Teisipäev, 23. aprill 2024
Minu auto pole mina, ja mina ei ole minu auto. Mitmed uuringud siiski kinnitavad, et sõiduk, millega sa liigud, mõjutab seda, mismoodi sa ise ennast tajud ja muidugi teiste arvamust sinust, atraktiivsust ning ka sõiduviisi. Meeldigu seevõi mitte – kuniks jätkub autokultus, mõjutab see, millega sõidad, teiste arvamust sinust. See omakorda mõjutab sinu minapilti

Eri sõiduvahenditega seotud stereotüübid on pärit piltlikult öeldes meie peast: Toyota Prius, Harley Davidson, BMW, Porsche jms. seostuvad kindla inimtüübi ja sarnaste väärtustega.

Selle loo mõte siin ongi aidata lugejal mõista sõiduvahendi ja sellest tuleneva kuvandi seoseid ning õpetada kõike seda enda kasuks pöörama.

Toome mõne elulise näite. Kui tihti oled sa mõelnud, et hiiglaslike rataste, tõstetud vedrustuse ning unikaalse värvilahendusega maastur kuulub kindlasti TTÜ professorile? Dodge RAM kuulub… riigikogu liikmele.

Või teine näide – kui mitu korda assotsieerub hübriidajamiga sõiduauto või ka elektriautoga sulle sportlik, raju, pööraselt rokkiv inimene?

Elekter, hübriid, vesinik – see on mõtleva inimese areaal. Jah, nende sõidukitega saab väga ägedalt sõita, aga nendega sõidavad… tõenäoliselt keskkonna suhtes hoolivamad inimesed. Või kolmas – kaubik, tavaline “pirukakäru” – seksikas, eks! Ei ole ju…

Jah, me oleme eelarvamuse orjad. Eelarvamus omakorda kipub paradoksaalselt tekkima kogemuse või selle puudumise pealt.

Ülikooli professor võib sõita vabalt ka veokiga, kui tal on olemas vastava kategooria load; silmipimestavalt heas vormis tippsportlane võib sõita kaubikuga, sest ta saab sinna pakkida oma treeningvarustuse ning sportliku hübriidautoga võib sõita naftamagnaat, sest talle juhtus see auto lihtsalt väga meeldima.

Nõnda ei ole maailm siis must ja valge, aga ometi tahame me autot ostes natukenegi oma kuvandit luua – miks muidu valime auto, mis meile  m e e l d i b  ja   s o b i b  ?

auto mees Mustang

[dropcap]KENA AUTO, KENAM MEES [/dropcap]Mehed, kui te soovite pälvida rohkem naiste tähelepanu, aitab kena auto sellele kohe kindlasti kaasa.  P a l j u .

Walesi ülikooli instituut Cardiffis viis läbi uuringu, kus laiale naistest koosnevale sihtgrupile näidati kahte pilti – kena mees sõitmas Bentleyga ning kena mees sõitmas Ford Fiestaga. Pea 60% naistest valisid mehe, kes oli pildil Bentleyga.

See, et naised just nii valisid, juhib tähelepanu mitmele asjaolule: asi ei ole mitte selles, et naised ihaldaksid kõnealust autot, vaid nad eelistavad väärtusi, mida konkreetne auto nende arvates esindab. Kena ja kallis auto peegeldab turvalisust, stabiilsust ja luksust – väärtuseid, mida naised enamasti ka mehelt endalt suhtes ootavad.

[dropcap]AUTO PEEGELDAB MEIE ISIKUT [/dropcap]Temple’i ülikooli uuring keskendus sellele, kuidas me oma autoga suhestume ja kuidas see meie identiteeti mõjutab: kui sul on tõeliselt isiklik suhe näiteks oma sportautoga, võib see kaasa tuua agressiivsema sõidustiili ja riskialtima käitumise. Teisalt võib kalli luksusautoga sõitmine enesehinnangut upitada ning suunata sind otsima sarnaste väärtustega inimesi.

Veel üks huvitav aspekt antud uuringu juures on see, et noored mehed lasevad oma autol ennast kergemini mõjutada, kuna nende identiteet pole veel täielikult välja kujunenud.

Üldiselt on see, kuidas sa käitud, tähtis osa sellest, kuidas teised inimesed sind näevad. Seega tuleb kasuks kui teadvustad endale, et ka su autol on selles mängus roll. Ja see töötab kahes suunas – paneb teisi sulle hinnanguid andma ning mõjutab ka sinu käitumist ja minapilti.

Vali auto, mis toetab su minapilti!

Kuigi igaüks meist ei saa endale Bentleyt või Porschet lubada, võib igaüks endale valida auto, mis tema elustiiliga sobib. Alljärgnevalt mõni nipp, mida võiks silmas pidada, kui ees seisab uue sõiduvahendi soetamine.

[dropcap]LIHTSUSES PEITUB VÕLU[/dropcap]Lihtsus tähendab paari lihtsa asja märkamist ja meelespidamist. Alustame värvist.

Milleks ärritada maailma laimirohelise või kusekollasega? Vali värv, mis on universaalne ja praktiline – hõbedane, must, valge, sinine, punane. Puhas ja lihtne on üldjuhul parim valik. Eesti oludes lähevad kahtlemata hästi kaubaks ka hall ja pruun, sest aastaringne vilets suusailm teeb omad korrektuurid.

Teiseks, sõiduki suurus. Kui oled müügimees ja tahad näida edukas, siis Smart või Harley Davidson ei ole tõenäoliselt parimad valikud (juhul, kui sa neid brände esindad, on see muidugi ok).

Kui oled suure pere isa, siis vaevalt et su esimene eelistus on GT86 või MINI kabrio – isegi, kui need sulle meeldivad.

Kui oled daam neljakümnendates, lapsed suured või lapsi ei olegi, siis lase käia – vähe sportlikum sõiduk, millest su jõud üle käib, teeb igast päevast pisut elamuslikuma ning masendunult peegli jõllitamine muutub teisejärguliseks tegevuseks.

Aga üldiselt, nii kurb kui ka see pole, iseennast, oma tervist ja teiste arvamust silmas pidades – eelista praktilist ja kasutajasõbralikku neljarattalist.

Lohuta end mõttega, et auto, see on sõiduvahend punktist A punkti B liikumiseks. Aksessuaar on habe, ruuduline soge, roosa kleit, gutšimutši käekott, sülekoer, vegan-toit… Veel samm edasi -pole autot, pole probleemi. Uber ja Taxify, siit tuleb väärikas kodanik.

[dropcap]PUHTUS [/dropcap]Kui sul on auto, siis hoia see puhtana; ja töökorras. See peaks ju olema ilmselge. Ometi satume igapäevaselt nägema või kogema masinaid, mis pole korras ei väljast ega seest. Ja koheselt tekib ka juhi kohta eelarvamus; ja see pole hea. 

Miks jätta endast mulje kui räpasest ja korratust inimesest, kui võid väikese aja-ja jõukuluga oma auto ja kuvandi puhtana hoida? Arvestades, et sõidukis korra hoidmine pole keeruline, on potentsiaalne kasu palju suurem kui kahju.

[dropcap]PRAKTILISUS [/dropcap]See läheb hästi kokku üle-eelmise nupukesega lihtsusest. Su auto peaks olema peegeldus su harukordsest karakterist ja elustiilist. 

Sportauto võib ju lõbus olla, kuid mitte siis, kui sa kasutad seda peamiselt pere kooli, tööle ja koju vedamiseks. Lisaks ebapraktilisusele jätab see tõenäoliselt ka sinust endast vale mulje. Praktiline auto on parem kui auto, mis ei sobi su elustiiliga.

Kokkuvõtteks

Osta oma elustiilile vastav auto ning hoolitse selle eest, sest see mõjutab sinu kuvandit! Kuigi sõiduki peamine funktsioon on transportida asju ja inimesi ühest punktist teise, ei saa mööda vaadata sellest, kuidas see mõjutab enesehinnangut, enesekindlust, sõidustiili ning seda, kuidas teised sinusse suhtuvad.

auto ford ranger

Mõnikord on küll küsimus, kellele on vaja uuringuid, mille tulemus on niigi ilmselge? Sobiv auto on parem kui mittesobiv. Kui sul on palju raha, kuluta seda mõistlikult. Hoia puhtust, hoia oma sõiduvahend korras…

Ja ometigi – kui lisame loosse mõne ülikooli või legendaarsed “šveitsi teadlased” annab see meie mõtetele ja arusaamistele kinnitust, lisab usaldusväärsust, aitab luua “teaduspõhist” kuvandit.

Sõnaga – kui on autot vaja, siis seda on vaja. Ja valige selline, mis teeb rõõmsaks teie meele, toetab minapilti ja teeb naabrimehe… kadedaks pisut, vist?

Uuringuid lappas, materjale tõlkis ja kokkuvõtte tegi Veli V. Rajasaar. Pildid: Eik E. Sikk

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN