Kolmapäev, 24. aprill 2024
15. oktoobril teatas Lufthansale kuuluv Swiss, et jätab kõik Airbus A220 lennukid mootorite tehniliseks kontrolliks maa peale. Pratt & Whitney, mille mootoriga probleemid on tekkinud, soovitab lisaks A220le kontrolliks tagasi kutsuda ka kõik Embraer 190/195-E2-d, mis sama jõuallikat kasutavad.

Swiss otsustas 15. oktoobril juhtunud intsidendi tõttu jätta kõik Airbus 220 lennukid maa peale kuni on selge, miks Pratt & Whitney valmistatud PW1500G lennukimootorid laguneva kipuvad.

Mootoritest pudenevad tükid

Tegemist oli Swiss IA jaoks juba mitmenda järjestikuse intsidendiga: 25. juulil pudenesid Londonist Genfi teel olnud A220 turbiinist tükid Prantsusmaa metsade vahele. Väidetavalt nähti mootorist ka leeki välja löömas.

Varasemalt oli juulis mootorivea tõttu pöördunud tagasi Düsseldorf-Zürichi liinilend. Veel üks sarnane juhtum leidis aset tänavu 16. septembril.

Prantsuse lennuameti uurimisrühm leidis, et kõik need intsidendid on identsed ning nimetas neid tõsiseks, asja on asunud uurima ka Ühendriikide riiklik transporditurvalisuse nõukogu.

Nagu kuulda, otsitakse Prantsusmaal avalikkuse abiga metsast siiani umbes 70 cm läbimõõduga titaanitükki, mis võib olla purunenud kildudeks. Uurimisrühm plaanib põhjalikud otsingud ette võtta novembri alguses.

Swiss on hetkel maailma suurim Airbus A220 lennukitega opereeriv vedaja: selle lennukipargis on 29 uut A220 lennukit.

15. oktoobril, pärast otsust, teha Pratt & Whitney mootoritele lisakontroll, oli Swiss sunnitud tühistama üle 100 lennu.

Osa lennukeid (praeguse seisuga 17) on inspekteerimise juba edukalt läbinud, tunnistatud lennukõlbulikuks ja naasnud liinidele. 29 Airbus A220 lennukit peaksid Swissi liinidel olema tagasi neljapäeval.

Kõik mootorid lisakontrolli

Airbus A220 lennukeid kasutab ka näiteks lätlaste airBaltic, millel on neid praeguseks 20. Nemad olukorda seni kommenteerinud ei ole. Delta Air Lines teatas aga, et neil A220 probleeme ei esine.

Airbus A220le lisaks on Pratt & Whitney PW1500G ja PW1900G mootorid osal Embraer 190/195 E2 lennukitel ja A320neo perekonna mudelitel. A320neo on Airbusi hitt-toode ning tootja kinnitusel pole selle mootoritega muresid esinenud.

Airbus teatab, et teeb Pratt & Whitney’ga tihedat koostööd ja koordineerib tegevust järelevalveasutustega, mis on teinud ettekirjutuse, viia läbi lisakontroll mõlema mootoritüübi madalrõhukompressoritele. Firma ei täpsusta ettekirjutuse tegemise aega ega tähtaega, millal kõik mootorid peavad olema üle kontrollitud.

Bombardier’ist sai Airbus

Praeguseks on Airbus tellijatele kätte andnud 90 110-145-kohalist Airbus A220 tüüpi lennukit. 145-kohalised A220-300 lennukid, mida kasutab ka lätlaste airBaltic, on reisijate jaoks mugavamad, avaramad ja vaiksemad.

Lennukite eeliseks on keskkonnasäästlikus: CO2 heitmeid tekib 20% vähem ja NoX-e koguni 50% vähem. Enne kui Airbus Bombardier’ilt projekti üle võttis, tunti neid CS või C seeria nime all.

Nagu öeldud, kasutab Pratt’i mootoreid ka Embraer oma uuenenud 80-120-kohalistes Embraer E2 lennukites. Embraer on seni kommentaaride andmisest keeldunud. E190-E2 tüüpi lennukeid kasutab Norra Wideroe, mis rendib neid Aercapilt ning üks E195-E2 on tarnitud Brasiilia Azul SA-le, ent ei ole veel kommertskasutuses.

Lennundusekspert: vigadest õpitakse

Lennundusekspert Toomas Uibo, Regional Jeti turundus- ja kommunikatsioonijuht tõdeb, et igast sellisest tagasilöögist on alati väga kurb kuulda, kuid usub, et Airbus on valmistanud siiski hea ja turvalise lennuki.

“See, et Swiss terve oma A220 lennukipargi maha pani, on muidugi tõsine ja märgiline otsus ja sellise otsuse õigsust ei ole kombeks lennunduses kahtluse alla seada,” ütleb Uibo.

“Loodame, et uurimine tuvastab intsidentide põhjused, võimalikud vead kõrvaldatakse ja lennumasinad saavad taas oma tööd edasi teha. Lähipäevad näitavad kuidas see sündmus Euroopa lennuliiklust tervikuna mõjutama hakkab.”

airBaltic oma lende ei peata

ERR-l on õnnestunud saada airBalticult pikem kommentaar (Accelerista 16.10 hommikul saadetud kirjale tuli vastuseks lühike pressiteade), kus ettevõte teatab, et lende Airbus A220 lennukitega ei ole kavas peatada, kuna kasutatakse pisut teist tüüpi P&W mootoreid.

airBaltic kasutab Swissiga võrreldes teist tüüpi Pratt & Whitney PW1500G mootorit, märkis lennufirma ja lisas, et tootja kinnitusel vastavad mootorid jätkuvalt kõigile lennuturvalisuse nõuetele.

“airBaltic jälgib täpselt USA mootoritootja Pratt & Whitney soovitusi täiendavate mootoriülevaatuste kohta, mis viiakse läbi vastavalt mootoritootja ajakavale ja juhistele, et tagada Air Balticu lendude töökindlus,” teatas AB. Samuti teeb ettevõte tihedat koostööd Pratt & Whitney ja lennukitootjaga Airbus.

Loe siit, mis on hädamaandumine

KOMMENTEERI SIIN