Neljapäev, 28. märts 2024
Pärast korduvaid edasilükkamisi tundub, et Euroopa Komisjon on jõudmas kokkuleppele Euro 7 heitmenormide osas. Kõigi eelduste kohaselt kinnitatakse uued standardid homme, 12. oktoobril.

Euro 6 heitmenormid kehtivad alates 2014. aastast ning reguleerivad Euroopa Liidus mootorsõidukite heitmeid, sõiduautodest rasketranspordini. Euro 6 järeltulija, veelgi rangem Euro 7 pidi avalikkuse ette jõudma juba eelmise aasta lõpus, kuid seda kuupäeva on korduvalt edasi lükatud – viimati oli selleks käesoleva aasta 20. juuli.

Euro 7 saab tõenäoliselt olema viimane sisepõlemismootoreid reguleeriv standard, mis saadab omakorda Euroopa viimast sisepõlemismootorite põlvkonda – teadagi lõpetatakse EL-is uute sisepõlemismootoriga autode müük 2035. aastaks.

Pärast seda, kui Euroopa Komisjon Euro 7 standardid heaks kiidab, järgneb uus otsustamise faas seoses reeglite jõustamisega. Suure tõenäosusega juhtub see 2025. aastal või veidi hiljem.

Euro 7 “lukku saamine” on ametnike sõnul oodatust kauem aega võtnud mitmel põhjusel: esiteks on väga keeruline luua samaaegselt reegleid sõiduautodele, veokitele, mootorratastele jne. Lisaks tuleb silmas pidada kõigi tööstuse investorite prioriteete, omajagu segas kaarte ka Eesmärk 55 kliimapaketi reeglistik.

Miks seda üldse vaja on?

Suure osa autotootjate jaoks jääb ebaselgeks, miks uusi norme üldse vaja on. 12 aastat ehk aeg uute sisepõlemismootoriga autode müügi lõpuni on autotööstuse kontekstis väga lühike, uutele normidele vastavate sisepõlemismootorite arendamine on ajamahukas ja kulukas ning mitmed tootjad plaanivad juba enne 2035. aastat sisepõlemismootoritega lõpparve teha.

Euroopa Autotootjate Liidu (ACEA) heitmete ja kütuste direktor Paul Greening arvab samuti, et Euro 7 ei ole enam mõistlik. “Nii CO2 kvoodid kui Euro 7 on sammud teel nullheitmete poole. Uued normid jõuaksid kehtida vaid ühele mudelipõlvkonnale, ent enamus tootjaid ei tee sellist investeeringut, vaid keskenduvad juba praegu nullheitmega sõidukitele.”

Euroopa Komisjoni sõidukiheitmete töögrupi juht Panagiota Dilara avab probleemi teist külge: “Euro 7 ei puuduta ainult sõiduautosid, vaid ka rasketransporti, mis suure tõenäosusega ei sõida 2035. aastaks elektril või vesinikkütusel. Lisaks reguleerivad uued standardid ka muid sõidukiheitmeid nagu piduritolm ja rehviosakesed.”

Uute normide pooldajate sõnul on kõige olulisem punkt aga tervis. Euroopa Keskkonnaagentuuri andmetel suri 2019. aastal Euroopa Liidus õhusaaste tõttu üle 300 000 inimese. Kui 2030ndatel müüdavad veokid ja sõiduautod, mis jäävad teedele tõenäoliselt 2040ndateni, on märgatavalt puhtamad, võib see tähendada tuhandeid päästetud elusid.

Foto: Bloomberg

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN