Neljapäev, 18. aprill 2024
J.D. Power avalikustas tänavuse USA-s müügil olevate uute sõiduautode kvaliteediuuringu tulemused. Esimest korda hinnati ka Tesla kvaliteeti. Kõige vähem esineb vigu Dodge ja Kia autodel, tagareas on üllatuslikult ikooniline Tesla. Enim põhjustavad meelehärmi moodsad juhiabitehnoloogiad, mis lihtsalt ei tööta või on keerulised kasutada.

Uuringufirma J.D. Power avalikustas 2020. aasta kvaliteediuuringu (Initial Quality Study) tulemused ja reastas autobrändid selle põhjal, kui palju omanikel on probleeme USA-s müügil olevate uute sõiduautodega.

Igal aastal läbiviidav uuring võtab luubi alla uute sõiduautode kvaliteedi, hinnates 233 probleemi, mis jagatakse 9 kategooriasse: sisekliima, juhiabid, sõidukogemus, eksterjöör, interjöör, jõuallikad, istmed, lisavarustus, sh ka ekraanid ning infolusti kasutamismugavus. 

Kirja lähevad kõik komponendid, mis kas ei tööta nagu peab või on rikkis, ja lisavidinad, mida on raske kasutada või mis on arusaamatult korraldatud ega vasta kasutajate ootustele.

Võrreldes eelnevate aastatega esines tänavu rohkem probleeme, aga see ei tähenda, et sõidukite kvaliteet on kehvem, vaid et uuring on muutunud ajas täpsemaks ja selle rõhuasetus liikunud rohkem lisafunktsioonidele.

34. korda läbiviidud uuring hõlmas enamust USA-s müügil olevaid 2020. aasta uudismudeleid (Euroopas 2019) ja nende kasutuskogemust 90 päeva vältel. Pingerida koostati selle põhjal, kui palju vigu esines 100 auto kohta keskmiselt. Mida vähem vigu, seda kõrgem koht.

Hinnati ka kasutajate rahulolu ja brändilojaalsust, mudelite arengut ajas ning garantiitingimusi. Eraldi hinnati nii sõiduautosid kui müügihitte SUV-sid ehk kõikjalsõitjaid. Vaadati ka, milline tehas suutis tootmisliinilt veeretada maha kõige kvaliteetsemat toodangut. Tootjate puhul hinnati üldiselt mudelivalikut ja eri sihtrühmade katvust.

Ameeriklased hindavad kodumaist toodangut kõrgelt

J.D. Poweri uuringus skoorisid Ühendriikides toodetud autod: Dodge (136 viga 100 auto kohta), Chevrolet (141 viga 100 auto kohta), Buick (150/100), GMC (151/100), Jeep (155/100) ja Cadillac (162/100).

Detroiti autotootjate koondtulemus on kõigi aegade parim ning analüütikute hinnangul mängib selles oma rolli ajalugu: margid on kasutajatele tuttavad, mingeid suuri üllatusi ei esine, kõik on harjumuspärane. Ilmselt saaks need brändid Euroopas samasuguse uuringu puhul sootuks teise tulemuse.

Esmaklassiautode tootjate tulemused jäid enamasti alla keskmise ja ühe põhjusena tuuakse välja asjaolu, et nn masstoodangu-autod on järjest kvaliteetsemad ja paremini varustatud ning nooblimad autod on kaotamas oma senist elitaarsust ja atraktiivsust, kohati aga tavaautodele lausa jalgu jäänud.

Preemiumklassis üritatakse päeva päästa järjest keerulisema tehnoloogiaga, mis kasutajatele peavalu tekitab – olgu kuitahes põnev lisavõimalus, seda peab saama kasutada intuitiivselt. 

Kia-Hyundai grupi noobelbränd Genesis (142/100), jaapanlaste Lexus (159/100) ning ameeriklaste Cadillac on selles rivis ainsad, millele kasutajatel ei ole suuri etteheiteid ning mille tulemused on tublisti üle keskmise.

Jaapani autodele heidetakse aga ette nende aeglast arengut, võrreldes näiteks Korea Kia ja Hyundaiga ja USA oma autobrändidega, ilmutavad nad selgeid mahajäämuse märke. Tehnika tundub küll vanamoodne, õnneks on see siiski lihtsalt kasutatav.

J.D. Poweri üldhinnang on aga pigem positiivne: järjest rohkem tootjaid on võtnud oma vigadest õppust ja oma tooteid parendanud.

Teslat hinnati esimest korda

Esimest korda koguti andmeid ka Tesla kohta, kuigi see oli keeruline, sest 15 osariigis ei lubanud Tesla uuringut omanike seas läbi viia, keeldudes omanike andmeid jagamast.

35 osariigist info siiski saadi ning see võimaldas ikoonilise elektriautode tootja pingeritta panna. Tulemus ei ole just liiga ilus: 100 auto kohta 250 viga. 

Teslale heidetakse peamiselt ette kõikuvat koostekvaliteeti ning detailidest möödavaatamist – hinna järgi oleks tegu justkui preemiumbrändiga, kvaliteet aga sarnaneb (ja on kasutajate hinnangul kehvemgi) kui tavaautodel.

Ent medalil on ka teine pool: Tesla pioneerib mitmes vallas, sh autonoomsete juhiabisüsteemide osas ja kabiini ergonoomika pideval täiustamisel.

On siililegi selge, et mida rohkem moodsat tehnikat ja vähem vidinaid (Tesladel käib suur osa funktsioonide juhtimisest ühe ekraani kaudu), seda rohkem neid kasutajaid, kes kaebavad nuppude puudumise üle.

Ühest varasemast J. D. Poweri uuringust selguski, et enamus kasutajaid ei tea oma autode infolustidest midagi ja on seetõttu pahased, kui selgub, et soovitud funktsioon oli kuskil nupu all täitsa olemas.

Kuigi tootjad panustavad autode ühenduvusse ja reklaamivaid uudismudeleid kui nutikaid ja kaasamõtlevaid, ei ole kasutajad alati inseneride ja disaineritega ühel meelel.

Suurim murekoht: infolust

Kõige rohkem nurisetaksegi infotainmendi võimaluste ja võimatuse üle. Iga neljas kõigist uue autoga ilmnevaist probleemidest on seotud ühenduvusega. Kehvasti paarituvad Android Auto ja Apple CarPlay, segadust tekitav ja juhi soovidest mitte aru saav hääljuhtimine.

Nahutada saavad ka žestidega eri funktsioonide juhtimine, sinihambad, mis jalgu alla ei võta ja puutetundlikud ekraanid, mis ei reageeri ning muidugi navisüsteemid, mis juhatavad jumal-teab-kuhu – see jamps on tuttav ka meile siin, kes me igapäevaselt ühe uue auto roolist teise istume.

Auhinnasadu korea autode pihta

Kuigi vigu on üksjagu, siis tõstab J.D. Power pjedestaalile need tootjad ja mudelid, mis kasutajatele kõige enam rõõmu valmistavad.

Mudelirivi tippu tõusis tänavu Chevrolet Sonic, millel 100 auto kohta esines 103 viga ning arusaadavalt võitis ka väikeautode klassis esikoha. Järgnesid Hyundai Accent ja Kia Rio. Allpool tabelis on toodud iga klassi 3 võitjat.

Noobelauto tootjatest võib rõõmustada Jaguar, mille kompaktne SUV E-Pace pälvis esimest korda IQS auhinna tulemusega 159 viga 100 auto kohta. 

Parimad sõiduautod segmentide kaupa. Allikas: kuvatõmmis
J.D. Poweri 2020 uuring
SUV-de ehk kõikjalsõitjate pingerida. Allikas: kuvatõmmis
Tootjate seas võidutsevad Dodge ja Kia

Kui keegi veel söandab midagi Kia kohta halvasti öelda, siis mõelgu hästi järele – hinnatud uuringus jõudis Kia tänavu hõbemedalile, kuigi samahästi võiks see medal olla ka kuldne, sest nii Dodge kui Kia said mõlemad 136 viga 100 auto kohta.

Ameeriklaste kodune Dodge tegigi kõigi aegade parima tulemuse, Kiale on see järjekorras juba kuues aasta kui see seljatab kõik teised Ühendriikides müüdavad välisbrändid. Kolmandat kohta jäid jagama Chevrolet ja RAM, mõlemal 141/100 skoor. Esmaklassibrändide seas võidutses neljandat aastat järjest Genesis.

Hyundai Motor Grupile tõi J.D. Poweri tänavune hindamine kokkuvõttes 7 auhinda, kodubränd General Motors sai 6 ning BMW AG , Ford, Nissan kõik 3 auhinda, Toyota 2. Brändidest olid edukad Cadillac ja Kia kumbki nelja auhinnaga. 

J.D. Power kvaliteediuuring
Pingerida autotootjate kaupa. Allikas: kuvatõmmis
J.D. Poweri 2020 uuring
SUV-de ehk kõikjalsõitjate pingerida. Allikas: kuvatõmmis
Usaldusväärseimad mudelid tootjate kaupa

Lõppude lõpuks võidab see, kes müüb rohkem autosid. Kui tootjate osas on asi enam-vähem selge – Euroopas on mõistlik vaadata Hyundai Motor Groupi, Toyota, Nissani ja Fordi toodete poole, siis mudelite osas on valikut nii palju, et võtab silmad kirjuks.

Kes tahab, võib kasutada alljärgnevat tootjate kaupa loetelu spikrina, kuigi 100% ei kattu ei mudelid ega ilmselt ka kasutajate eelistused, siis midagi läheb täkkesse ikka.

  • Hyundai Motor Group: Genesis G70, Hyundai Tucson, Hyundai Veloster, Kia Forte, Kia Sedona, Kia Sorento ja Kia Soul. (Eestis ei müüda G70, Velosteri, Fortet ja Sedonat)
  • General Motors Company: Cadillac CT5, CT6, Escalade, XT4; Chevrolet Malibu ja Sonic
  • BMW AG: BMW 8 seeria, X6 ja MINI Cooper (kõiki on Eestis saada)
  • Ford Motor Company: Ford Mustang, Ranger, Super Duty
  • Nissan Motor: Nissan Armada, Maxima, Murano (võtke Qashqai!)
  • Toyota Motor Corp.: Lexus GX ja Toyota Tundra
  • Mööda ei saa panna ka Audi A3 ja Jaguar E-Pace’iga

Loe uuringu kokkuvõtet inglise keeles siit

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN