ÜRO töövõit: pliikütusel on ametlikult kriips peal

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Eile – pea sajand pärast pliikütuse kahjulikkuse laiemalt teatavaks saamist – teatas ÜRO, et mürgise kütusega on ametlikult lõpp.

Juulis lõppesid viimase pliikütust tarvitava riigi, Alžeeria varud. Pliikütus on enamuses arenenud riikides olnud keelustatud juba 1980ndatest saadik, põhjuseks suurem saastamine, haiguste tekitamine ning lastele arenguhälvete põhjustamine.

ÜRO Keskkonnaprogrammi hinnangul põhjustas pliikütuse tarvitamine igal aastal 1,2 miljonit enneaegset surma ning maksis maailma majandusele 2,07 triljonit eurot.

“Pliikütuse likvideerimine on suur võit meie elukeskkonnale ja tervisele,” sõnas ÜRO Keskkonnaprogrammi peadirektor Inger Andersen.

Hoolimata arstide hoiatustest ja kasvavatest muredest ning viie töötaja surmaga lõppenud juhtumist USA kütusetootja Standard Oil rafineerimistehases 1924. aastal kulus siiski pea sajand, et mürgine kütus likvideerida. Veel 1970. aastal sisaldas pea kogu müüdav kütus pliid; 2000. aastal müüdi pliikütust ikka veel 86 riigis.

ÜRO Keskkonnaprogramm käivitas pliikütusevastase kampaania 2002. aastal. Aastaks 2016 olid pliikütuse müügi muuhulgas lõpetanud ka Põhja-Korea ja Afganistan ning kasutamine säilis vaid käputäies riikides.

Foto: Getty Images

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.