Näitad nägu ja saad lennule!? Ühe Hiina lennufirmaga on see juba võimalik

Pinterest LinkedIn Tumblr +
5G tehnoloogia teeb lennule pääsemise kiiremaks: ühes Hiina lennujaamas saab check-in’i teha, loovutada pagasi ja läbida turvakontrolli vaid nägu näidates. Lennuki pardalgi suunab lennusaatja näotuvastuse alusel reisija oma kohale.

Daxing International

Pekingi Daxing rahvusvahelises lennujaamas ei pea enam näitama oma ID-kaarti, passi ega lennupileteid – seda küll vaid ühe lennufirma reisile suundudes.

Tänu nutikale 5G reisisüsteemile saavad China Eastern Airline reisijad näotuvastuse abil teha check-in’i, ära anda pagasi ja läbida turvakontrolli. Samuti kasutavad lennukite pardameeskonnad näotuvastuse süsteemi, mis aitavad reisija suunata lennukis õigele istekohale.

Tallinna Lennujaama kommertsjuhi Eero Pärgmäe sõnul on sarnased näotuvastusel põhinevad biomeetrilised süsteemid arendusel üle maailma, nii ka Euroopas.

Mõnes Euroopagi lennujaamas võib juba näha esimesi katsetusi biomeetriliste tuvastussüsteemidega check-in’i tegemiseks ja lennule pääsemiseks, kuid laialt need veel levinud pole.

“Ka Tallinna Lennujaam jälgib neid arenguid huviga ning on oma eeltöö biomeetrilise süsteemi kasutamiseks ära teinud,“ selgitas Pärgmäe.

Näotuvastuse süsteem võimaldab töötajatel kiiresti reisijaid identifitseerida. See tegevus võtaks muidu passi või ID-kaarti näidates oluliselt kauem aega.

Näotuvastus aitab lennufirmal pakkuda kiiremat ja mugavamat teenust. Näiteks saavad lennufirma töötajad kiiresti teada, millisesse terminali, väravasse või lennule on inimene vaja suunata.

Nutikate reisisüsteemide hulka kuuluvad ka nutikuvarid, mis annavad reisijale personaalset teavet konkreetselt tema lennu kohta.

Enam ei pea lappama pikki nimekirju ja otsima lennujaamas üsna tihti pilla-palla suvalistes kohtades asuvatelt infotabloodelt oma lennu kohta värskemat infot. Saati, kui selle otsimine on aeganõudev: tihti tuleb oodata seni kuni masinavärk kümnete väljuvate lendude reas selle õigeni jõuab.

Nutikas reisiinfosüsteem vajab toimimiseks 5G võrku, tehisintellekti ja liitreaalsuse olemasolu. Tulevikus võib neid kolme märksõna pidada arendajate sõnul iga lennujaama standardiks.

See omakorda võib tuua lennureisidesse tagasi kiiruse ja elegantsuse mõõtme, mis viimastel aastakümnetel on üha karmistuvate turvanõuete tõttu kadumas.

Selline lennutööstuse arenguhüpe aga vajab väga hästi toimivaid ja kiireid 5G sidevõrke ning ka lennujaamade omavahelist suhtlust üle “asjade interneti”.

Loomulikult on iga taolise inimese isikut tuvastava tehnoloogia puhul vältimatu, et reisijate andmete turvalisus on tagatud. China Eastern Airline seda kinnitab, pidades reisijate ohutust ja andmete kaitstust prioriteediks.

Huawei 5G võrk võimaldab edastada tohututes mahtudes andmeid. See omakorda loob võimaluse pakkuda reisijatele personaliseeritud teenuseid.

Näiteks võimaldab süsteem saata personaliseeritud teateid lennuinfo, pagasi äraandmise ning kättesaamise kohta ja palju muud.

China Eastern Airline loodab, et selline süsteem aitab vähendada reisimisega seotud stressi ja ajakulu, tehes lennule jõudmise mugavaks ja sujuvaks.

China Eastern Airline on käivitanud ka 5G pagasi jälgimise süsteemi, milles kasutavad RFID pagasisilte. RFID pagasisildid on nutikamad ning toimivad erinevalt triipkoodiga pagasisiltidest ka siis, kui silt on määrdunud või lugeja suhtes suure nurga all. Lisaks saavad reisijad reaalajas jälgida oma pagasi liikumist.

Nutika ja aegasäästva reisiinfosüsteemi loojateks on China Eastern Airline, Beijing Unicom, Huawei ja Pekingi Daxing International lennujaam.

Pilt: Unsplash/Markus Winkler

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.