Reede, 26. aprill 2024
Lõputu vaidlus teemal, milline sõiduk on keskkonnasõbralikum, saab soome asjatundjate arvutusega kiire lõpu: piisab, kui vana autot välja vahetades eelistada mõni aasta uuemat autot. See aitab üldisele heitmetaseme vähendamisele tuntavalt kaasa.

See, kas kõige keskkonnasõbralikum on surugaasi-, elektri-, vesinikajamiga auto või hoopiski hübriid, polegi nii tähtis, selgub soome Traficomi ja kasutatud autode müügiasjatundjate arvutustest. Autotranspordi heitmenäidud saab tuntavalt allapoole tuua ka massiliselt elektriautosid soetamata.

Vähem saastava sõiduki soetamine ei tähenda ilmtingimata ülejõu elamist. Ökoteo jaoks on täiesti piisav ka see, kui vana auto vahetatakse veidi uuema vastu.

Autopark on vana ja väsinud

Soome autopargi keskmine vanus on 12 aastat. Eestis on kõikide sõidukite (sh veokid) keskmine vanus 12,4 aastat. Üksnes M1 ja M1G kategooria sõiduautode vanuseks annab Maanteeameti statistika 12,3 aastat.

Ja veel detailsemalt: Eestis kõige levinuma sõiduauto Volkswagen Passat Variant universaali keskmine vanus on 16 aastat.

Neid autosid on Eesti teedel Maanteeameti registri andmetel 15 566 ning valdav osa on diiselmootoriga. VW Passateid, neid tavalisi, on 13 405, keskmine vanus üle 13 aasta, diisliga sõidavad nõks üle poole.

Teisel kohal oleva Toyota Avensise – neid on registris 15 181 – keskmine vanus on 9,6 aastat ja lõviosa sõidab bensiinimootoriga. Need on vaid mõned näited, kuidas autoparki saab lähemalt vaadata.

Aga nagu Soomes nii ka Eestis on suur osa autopargist vananenud ning tossavad diislid teevad elu kibedaks ja õhu paksuks ning suur kogus “vanakesi” mõjutab oluliselt keskmisi heitmetaseme näitajaid.

Põhjanaabrite liiklus- ja sideameti Traficomi andmetel oli möödunud aastal liikluses osalenud sõiduauto CO2 heitmed keskmiselt 157,6 g/km.

Eesti kohta on Keskkonnaministeeriumil andmed olemas 2014. aastast ja siis oli sõiduauto keskmine heide 140g/km CO2. Heitmekoguseid täpselmalt saab vaadata kütusekulu teatmikust.

Nii Eesti kui paraku ka Soome number tunduvad olevat veidi laest võetud, sest keskmist saab võtta üksnes nende autode põhjal, mille kohta on mõõtmisandmed olemas. Suure osa vanade sõidukite kohta igasugune teadmine puudub, tehnoülevaatusel CO2 hulka ei mõõdeta.

Pisutki uuem auto on parem kui vana

Elektriautode maailmavallutusplaanid on hetkel veel tulevikumuusika, täna ei ole need eri põhjustel isegi meie ülelahenaabritele kättesaadavad.

Enamiku jaoks on elektriauto ostmine ülejõukäiv, kuigi Soomes on ette nähtud ostutoetus ja soodustused, ka ei ole autosid alati saada. Ent seepärast end keskkonnahävitajaks pidada pole ka põhjust.

Keskkonnahoiu mõttes on abi sellestki, kui vana ja saastava sõiduvahendi asemele jõudumööda veidigi uuem sõiduk soetada, leiab mõne aasta vanuseid sõidukeid müüva ettevõtte Kamux tegevjuht Juha Kalliokoski.

Kamuxi statistika kohaselt on nende poolt tänavu müüdud kuni nelja aasta vanuste autode CO2 heitmetase keskmiselt 121 g/km (NEDC). Veidi üle veerandi neist on gaasi-, elektri- või hübriidautod.

Traficomi andmetel on esmaregistreeritud uute sõidukite puhul sama näitaja keskmiselt 117,4 g/km. Erinevus pole väga suur.

Niisiis võib lihtne inimene keskkonnaheateo teha ka lihtsamalt, uut elektriautot või uhiuut sõiduautot ostmata. Piisab kui vana pann vahetada uuema auto vastu.

Või loobuda auto kasutamisest üldse, seda eriti linnas, kus heitgaasid on autostumise tõttu kõige suuremaks murekohaks. Linlasel ongi kõige lihtsam eelistada isiklikule autole muid transpordivõimalusi.

Kui see kõik aga liiga keeruline tundub, võib Soomes autot ostes oma saastepatud ka lihtsalt lunastada… On vaid aja küsimus, millal sarnane teenus Eestisse jõuab.

Alusmaterjali tõlkis Lena Murd. Lisa otsis Ylle Tampere. Pilt: Pixabay

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN