Teisipäev, 20. veebruar 2024
Seekordne meelelahutusliku alatooniga lugu tuleb alapealkirjaga “Kuidas vanasti oli”. Eriti soovitame lugeda inimestel, kellele meeldivad (vanemad) Volvod ja/või kes valdavad saksa keelt. Kas teadsite, et maailma esimene integreeritud turvatool võeti kasutusele eelmisel aastatuhandel?

Tuletagem hetkeks meelde, kuidas 90-ndate aastate esimeses pooles Eestis autoga sõideti – eelkõige, kuidas kasutati turvavarustust.

Võimalik, et oli eesrindlikumaid inimesi, ent autodes, kuhu mina sattusin, oli hea, kui täiskasvanudki turvavöö peale panid.

Laste vöötamiseks ei olnud tihti tagaistmetel vöid – või kui olid, töötasid need imporditud (ehk viimase piirini ära kasutatud) Lääne autodes üsna kehvasti. Turvatoolidest oli ehk olemas midagi sellist:

Konkreetne tool pärineb küll ühe teise riigi varasemast ajastust, ent praktilist kasutust sedalaadi piinariistad minu ümbruses ei leidnud ka 90-tel ja muidu üsna sarnast tooli nägin vist vaid korra kuskil garaažis vedelemas.

Lähedalseisva isiku kustumatu kirg vanade ja/või imelike autode vastu tõi aga mu valdusse Volvo 850 käsiraamatu, sellise korraliku ja hästi hoitud juhendi, kuidas oma sõiduvahendit parimal võimalikul moel kasutada:

Volvo 850 kasutusjuhend

Jah, see on tõepoolest 1994. aasta Volvo 850 originaalkasutusjuhend, auto päritoluriigi tõttu paraku saksakeelne.

Uurisime heldimusega, kuidas Volvo peaaegu isaliku hoolega värsket omanikku oma autot tundma õpetab, kuni jõudsime laste turvalisust käsitleva sektsioonini.

Volvo alustab leebelt, hoolitsedes tulevase ilmakodaniku tervise eest juba enne sündimist, juhendades lapseootel naist, kuidas oleks kõige parem turvavööd kinnitada (sest turvavöö kinnitamine on ju ometi elementaarne!).

Üksikasjalikult õpetatakse autojuht-lapsevanemat paika seadma üle kolmeaastastele lastele mõeldud istet.

Kasutama õpetatakse ka Volvosse integreeritud lapseistet, mis on 22 aasta vanuses autos siiamaani alles ja näib ka funktsionaalne.

Ent mis pälvis erilise tähelepanu – juba 1994. aastal oli Volvo kasutusjuhendis kirjas, et kuni kolmeaastased lapsed sõidavad lisaks lihtsale turvaistmele autos seljaga sõidusuunas.

Täpsustuste hulgas, kus kirjeldatakse, kui suured lapsed võivad veel sõita ees ja mis vanuses peavad nad juba tagaistmel, kuigi jätkuvalt selg sõidusuunas sõitma, mainitakse ära ka päris pisikestele mõeldud tänapäeva keeles beebisisu.

Arvestades, et seljaga sõidusuunas autosviibimine on praegugi väikelastele teatud vanuseni endiselt vaid soovituslik, mitte kohustuslik, on see kujukas näide, kui tohutult palju igavene turvalisuse pioneer Volvo omast ajast tegelikult ees oli.

Ajal, mil me alles sõna otseses mõttes metsiku ahvikarjana auto tagaistmel ringi hüppasime, hoolitses rootslaste Volvo heaoluriikide väikelaste eest viisil, mis ka 20 aastat hiljem jätkuvalt kasutusel on. Loe ja imesta ja pea meeles last sõidutades alati õigesti kinnitada ka turvatool ning turvavarustust õigesti kasutada.

turvatool
Selline näeb välja maailma kõige esimene integreeritud turvatool. Volvo võttis selle kasutusele mudelis 850. Aasta oli 1990.

Meedia: tootja. Pildid: Volvo ja Maarja Kupits

Volvo uue põlvkonna turvatoolid on veel turvalisemad ja mugavamad

blank

Maarja ütleb enda kohta: "Elan ja hingan bensiini, gigabaite ja kõike nendega seotut. Kui ei tea, siis uurin välja ja kui ei oska, siis õpin." Maarja on Accelerista uudistetoimetuse juhataja ning vilunud testisõitja. Kapott avaneb iseenesest ja mootor laotab end Maarja ette vabatahtlikult laiali: ei ühtki saladust, mida Maarja ei teaks!

KOMMENTEERI SIIN