Reede, 26. aprill 2024
Soome liiklusohutusamet uuris, kuidas tunnevad end liikluses nn. rohelised juhid. Noored sõidukijuhid tunnistavad, et kogevad tihtipeale liikluses kiusamist. Eriti ohtlik on see juhul kui kiusatavad istuvad mopeedi või tsikli sadulas. 

Iga kaheksas Soome autojuht tunnistab ausalt, et üritab aeg-ajalt tsikli või mopeediga liiklejaid “õpetada” ja neile kohta kätte näidata, selgub Soome liiklusohutusameti Liikenneturva uuringust.

Koguni pool noortest sõidukijuhtidest tunnevad, et neid liikluses meelega igapäevaselt kiusatakse. Sageli ongi mootorrataste ja mopeedide sadulas just noored liiklejad.

Oskused tulevad ikka aegamööda ja seda võtab õnneks suurem osa kogenud juhtidest arvesse – 65% samale küsitlusele vastanud kogenud juhtidest sõidab noori liiklejaid märgates ettevaatlikumalt ja tähelepanelikumalt.

Siiski teeb 12% isehakanud liiklusõpetajaid noortele juhtidele meelehärmi. Liikenneturva küsitlusele vastanud noortest 50% leidsid, et selline koha kättenäitamine muudab liikluse ohtlikuks.

Signaalitamine, tuledevilgutamine ja muud “õpetusmeetodid” teevad olukorra ainult hullemaks. Algajal juhil on tegu, et kõike märgata ja kui siis keegi omakorda arvab, et peab ta “paika panema”, on avariid kerged juhtuma.

⅔ noortest sõidukijuhtidest on seisukohal, et kogenumad liiklejad peaksid noortest rohkem hoolima ja näitama üles sõbralikumat suhtumist.

Liikenneturva esindaja Eeva-Liisa Markkanen paneb kõigile liiklejatele südamele, et noorte liiklejatega kehvasti käitudes näitavad kogemustega juhid halba eeskuju, õpetades vigade tegemise eest kätte maksma.

Ja noored juhid provotseerivad omakorda vanemaid ning tekibki nõiaring, millest välja saada on keeruline, kui mitte võimatu, sest enne juhtub traagiline avarii kuna kumbki juht ei taha teisele viimast sõna jätta. 

Eestis ei ole noorte autojuhtide seas teadaolevalt sellist küsitlust tehtud, aga liikluspilti vaadates on märgata ka meil isehakanud sõiduõpetajaid, kes mitte ainult noortele vaid kaasliiklejatele üldisemalt kohta kätte näitavad.

Jalgratturite, kergliikuriga liiklejate, tsiklijuhtide ja mopeediga sõitjate märkamine on hell teema ka Eestis: auto näiliselt turvalises suletud keskkonnas võib meelest minna, et on ka teisi, nõrgemaid liiklejaid. Sõidukite vahele siksivad tsiklid ja mopeedid on suur mure ning seetõttu tuleks mõlemal poolel arvestada üksteisega hoolikalt.

Liikenneturva soovitused turvaliseks liiklemiseks
  • Sõida tähelepanelikult ja ole valmis reageerima
  • Hoia pikivahet
  • Ära mine närvi, kui kaasliikleja teeb vea
  • Näita head eeskuju
  • Väldi ootamatuid manöövreid

Meil oli võimalus intervjueerida rahvusvaheliselt tunnustatud liikluspsühholoogi Ludo Kluppelsit, kes mainib, et liikleja peab alati arvestama liiklusse sisenedes liiklusraevu võimalusega. Noored sõidukijuhid peaksid olema eriti tähelepanelikud ja suhtuma kaasliiklejaisse reservatsioonidega, arvestades ootamatu käitumisega. Oskus selle pingega toime tulla tuleb ajaga ja sõidukogemusega.

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN