Teisipäev, 20. veebruar 2024
Hyundai võtab N-seeria tõsisemalt ette. i30 N edust kannustatuna on Korea autotootja oma sportlikumaks timmitud sõidukite ridu laiendamas: ühena järgmistest peaks müügile jõudma kõikjalsõidujõmpsika Kona N-versioon. Mitmele mudelile tuleb ka mahedam “N-Line” varustus.

Korea autotootja Hyundai on olnud pikka aega pigem tavapäraste ja mõne jaoks pisut igavavõitugi autode valmistaja. Eurooplased pole nurisenud, hoopis vastupidi, uue generatsiooni Hyundai i30 nimetati rahvasuus “uueks Golfiks”.

Seega on tootja õigel teel, eriti kui eesmärki arvestada – tahetakse ju aastaks 2020 saada suurimaks Aasia automüüjaks Euroopa turul. Ent igapäevaste olmesõidukite kõrval kumiseb kuskil inseneride toas igatsus “päris” autode järele.

i30 N on esimene vihje sellest, et ajad on muutumas ning Hyundai on järele võtmas tootjatele, kes juba tulnud välja tavaautode sportlikumate versioonidega. i30 N tuli, nägi ja kindlasti ka võitis, sööstes uue tähena kõige “kangemate” kähkusõitjate seltskonda.

VAATA, KUIDAS VELI i30 N-I PROOVISÕIDULE VIIS

i30 N on tõelist sõidurõõmu pakkuv auto, millel on piisavalt võimsust ka kõige tugevamate konkurentide kandadele astumiseks.

Mudeli loomisel on kasutatud sakslaste parimaid oskusi – Hyundai N-tiimi juhib endine BMW M-seeria peainsener Albert Biermann. Pole siis ime, et Saksamaal ootab enam kui 1400 klienti kannatlikult oma i30 N valmimist.

“BEMMI EMM” EESKUJUKS

Täpselt pole teada, milline suurtest tootjatest omal ajal kähku sõitma timmitud pereautode ja maasturilaadsete buumile aluse pani, aga tänast pilti vaadates, on igal endast lugupidaval brändil vähemalt üks olmeautost ümberehitatud kuumik valikus.

Kuna Hyundai tehases möllavad nüüd endised bemmimehed, on arvata, et “kuumade” autode sektsioon saab üsna sarnaselt üles ehitatud kui see on seni olnud baierlastel: kes tervet rehkendust ei jaksa, teeb pool, ja võtab auto, mis näeb välja sportlik. Kel julgust, võtab rohkem päris asja.

Pole kahtlustki, et Hyundai tehases suudetakse kähkuliikujate tootmisele hoog sisse lükata, sest sportlikku N-seeriat on kavas laiendada järgmiste mudelitega. Esmalt on tulekul mahedamad N Line-mudelid, millel võimsust pisut vähem kui ehtsatel N-idel.

BMW-l on analoogne M-Perfomance lisavarustus. Tänavu müügile jõudev i30 N Line on tavamudelist sportlikuma disainiga ja veermiku osas on tehtud kõvasti arendustööd. Täiesti uued on nii vedrustus kui ka amortisaatorid, roolisüsteem ja käigukast saavad sportlikuma tuuningu.

“Bemmi emmile” vastab aga tõupuhas “enn”. Puhastverd N-mudelite nimekirjas ootavad järge Veloster N ja i30 N Fastback. Veloster N on eripärase ustelahendusega kompaktklassi kupee, mida müüakse vaid koduturul Koreas ning Ameerika Ühendriikides.

i30 N Fastback jõuab siiski ka Euroopasse – tegemist on põhimõtteliselt i30 N-iga, mis on saanud veelgi aerodünaamilisema laugpära kuju. Kes mäletab, siis Hyundai N-seeria esimene järskpära sisenes skandaalse reklaamikampaaniaga, mis ruttu avalikust ruumist ära koristati. Seda põnevam on jälgida, mida teeb Fastback – kas seekord saavad oma osa naised!?

TULEVIKUS KA N-KÕIKJALSÕITJA

Väikeautode segmendis oleks i20 N-versioon üsna loogiline jätk, sest ralli MM-sarjas võistleb Hyundai tiim just i20 põhjale ehitatud mudeliga. Siiski on i20 praeguse mudeli elukaar sealmaal, et esmalt tuleb ära oodata uue põlvkonna i20 turuletulek aastal 2020, tõenäoliselt saab N-mudelit oodata alles selle põhjal.

Samuti on oodata uhiuue krossoveri Kona põhjal loodavat N-mudelit, sest Albert Biermann on inseneridele selle loomise ülesande juba kätte andnud. Siiski, kui tavalise Kona võimsamate mootorite juurde on võimalik valida ka nelikvedu, siis N-mudelil piirdutakse vaid esisillaveoga nagu i30 N-il.

Kona N mootor saab olema samuti i30N oma, seega 2-liitrine neljasilindriline turbomootor, mille võimsuseks 250 hj. Võimsam 271 hj versioon jääb aga vaid i30 N Performance Packi ainuomandisse, kuid sellest 250-hobujõulisest peaks täitsa piisama, sest hetkel on kõige võimsam Kona 175 hj võimsusega.

Sportlikkust rõhutatakse loomulikult ka disaini abil, olgu siis tegemist tagaspoileri, tagumise põrkeraua difuuseri või esiletoodud väljalasketorude otstega. Kui Hyundai juhtkonda Kona N-i näidisvariant piisavalt veenab, võib hakata juba ka tootmismudeli valmimist ootama.

Allikas: tootja. Kaanepilt: Sten Ottep

KOMMENTEERI SIIN