Neljapäev, 18. aprill 2024
Milline muruniiduk on Eesti tingimustes kõige parem suure pindalaga maa-ala niitmiseks? Kas eelistama peaks bensiini-, elektri- või hoopis aku jõul töötavat niidukit? Spetsialistide nõuandeid järgides on võimalik teha õige valik ja tööriistaga aastaid rahul olla.

Eesti suvi, kus vahelduvad nii päikselised kui ka vihmased ilmad, soosib muru kiiret kasvamist. Just praegu on õige aeg valida sobiv muruniiduk, millega oma aiale taas kena välimus anda. Hoolitsetud muru paitab silma, ja sellele on mõnus astuda.

Muru niitmine n-ö käepäraste vahenditega võib olla tõeliselt tüütu ja aeganõudev. Kui aga vahendid on õiged ei ole see enam kohustus vaid rõõm – lihtne, kiire ja tegijat kiitev, sest tulemus on silmaga näha. Võib juhtuda, et pereliikmed lähevad omavahel isegi vaidlema, kelle kord on muru niita, sest tegu on lõbusa ja mõnusa tööga.

Kui aed on aga suur, võib tekkida küsimus, milline on see kõige parem muruniiduk, millega lihtsalt ja mugavalt rohi taas tasaseks lõigata? Kas valida murutraktor, elektriniiduk või hoopiski akudel töötav moodne masin?

Spetsialistide abiga peaks see küsimus vastuse saama. Kui õige niiduk valitud, on ülejäänu puhas fantaasia – kas lõigata muru kaunisse mustrisse, jätta putukatele mõni kõrgem niitmata ala rahupaigaks ja liigirohkusele rohkem ruumi või teha hoopiski põnevate radadega labürint? Suurel maa-alal on mänguruumi kõvasti!

Muruniidukite eri tüübid ja eelised
Bensiiniga muruniidukid

Bensiinil töötavad muruniidukid on meie aedades kõige rohkem levinud. Töötamiseks vajavad need kütust ning mootor sujuvaks toimimiseks õli. Omanikul on valida, kas osta kallimat valmissegatud kütusesegu või teha see kodus ise vastavalt vajadusele õiges koguses valmis. Hea bensiininiiduk teenib omanikku pikki aastaid. 

Suurema pindalaga aias on bensiinil töötava niiduki kasutamine väga mõistlik, sest korraga saab niita kogu aia, ilma et peaks muretsema kaasalohiseva juhtmepuntra või tühjeneva aku pärast.

Miinuseks on, et tegu ei ole kõige loodussõbralikuma variandiga, niitmisega kaasneb müra ja kerge vibratsioon ja kütuse lõhngi ei pruugi kõigile meeldida. 

Elektrilised muruniidukid

Bensiinil töötava muruniiduki keskkonnasõbralikum vaste on elektriline muruniiduk. Masina töötamiseks läheb – nagu nimigi ütleb – vaja vooluallikat ehk elektrit. Seega peab kuskil olema korralik elektriühendus. 

Elektriline muruniiduk töötab siis kui juhe on pistikus ning suurema pindalaga maa-ala niitmisel võib just kaabel tekitada peavalu: et niiduk kõikjale ulatuks, on vaja lisaks pikendusjuhtmeid. 

Maas olevad juhtmed võivad jääda jalgu mitut moodi – niitja võib neisse komistada või kogemata neist üle sõita ja juhtmete hilisem lappimine on kallis, sest remontima peab asjatundja. Muruniiduki juhtme kahjustumisel aga tuleb see kohe välja vahetada ning see ei pruugi olla odav lõbu. 

Seega, jah, elektrilise niidukiga saab niita ka suurt maa-ala, aga niitjalt nõuab see kannatlikkust ja tähelepanu, et tee oleks vaba juhtmetest. Muuseas, abi on selle töö kahekesi tegemisest: üks niidab, teine sätib juhtmeid.

Akuga muruniidukid

Suure pindalaga aia puhul võib niisiis juhtmega muruniidukiga niitmine olla tülikas, mistõttu tasuks otsida häid alternatiive.

Kui bensiiniga muruniiduk mingil põhjusel valikust välja jääb, tasuks vaadata kaasaegsete akuga muruniidukite poole. Nende seast leiab nii traditsioonilisi murulõikureid kui ka robotniidukeid, mis on tehnika viimane sõna, ja kompaktsed ning oma “iseseisvuse” tõttu kindlasti ka mugavamad. 

Siinkohal on eriti oluline pöörata tähelepanu seadme tehnilistele näitajatele: väikese aku mahutavusega niiduk võib ootamatult keset aeda tühjaks saada ja aku tuleb laadima panna. Ettenägelik omanik soetab masinale ühe või kaks lisaakut, sel ajal kui üks aku laeb, saab tööd jätkata.

Robotniidukid

Kui aga kõige tähtsam on mugavus ning maksimaalselt hooldatud muru, leiab sobiva lahenduse robotniidukite seast. Robotniiduki tehnilistes andmetes on välja toodud maksimaalne maa-ala suurus, mida niiduk hooldada suudab, sestap on valiku tegemine lihtne.

Robotniidukil on palju eeliseid: lisaks “isemõtlemisele” hooldab see muru regulaarselt ja tulemus jääb ideaalne, ka akut läheb see ise laadima siis kui on õige aeg. See on vaikne ning enamasti ka taimeriga seadistatav. Parim lahendus näiteks maakodus, kus muidu kuluks puhkepäevad muru niitmisele, aga nüüd jääb aega muuks! Valik robotmuruniidukeid on leitav siit

Suure pindalaga murualal toimetab robotniiduk iseseisvalt. Küll on mugav! Foto: Ylle Tampere
Rootorniiduk ehk käsitsi lükatav muruniiduk

Rootorniiduk ei kasuta elektrit ega bensiini vaid kondiauru – seda tuleb käsitsi enda ees lükata. See tähendab, et muru niitmine on päris parajalt energiat kulutav töö ja sobib hästi puhuks, kui on vaja end saada paremasse vormi.

Siiski sobib rootorniiduk eelkõige väiksematesse aedadesse, suurema aia puhul kipub töö venima hommikust õhtusse ja tegijat väsitama. Tekib kiusatus vikat kätte võtta, aga see eeldab, et rohi on piisavalt kõrge.

Kel aga soov kaalu langetada, siis käsiniiduk on selles üks lõbusamaid abilisi – samme koguneb korralikult ning kilokaloreid kulub tunnis sõltuvalt niitjast 150-200! Valiku moodsaid treeningvahendeid leiab siit.

Muruniidukite tehnilised näitajad

Üks olulisemaid aspekte sobiva muruniiduki valimisel on selle tehnilised näitajad. Neist oleneb muruniiduki töö tõhusus ja mugavus. On paar kuldreeglit, mis aitavad õige lõikuri valikul.

  • Võimsus: mida suurem aed, seda võimsam masin – jõuline töövahend jaksab rohkem, töö saab tehtud kiirelt ja korralikult.
  • Kogumismahuti: üks kasulik lisa niidukil. Mida suurem aed, seda olulisem on kogumismahuti suurus, sest väikese mahuti pidev tühjendamine on pehmelt öeldes tüütu. Muidugi võib mahuti ka eemaldada ja niita nii, et lõigatud rohi jääb maapinnale, aga hiljem tuleks see siiski kokku riisuda. Seega on mahutist palju kasu, et töö kiiremini tehtud saaks.
  • Lõikekõrgus: see võiks olla reguleeritav, kuna eri pinnasel kasvab ka rohi erinevalt ja et mitte “künda” näiteks sammalt üles, peaks saama tera astme-kaks kõrgemaks timmida. Hästi hooldatud murule ning tasasele pinnasele sobib aga ka kõige madalam tase, et saada n-ö inglise muru stiilis tulemust.
  • Pöörderaadius: jah, see ON oluline, sest pidev “nökerdamine” ja masina sättimine uuele rajale on tüütu ja kui seda ei tee, jääb tulemus ebaühtlane.
  • Vedavad rattad: osal niidukitel on üks vedav telg, nii, et masinat ei pea enda ees lükkama vaid see liigub ise soovitud suunas. Lihtsustab niitmist, vähendab ajakulu, aga on tiba mürarikkam.
  • Muruniiduki kaal ja mõõted: jah, see on tähtis kui pead masinat hoiustama või näiteks autosse pakkima. Seejuures võiks vaadata ka, kui lihtne on niidukit n-ö kokku voltida. 
Muruniidukite lisafunktsioonid

Muruniidukeid on kahte tüüpi: tahaviskega ja külgväljaviskega masinad. Tahaviskega lõikurid on turvalisemad, sest niidetud rohi maandub niiduki taga.

Külgväljaviskega niiduk – kui sel ei ole kogujat küljel, loobib lõikemassi küllalt suure kaarega masinast kaugele ja näiteks mööda jalutades on päris valus lendrohuga pihta saada.

Lisaks paiskub küljelt ka mulda, sammalt, kivikesi ning kõike seda, mis on murule ununenud – mänguasju, toitu, pudenenud mutreid jms. – kui see niidukist õhku paisatakse ja eemale heidetakse, võibki haiget saada või auto kerele täksid lüüa, veel kurvem, mõne klaasakna lõhkuda. Ka loomad on ohustatud. Seega tasub külgväljaviske puhul eelistada mahutiga niitmist.

Niidetav ala tuleb enne töö alustamist üle vaadata

Enne kui niitma asuda, tuleks niidetav ala läbi käia ja korjata üles kõik vedelema ununud asjad, märgistada kivid ja puujuured ning muud takistused, mis võivad hoogsalt niites kahe silma vahele jääda. 

Kui peres on lapsi ja loomi ning pinnas ebaühtlane, tasuks külgväljaviskega masinat valides kindlasti võtta see, millel on kogumismahuti. Ja seda mahutit ka kasutada!

Muruniidukite omadustega saad lähemalt tutvuda siin

Kumba siis ikkagi eelistada, kas muruniidukit või -traktorit?
Murutraktor sobib suure pindalaga aia niitmiseks ülihästi

Suure pindalaga maa-ala niitmine väikese muruniidukiga on aeganõudev ja veidi tülikas ning tegelikult võikski tõsisemalt kaaluda murutraktori soetamist. Valik on lai!

Murutraktorit on keerulisem hoiustada kuid see probleem on lahendatav ning traktori jõudlus kaalub väikesed miinused kindlasti üle: töö lausa lendab muruniidukiga niitmisega võrreldes!

Kui muruniidukiga peab ebatasaseid pindu ületama äärmise ettevaatusega, siis traktoriga on see lihtsam, sest suured rattad on disainitud ebatasasusi ja lausa künkaid ületama. 

Lisaks on murutraktoriga sõitmine lustlik ettevõtmine: kõrge isteasend annab aiast hea ülevaate ning fantaasia saab lennata, kuidas täpselt niita, kas teha mustreid või sik-sakke või niita matemaatilist joont järgides.

Murutraktor tekitab müra rohkem kui väike muruniiduk, seega soovitatakse niites kasutada mürasummutavaid kõrvaklappe ja ka kaitseprille – ka neid leiab Kaup24 veebipoest suures valikus. 

Murutraktorid ootavad oma uusi innukaid töökaaslasi aga siin

Loe siit, kuidas niidukis õigesti biokütust kasutada

Kaanepilt: Unsplash, CC

KOMMENTEERI SIIN