselgeneraatori abil. Maapiirkondades, kus pole võimalik autot laadida avalikes laadimispunktides, on üks lahendus näiteks hajajaam, mis toodab elektrit lisaks päikesele vajadusel diiselgeneraatoriga. Mõttetute vaidluste vältimiseks läheneb seadus laadimismurele terve mõistusega.

Muutmata jääb praegune seadusepügal, mis keelab sisepõlemismootoriga sõidukil tühikäigul seismist kauem kui kaks minutit muudel põhjustel kui liiklustakistused.

Uutel autodel on enamasti peal Start Stopp süsteem ja see lülitab mootori näiteks foori taga ise välja, aga juht peab jälgima toimuvat, sest külmakraadidega ei pruugi automaatne lülitus töötada.

Samuti jääb kehtima erand, mille kohaselt tohib sõiduki mootorit käimas hoida maksimaalselt neli minutit enne liikumahakkamist juhul, kui õhutemperatuur on alla -15 kraadi.

Miks sellised täpsustused on vajalikud? Sisepõlemismootoriga sõiduauto tühikäigul kulub keskmiselt 0,4 – 0,9 l kütust tunnis.

Töötav kliima- või küttesüsteem suurendab kütusekulu veel 0,3 – 0,4 liitri võrra ning umbes samavõrra mõjutab kütusekulu Webasto eelsoojendussüsteemide kasutamine.

Tühikäigul tiksuva auto suurim kahju on keskkonnakoormus: kütust kulutades paisatakse õhku heitmeid, CO2-st alates ja lämmastikoksiidi ning peenosakestega lõpetades.

Kes oskab soome keelt, võib uut liiklusseadust lugeda siit

Seadust sirvis Lena Murd. Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.