Reede, 26. aprill 2024
Ferrari, mille juht Sergio Marchionne alles hiljaaegu vandus, et ettevõte ei lange eales nii madalale, et ehitada SUV, on aru saanud, et kui sul pole maasturit, siis pole sind olemaski. Aga meest sõnast: tulevane GTC4Lusso mudelil põhinev Ferrari kõikjalsõitja ei ole SUV vaid FUV ehk ‘Ferrari Utility Vehicle’. Nalja peab saama!

Esiteks on üldse arusaamatu, miks peaks keegi karjuma “ei iial, ei iial” olukorras, kus tarbijad nõuavad autosid, mis näeksid välja nagu need võiksid igal pool sõita? Kas ettevõtte eesmärk pole mitte kasumit teenida? Ja kui ostja nõuab, siis tuleb tema nõudmisi rahuldada ja ehitada talle valmis kapikujuline toode ja kleepida sellele Ferrari märk.

Isikliku piinlikkustunde korvab soliidne hinnalipik ning teadmine, et kõik teevad ja häbenevad: oma pargimaasturit on lubanud Lamborghini (Urus), olemas on see juba Bentleyl (Bentayga), Rolls Royce’ki pole patust puhas ning 2018. aastal peaksime nägema Cullinan-supermaasturit. Milleks käratseda?

Sergio Marchionne on ilmselgelt kuumavereline, ja sealjuures sõnapidaja mees: kui tema on öelnud, et SUV-d ei tule, siis nii on. Ferrari teeb oma maasturilaadse, mille nimetab FUV-ks ehk “Ferrari praktiliseks sõidukiks”. Ja et asi oleks veelgi ebatavalisem, on sel autol… neli ust.

Neli ust on sedaanil ja pika kabiiniga pikapil. Ja võimalik, et ka ennenägematul FUV-il, mille kujustamist omas mõttes igaüks nüüd harjutada võib, tuginedes lähteandmetele “neli ust”. Kui see pole sedaan ega pikap, siis kas see on näiteks pallikujuline auto, millesse saab igalt poolt siseneda?

Sergio Marchionne on väljaandele Automotive News antud intervjuus salapärane, öeldes, et FUV ei ole SUV (seda me juba teame) ning üldse kavatseb Ferrari oma kõikjalsõitjaga defineerida kogu SUV segmendi uuesti! “Meil on kavas see segment uuesti välja mõelda!”

Seega pole mõtet oodata põhiliste maasturilaadsete liigitunnustega – kõrge(m) kliirens, võib-olla nelikvedu või nelikroolimine, kõrgem isteasend, viis istekohta, suhteliselt ladnalt ruumi – Ferrari “praktilist sõidukit”. Tulemas on midagi, mis on võib-olla vähe ebapraktilisem, see-eest ennenägematu.

“SUV-de segment on liiga suur ja segadusseajav, meil on palju kliente, kes soovivad rohkemat kui vaid sõita autoga, mis on praktiline, aga kannab Ferrari märki,” selgitab Marchionne Automotive News’ile.

“Võite mind maha lasta, kui teeme midagi, mis meenutab BMW-d, Bentley’d või Porschet,” lisab ta enesekindlalt. Seda sõnumit oleme Marchionne suust varemgi kuulnud. Näiteks siis, kui ta teatas, et FCA arendab oma elektriautot, mil pole midagi pistmist kõikide konkurentie särtsukatega.

Teadjate sõnul on Ferrari oma FUV-d juba mõnda aega arendanud. Mudeli koodnimi on F16X, ja see ei ole liiga suur ega kastitaoline vaid viieukseline (!) kupeemaastur. Ferrari imesõiduk põhineb GTC4Lusso mudelil.

Auto on pikem kui järgmise generatsiooni GTC. Kaalu vähendamiseks on kere valmistamisel on kasutatud rohkelt alumiiniumi ning väidetavalt avanevad uksed vastamisi, sealjuures puuduvad tagumised ukselingid. Jõuallikate valikusse tuleb bi-turbotatud V8 ning hübriidajam. FUV on vaikimisi nelikveoline.

2018. aasta esimeses kvartalis peaks nooblite supersportautode tootja avalikkusele tutvustama oma viisaastakuplaani, kus tõenäoliselt sisaldub ka FUV turuletoomine. Marchionne ambitsioon on suur: aastaks 2022 kahekordistada Ferrari müüginumbreid.

Seega peaks Itaalia autotootja aastas plaanist kinni pidades tootma rohkem kui 10 000 autot. 2017. aastal näeb plaan ette 8400 auto valmistamist.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Fiat-Chrysleri grupi teemasse lõimimise juurde väike selgitus: 2016. aastal tehti Ferrari FCA-st lõplikult lahti, aga mõlema ettevõtte juhi toolil istub Sergio Marchionne ning ka aktsionäride ring kattub suures osas.

Isiksuse lõhestumine on sellises olukorras kerge tulema: ühelt poolt toodad sa rahvaautosid nagu Fiat Tipo, teisalt Ferrarisid ja Maseratisid. FCA lõputu hädaoru taustal, mida põhjustavad vananenud tehnoloogiad, ebaühtlane kvaliteet, igivanad mudelid, mida järjekordsete iluoppidega siredamaks tuunida püütakse, õhku täis müüginumbrid jne. on päris tervistav üks Ferrari, mis teatab, et vot, me teeme nüüd kõik teistmoodi.

Ootame suure põnevusega nelja- või viie- või mine tea, ehk isegi kuueukselist seninägematut autot ja veeretame keelel täheühendit FUV, mis ei tähenda sugugi seda, mis alguses paistab. Igaüks läheb hulluks omamoodi, tahaks loota, et Ferraril on see hullus asja eest.

Allikas: AMN, Autocar. Illustreeriv kaanepilt: Ferrari tehas/Ferrari meediaruum

KOMMENTEERI SIIN