Kolmapäev, 1. veebruar 2023
Alfa Romeo autotehas asutati Itaalias 111 aastat tagasi ning see bränd on alati väljendanud ainulaadset kirge autode vastu. Automargi Eesti esindaja United Motors noppis Alfa Romeo ajaloost välja mõned sündmused.

1910. aastal Itaalias loodud firma kandis algselt nime A.L.F.A. (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili). Alfa Romeo taga oli kolm autohuvilist: disainer, ärimees ja võidusõitja. Disainer Giuseppe Merosi oli pälvinud juba tunnustust töödega Fiati, Lentzi ja Bianchi jaoks ning temast sai A.L.F.A. tehase tehnikadirektor.

Ettevõtja Nicola Romeo päästis A.L.F.A. pankrotist, tuues ettevõttele suure kaitsetööstuse tellimuse ja lisades ühtlasi firmale oma nime. Võidusõitja Ugo Sivocci tõi Alfa Romeole edu ringrajal, alustades oma karjääri ettevõtte võidusõidutiimi testsõitjana.

Esimese maailmasõja ajal tootis ettevõte sõjaväemasinaid

Esimese maailmasõja alguses pidi A.L.F.A. autode tootmise katkestama. 1915. aastal ettevõtte juhtimise üle võtnud insener ja ettevõtja Nicola Romeo hakkas seal tootma sõjatehnikat, kuid juba 1919. aastal hakati tehases uuesti autosid tootma. 1920. aastal tutvustati mudelit Torpedo 20-30 HP, mis kogus kuulsust võidusõiduautona ja sai enimmüüdud Alfa Romeo mudeliks.

Alfa Romeo 20-30 ES
Antonio Ascari Targa Florio võidusõidul mudeliga 20-30 ES
Romeo lahkus, kuid kuulsus kasvas

Kahekümnendatel oli Itaalias võimule kerkinud Mussolini ja riigis valitses fašism ning Nicola Romeo otsustas lahkuda ettevõttest, mille juhtimise võttis üle valitsus. See oli aeg, mil Alfa Romeo kindlustas oma mainet suurepärase autotootjana. Nende väljatöötatud mudelit 8C 2300 on nimetatud maailma üheks paremaks võidusõiduautoks, olles edukas sellistel tuntud sõitudel nagu Mille Miglia ja Le Mans‘i 24 tunni sõit.

Alfa Romeo 8C 2300

Võimekus ja disain

Seitsmekümnendate alguses mudelit Alfasud tutvustanud Alfa Romeo muutis automaailma. Esiveoga luukpära dünaamilist välimust täiendas sportautoga sõitmise nauding. See andis märku moodsa Alfa Romeo – igapäevasõiduks mõeldud praktilise ja erakordse disainiga auto – peatsest võimekusest. Alfasudile järgnes teise põlvkonna Giulietta esitlus 1977. aastal, esimese turbodiiselmootoriga Alfa Romeo, Alfetta 2000 TD turuletulek 1979. aastal ning kiilukujulised sedaanid 33, 75 ja 164 kaheksakümnendatel.

Alfa Romeo Alfasud
Alfa Romeo Alfasud
Ajajärk Fiati omanduses

1986. aastal müüdi Itaalia valitsusele kuulunud Alfa Romeo Fiati kontsernile. Uue aastatuhande poole liikudes täiendas Alfa Romeo oma mudelivalikut kõige moodsama disainiga autodega. 1992. aastal esitleti mudelit 155, mis kindlustas samal aastal Itaalia Superturismo meistritiitli ning võitis Briti Touring Car sarja 1994. aastal. Uuendatud viieukseline kaunitar Giulietta tuli välja 2010. aastal, asendades 2010. aastani toodetud mudeli 147 ja 2015. aastal tegi Milanos debüüdi Giulia.

Alfa Romeo 155 V6 DTM
Alfa Romeo 155 2,5 V6 TI DTM
Üks suurimaid investeeringuid

Ettevõtte endine omanik Fiat Chrysler teatas 2014. aastal oma toonastest ambitsioonikatest plaanidest investeerida Alfa Romeosse 5 miljardit eurot ja taastada kaubamärgi autodega kaasnenud hiilgus, meenutades Duetto Spiderit, mida roolis Dustin Hoffman 1967. aasta filmis “The Graduate”.

Osana ambitsioonikast plaanist kavatseti 2018. aastaks tutvustada kaheksat uut mudelit, sealhulgas kahte Alfa Romeo linnamaasturit, mida oli plaan müüa 400 000 ehk viis korda rohkem kui toona. Viimase viie aastaga on turule tulnud mõned uued mudelid: Giulia, võimsaimate versioonidega esirinnas olev Stelvio Quadrifoglio ning piiratud koguses Giulia Quadrifoglio GTA ja GTAm, mille kollektsionäärid haarasid lennult.

Alfa Romeo Giulia GTAm

Fotod: Fcaheritage.com, Bibliothèque nationale de France/Agence Rol, Pinterest, Alfa Romeo

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.