Reede, 26. aprill 2024
Ruumikate mitmeotstarbeliste autode ehk mahturite esivanemaks on peetud nii Renault Espace’i kui ka Nissan Prairie’i, ent päris esimese MPV tiitli võiks saasa hoopiski eelmise sajandi 30ndatel valmistatud muljas Stout Scarab, kus muuhulgas majutati… pärdikuid!

Mahtuniversaalid olid möödunud paari aastakümnendi jooksul vähemalt samavõrd populaarsed sõidukid nagu praegu on maasturilaadsed: nendesse mahtus palju, nendega oli mugav sõita ja nagu selgub allpool, võimalusi kasutamiseks oli tõepoolest mitmeid, ka näiteks ahvimajana!

Mahturite trend sai alguse 1980. aastatel, sedasorti autode teerajajaiks on peetud nii Renault Espace’i kui ka Nissan Prairiet.

Päris esimese pääsukese au võiks pälvida aga hoopiski 50 aastat enne suure trendi algust ilmavalgust näinud sõiduk: see on auto- ja lennukidisaineri William Bushnell Stouti mullikujuline Stout Scarab, mida esitleti 1930. aastatel.

Scarabeus ehk sõnnikumardikas, maakeeli sitasitikas oli Vanas Egiptuses au sees: teda peeti päikesejumala Ra kehastuseks. 

Semantikateadlased võivad selle nime tähenduse üle nüüd pikemalt arutlema jääda, meie aga vaatleme sõiduki tehnilisi andmeid.

Tagamootoriga Stout Scarabi jõuallikaks oli V8 mootor. Pika teljevahega ja raamile ehitatud kerega sõiduk oli igas mõttes oma ajast ees ja äärmiselt ruumikas.

Mugavusi pakkuva Scarabi hinnalipikul oli kirjas 5000 dollarit, tänapäeval oleks see ligikaudu 100 000 USD. Kui see asetada tänapäeva konteksti, saaks selle raha eest vägagi luksusliku mahtuniversaali…

Scarabi looja lootis müüa 100 sõidukit aastas, ent paraku leidis niivõrd kallis ja oma ajast kaugele ette rutanud “sitikas” vaid 9 ostjat. Ja sinnapaika see jäigi.

Siiski on vähemalt üks Stout Scarab tänaseni säilinud. 1936. aasta mudel oli oma eluajal kasutusel auväärsete riigiisade transportimiseks, nende hulka kuulusid nii USA president Eisenhower kui ka Prantsusmaa president Charles de Gaulle.

Sõiduki edasine saatus oli pisut vähem glamuurne: 1950. aastatel kuulus Scarab ühe tsirkuse omanikule, kes vedas sellega pärdikuid.

Seejärel päästis unikaalse sõiduki üks tööstusdisainer, kelle abil leidis Scarab endale uue kodu Reimsis asuvas muuseumis.

Praegused omanikud renoveerisid Scarabi aga 2001. aastal ja sealtsaati on seda hoitud heas korras. Vististi ei ole ühtegi endast lugupidavat autoväljaannet, mis sellest autost lugu poleks teinud: nõnda võib huvi korral oma uudishimu Youtube’is lausa tundide kaupa rahuldada.

Huvilistele oli Stout Scarab vaatamiseks välja pandud möödunud nädalavahetusel Hampton Court Palace’is Ühendkuningriigis toimunud autonäitusel Concours of Elegance, kõrvuti Bentley harudasemate mudelite ja Zagato loodud Aston Martini mudelivalikuga ning oli üks külastajate lemmikuid.

Vaata toimunust pilte siit ja suurt galeriid CoE Flickrist

Pildid: Concours of Elegance, Flickr

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN